• Головна
  • Мільйонери-пільговики: хто з маріупольських нардепів бере бюджетні гроші за житло під час війни
09:02, 14 червня

Мільйонери-пільговики: хто з маріупольських нардепів бере бюджетні гроші за житло під час війни

Мільйонери-пільговики: хто з маріупольських нардепів бере бюджетні гроші за житло під час війни

За майже два з половиною роки повномасштабної війни 160 народних депутатів отримали компенсації за житло на загальну суму 64,5 млн гривень. 

Найбільший відсоток нардепів, які отримали компенсації за житло, у фракції “Слуги народу”. До того ж за ці роки вони отримали більше відшкодувань, ніж нардепи всіх інших фракцій і груп разом узяті.

Як виявилось, компенсації з бюджету отримували навіть ті депутати, які декларують сотні тисяч доларів готівкою та прикраси люксових брендів, а також нардепи-втікачі та колаборанти.

Рух ЧЕСНО проаналізував, хто з народних депутатів чинного скликання скористався правом на компенсацію за житло протягом воєнних 2022, 2023 років та на початку 2024-го.

Згідно з даними декларацій, зі 160 нардепів, які отримували компенсації протягом 2022-2024 років, щонайменше 54 мають накопичення понад 100 тис. доларів (включаючи заощадження чоловіка/дружини). Серед них є представники усіх фракцій та груп, окрім “Голосу”.

Серед заможних нардепів, які отримували компенсації за житло, маріупольський депутат Сергій Магера (позафракційний, був обраний від проросійського “Опозиційного блоку”) у перші місяці повномасштабного вторгнення отримав 58,5 тис. гривень (1460 доларів) бюджетних коштів за проживання у номері на 16 кв. м у парламентському готелі “Київ”. Лише на його банківському рахунку, згідно з декларацією, лежить 21 млн гривень. 

Крім того, мажоритарник із Донеччини Євген Яковенко, який наразі входить до групи “Відновлення України”, за два з половиною роки повномасштабної війни отримав понад 530 тис. гривень житлових компенсацій (близько 13 тис. доларів). Формально нардеп має право на виплати, адже, згідно з декларацією, він не має житлової нерухомості у столиці. Водночас у 2023 році політик задекларував готівки на 950 тис. доларів та 830 тис. євро. І це не враховуючи заощаджень його дружини. 

Скільки грошей нардепи беруть на житло

Згідно із законом “Про статус народного депутата України”, нардепи мають право на компенсацію за оренду житла чи оплату готельного номера за умови, що вони не мають оселі у столиці та зареєстровані за місцем проживання у понад 30 кілометрах від межі Києва. 

У 2022 році компенсації отримали 153 нардепи, яким сумарно з бюджету виплатили майже 30,8 млн гривень. У 2023 році відшкодувати витрати на житло просили дещо менше депутатів — 133, а загальна сума виплат склала близько 27,5 млн гривень. 

За перші чотири місяці 2024 року правом на компенсацію скористалися 108 народних обранців, які сумарно отримали майже 6,2 млн гривень з бюджету.

Мільйонери-пільговики: хто з маріупольських нардепів бере бюджетні гроші за житло під час війни, фото-1

У середньому на житло одного нардепа держава щомісяця витрачає 16,8 тис. гривень — це приблизно дві мінімальні зарплати. Та оскільки хтось із депутатів користується правом на компенсацію регулярно, а дехто — лише час від часу, виплати на одного депутата варіюються від 10 тис. до майже 300 тис. гривень на рік.

Переважно правом на компенсацію користуються мажоритарники, що цілком логічно, адже більшість із них — представники регіонів, які зазвичай (хоча і не завжди) не мають житла у столиці. Так, протягом 2022–2024 років 70% тих, хто отримав компенсацію, були обранцями з мажоритарних округів.

 “Слуги” попереду

Найбільшу суму компенсації за житло отримали нардепи фракції “Слуги народу”. Протягом 2022–2023 років на оренду житла для них щорічно йшло по 20 млн гривень із бюджету, а за перші чотири місяці 2024 року ця сума вже сягнула 4,7 млн. Це більше, ніж відшкодування для нардепів усіх інших фракцій і груп разом узятих.

Звісно, це можна пояснити тим, що “Слуга народу” є найбільшою фракцією у Верховній Раді й туди входить найбільше мажоритарників, які, найімовірніше, не мають житла у столиці. Але й відсоток депутатів з інших фракцій та груп, які отримували компенсації, значно менший.

Приблизно однакові суми — до 1,5 млн гривень на рік — пішли на оренду житла для представників фракцій “Голосу” та ЄС і груп “Довіра” та “За майбутнє”.

А найменше грошей на житло просили нардепи із груп ПЗЖМ і “Відновлення України” (які раніше разом входили до забороненої проросійської фракції ОПЗЖ) та від “Батьківщини”.

Мільйонери-пільговики: хто з маріупольських нардепів бере бюджетні гроші за житло під час війни, фото-2

Компенсації зрадникам

Як виявилось, бюджетним коштом оплачували житло і нардепи з офіційними підозрами у держзраді та колабораціонізмі. Так, у перші місяці 2022 року 38 тис. гривень компенсації отримав “слуга” Олексій Ковальов, який на початку повномасштабного вторгнення активно допомагав росіянам на захопленій Херсонщині.

Таку ж суму компенсацій у 2022-му отримав і обранець від нині забороненої ОПЗЖ Олександр Пономарьов, якому СБУ та ДБР у 2023 році оголосили про підозру у державній зраді. До слова, Пономарьов є геть не бідним громадянином: у його декларації 540 тис. доларів та 100 тис. євро готівкою, а місцеві називали його “тіньовим господарем Бердянська”.

Отримували компенсації також фігуранти Реєстру зрадників Руху ЧЕСНО Андрій Аксьонов, Максим Бужанський (СН), Валерій Гнатенко (ОПЗЖ) та виключений зі “Слуги народу” мажоритарник Євгеній Шевченко.

Рух ЧЕСНО і раніше писав, що механізм компенсації нардепам за житло є недосконалим, а влада може використовувати його як спосіб підтримувати своїх депутатів. Як бачимо, протягом 2022–2024 років розподіл компенсацій демонструє диспропорцію між фракціями та групами.

Крім того, компенсації отримують особи, які, відповідно до декларацій, мають стійкий фінансовий стан, але при цьому не гребують брати з бюджету додаткові 16–20 тис. щомісяця.

Очевидно, механізм оплати житла нардепам потребує перегляду та вдосконалення. Надто на тлі великої війни, коли надважливо раціонально розподіляти бюджетні кошти, зазначають в русі "Чесно"

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #нардеп #пільга
live comments feed...