• Головна
  • Як ворог використовує Азовське море та чи допоможе росіянам нова залізниця вдовж Маріуполя
інтерв'ю
13:30, 17 червня

Як ворог використовує Азовське море та чи допоможе росіянам нова залізниця вдовж Маріуполя

інтерв'ю
Як ворог використовує Азовське море та чи допоможе росіянам нова залізниця вдовж Маріуполя

Що відбувається зараз в Азовському морі та чи допоможе росіянам нова залізниця вдовж Маріуполя – в інтерв'ю РБК-Україна розповів речник ВМС України Дмитро Плетенчук.

Від початку широкомасштабного вторгнення Росія прагнула відрізати Україну від моря. Для цього агресор окупував південь Запорізької та Донецької областей – відповідно, все Приазов'я. Паралельно противник планував дійти до Одеси, щоб узятя під контроль ще й усе північне узбережжя Чорного моря.

Впродовж першого року великої війни ворога вдалось відкинути на півдні за Дніпро. І всі його плани щодо панування в Чорному морі теж почали згасати. Україні вдалось, попри перешкоди Москви, забезпечити продовження роботи зернового коридору з портів Одещини. Сили оборони регулярно знищують його так званий чорноморський флот та ракетоносії. Спроможність окупантів для висадки десанту теж сильно знизилась. З кораблів, які здатні проводити такі операція, у ворога залишається лише третина.

А зараз вони вирішили перевеcти в Азовське море ще кілька кораблів з Новоросійська – там перебуває угрупування з восьми кораблів. Це зокрема три носія крилатих ракет пректу "Буян-М" і три великі десантні кораблі. Ймовірніше за все, їх перевели туди з метою поновлення навчального процесу. Тому що там десантуватись їм немає куди – на жаль, там усе узбережжя окуповано росіянами.

Однак, попри те, що в морі вони не можуть відчуватися безпечно або панувати, в повітрі, на жаль, все ще домінує російська авіація. Це і розвідувальні дрони, і винищувачі, і бомбардувальники. У них велика номенклатура літаків сімейства Су, починаючи від 24 і закінчуючи 57 – навіть така "пташка" у супроводі залітала в наш регіон. Залітають МіГи, Ан-26, Бе-12 і гелікоптери Мі-8, Мі-28, Мі-24, Ка-27. Їхні дрони ведуть постійну розвідку: це і Zala, і "Орлан-10", "Форпост", іранський Mohajer-6, SuperCam. Присутність над акваторією цих засобів – це насправді проблема.

– Чи означає вихід ракетоносія у море, що надалі буде обов'язково обстріл?

– Станом на зараз це нічого не означає. Наприклад, ми бачимо в Азовському морі три носії. Вони теоретично можуть навіть з Каспійського моря працювати "Калібрами". Нюанс у тому, що ефективність цих ракет уже не настільки висока, якою була на початку повномасштабного вторгнення. Ми вже навчилися їм протидіяти. І вони здебільшого використовують "Калібри" під час комбінованих ракетних атак для того, щоб досягнути успіху кількістю – перевантажити ППО. Тоді у них, як вони вважають, можуть бути якісь шанси. Але як самостійний вид озброєння "Калібри" вже фактично не застосовуються.

– Ви сказали, що зараз вони частину кораблів вивели в Азовське море – для тренувань?

– Для тренувань. Крім того, вони можуть думати, що їхні кораблі там у більшій безпеці, зважаючи на те, що Керченська протока стоїть на заваді дронам і що вона звужена за рахунок барж, які вони там розтягнули з боновими загородженнями. Тому вони там, мабуть, почуваються більше безпечно. Також вони використовують тактику прикриття цивільними суднами, як вони завжди це робили, тому що в Азовському морі не глибока акваторія – максимальна глибина 15 метрів. Відповідно, там шляхи, рекомендовані для проходу, обмежені. І російські військові корабли фактично перебувають серед цивільних судів, у такий спосіб розосереджуються, щоб уникнути можливого ураження.

Однак верифікованої інформації, чому вони перемістилися в Азов, наразі немає. Це це лише припущення і версії, виходячи з дій противника. Наприклад, ми розуміємо, що пройти Волго-Донським каналом до Каспійського моря великі десантні кораблі навряд чи зможуть. "Буяни" – теоретично можуть, якщо захочуть покинути акваторію Азово-чорноморського регіону. Але практично ми бачимо, що вони прийшли і виконують якісь маневри в Азовському морі. З огляду на те, що ВДК там застосовувати немає де і що росіяни їх не використовують як пороми, як раніше, то залишається лише навчальний процес. Особливо на тлі того, що розпочався новий навчальний рік з червня. Він починається там 01.01 і 01.06 – раз на півроку.

Найімовірніше, вони просто обрали саме цю локацію як більш безпечну, як закриту акваторію, адже вони контролюють все узбережжя в Азові.

– Які ще порти вони використовують саме на наших окупованих територіях?

– Усі кримські порти, маріупольський і бердянський вони використовують в першу чергу. Миколаївські порти у нас зараз заблоковані через те, що вони контролюють Кінбурнську косу і можуть наносити вогневе ураження в Дніпровсько-Бузькому лимані, тобто з Миколаєва вийти не можна. Там шість десятків суден під іноземними прапорами стоять уже два роки і не можуть вийти. У Херсоні ще гірша ситуація, до того ж там була повінь після знищення росіянами Каховської ГЕС. Там теж є кораблі, деякі з них пошкоджені. Там по Дніпру взагалі зараз не пройдеш, адже усе поміновано.

– Азовські порти вони використовують для забезпечення своїх окупаційних військ на нашому півдні?

– Здебільшого їх використовують для вивезення награбованого з окупованих територій – металу і зерна. Насамперед це робиться через Маріуполь.

– Скільки ворожих кораблів, ракетоносіїв вдалося пошкодити у російського військово-морського флоту?

– Офіційно 28. Ще понад 10 одиниць в них були в ремонті. Але багато з тих кораблів, які зараз у них у строю, теж отримували пошкодження. Наприклад, обидва фрегати "Адмірал Ессен", і "Адмірал Макаров". Значна частина кораблів противника вже познайомилася і з дронами, і з ракетами. І деякі з них уже були відновлені. Деякі стоять на ремонтах досі, деякі ще довго стоятимуть через серйозні пошкодження.

Знаєте, як цікаво сталось з великими десантними кораблями? Ми дочекались, поки вони їх привели до ладу, і після цього ударили. А ремонтувати їх було надскладно, тому що це 775 проект, вони польського виробництва. А поляки, зрозуміло, відмовляються їх обслуговувати. І вони в обхід санцій намагались купляти якісь деталі, замінники.

Тому я не думаю, що вони зараз будуть поспішати з ремонтом цих ВДК.

– 28 – це повністю знищені?

– Це ті, що були знищені. Але в цю кількість у певний період відносили і деякі одиниці на кшталт катерів. А значних одиниць серед них півтора десятки. Починаючи з флагмана і закінчуючи чотирма великими десантними кораблями другого рангу. Першого рангу був лише крейсер "Москва". Це також підводний човен "Ростов-на-Дону", "Котов", "Івановець", "Василь Бех" та інші.

– Якщо говорити у пропорційному відношенні? Яка це частка від чорноморського флоту РФ?

– Третина виведена з ладу точно – знищені і пошкоджені.

– За якою ціллю найбільше "полюють" Сили оборони в морі? Це ракетоносії?

– Ракетоносії, звісно, є пріоритетною ціллю, тому що це фактично єдині кораблі, які ще можуть якось впливати на нас. Решта – для нас зараз не становлять такої загрози.

– А скільки ракетоносіїв нашим Силам оборони вдалось знищити?

– Два МРК і підводний човен: "Аскольд", "Циклон" і "Ростов-на-Дону". Залишається вісім, серед них три підводні човни, три МРК "Буян-М" і два фрегати "Ессен" і "Макаров".

Повторюсь, росіяни, в принципі, могли би обстрілювати навіть з Каспію. Але вони чудово розуміють, що піти звідси – це показати слабкість, це капітуляція. І от вони заради своїх імперських понтів готові тут помирати. Не будемо їм заважати.

– А що б дало Україні знищення Кримського мосту зараз?

– Уже не той ефект. Тому що для військової логістики він майже не використовується. Менше чверті загального навантаження несе цей міст. Решта йде по поромній переправі, по якій нещодавно був нанесений удар. Тому цей міст уже такого тактично-стратегічного значення не має після тих пошкоджень, які він отримав внаслідок спільної операції СБУ і ВМС з атакою дронів.

– Який маршрут забезпечення окупаційних військ, які на Півдні? Це з Ростову йде?

– Якась частина – так. Але основним була поромна переправа на Крим. Нею ж могли вагони перекидати.

– А що вам відомо про залізницю, яку нібито Росія планує запускати по нашому Півдню?

– Вони її будують. Це рокадна залізниця, яку будують конкретно для забезпечення угруповання окупантів на Півдні. До кінця цього року вони будуть намагатися закінчити цей проект – з Ростова вздовж узбережжя Азовського моря до Джанкоя. Ба більше, я впевнений, що вони можуть закінчити її. Але з нею є проблема – вона знаходиться в зоні ураження наших засобах.

Повністю читайте інтерв'ю за посиланням.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Азовське_море
live comments feed...