• Головна
  • Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій
09:00, 10 травня
Надійне джерело

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій

Змусити Україну здатися, налякати українців мобілізацією, виставити європейських лідерів ідіотами і залежними від США маріонетками – ось які «важливі» задачі вирішує останніми місяцями російська пропаганда, поширюючи свою брехню на території Донецької області.

Ми дослідили, про що писала, і про що вона брехала, і знайшли декілька свіжих цікавих історій. 

ФРАНЦІЯ ТА МАКРОН

Своїми заявами про готовність направити не тільки зброю, а і війська до України, президент Франції Емануель Макрон пробудив спляче болото російських пропагандистів. Останнім часом вони якось втратили живість та креативність, окрім біолабораторій, вже нічого цікавого про Україну та Західний світ вигадати не могли, так що їх навіть оглядати стало не цікаво. Аж раптом з’явився Макрон.

Тож протягом останніх двох місяців російська пропаганда впала на голову французького президента зі всією своєю жорстокістю.

Російські пропагандисти використовували і відверту брехню, і маніпуляції, і погрози, аби тільки показати своєму народонаселенню, що Росія – о-го-го, нікого не боїться, а от Франція зараз впаде від жаху перед РФ.

Спочатку росіяни поновили погрози про ядерне застосування. Локальні Телеграм-канали на Донеччині навіть стали ширити посилання на новостворений  ТГ-канал, який так і називається «Применено ли ядерное оружие?» Кожного дня там тепер пишуть «Пока нет».

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-1

До речі, криза креативності росіян проявилася навіть у цьому, бо це ж вони вкрали українську ідею, коли на початку повномасштабного вторгнення хтось створив ТГ-канал «Путін здох?», в якому щодня повідомлялося «Поки ні».

Але не лише це. Регіональні соцмережі буквально вибухнули повідомленнями, «думками експертів», «цитатами відомих журналістів», які пророкували Франції катастрофу, Україні – повний крах і Апокаліпсис у разі, якщо Франція виконає свої погрози щодо вводу військового контингенту. 

Фейк №1 на цю тему. Французькі солдати з’явилися в степах Донбасу

Джерело поширення: ТГ-канал «Донбасс решает». Він не посилається ні на кого в своєму повідомленні, проте дає скрін з сайту онлайн-видання Asia Tomes

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-2

РНБО на своєму сайті розмістило повідомлення, що цей сайт постійно використовується російською пропагандою для поширення дезінформації. Тож РНБО звернулося до журналістів не довіряти цьому ресурсу. Тим не менш, деякі українські медіа таки поширили цю недостовірну інформацію.

Спростування. Замість журналістів, спростувало цей фейк міністерство закордонних справ Франції, яке в соціальній мережі Х повідомило, що Франція не направляла жодного свого солдата на війну в Україну. 

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-3

Фейк №2 на цю тему. Парижу не вистачає пороху для виробництва боєприпасів для України

Джерело поширення дезінформації: ТГ-канал «Оплот ТВ», «Донбас решает», «Типичный Донецк».

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-4

Спростування. В березні 2024 року країни Європейського Союзу дійсно поширили інформацію про те, що нарощуванню виробництва боєприпасів перешкоджає нестача пороху. Але це загальна проблема. Не проблема Франції окремо. Більше того, Франція знайшла можливість вирішити цю проблему.

Ми дізнались про це із заяви міністра оборони Франції Себастьяна Лекорню, яку він зробив 1 квітня 2024 року. Заява була поширена виданням Associated Press . В ній йшлося, що Франція не зменшує, а нарощує виробництво боєприпасів, особливо дуже дефіцитних 155-мм калібрів.

Пізніше видання LB.ua проаналізувало повний текст заяви міністра оборони Франці і оприлюднило основні тези його виступу на телебаченні:

  • Французький виробник пороху й вибухових речовин Eurenco планує цього року подвоїти виробництво модульних метальних.
  • Французи сильно наростили виробництво  155-мм снарядів— концерн Nexter відкрив додаткову лінію Шапель-Сен-Урсен, інвестував 15 млн у бельгійський майданчик.
  • Були проблеми з виробництвом корпусів на заводі в Тарбі, але там створили 90 робочих місць і вийшли на темп 120 000 заготовок.
  • Уперше за багато років французька промисловість отримала замовлення на бомби HAMMER — 600 цього року та 1200 наступного.

Тобто поки що дефіцит пороху вдається долати.

Погрози в бік Франції. Французький іноземний легіон буде знищений

Джерело поширення інформації: російське пропагандистське видання «Политнавигатор». Воно поширило інтерв’ю з російським так званим політологом Ігорем Виттелем. Цитати з виступу цього пана поширили локальні ТГ-канали на Донеччині.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-5

Ось цитата політичного оглядача: «Треба бути повними дебілами, щоб відправляти зараз чиїсь війська на Україну. Адже вони чудово знають, що стануть не просто легітимною ціллю, а наші змагатимуться за те, хто першим здобуде язика, хто першим накриє розпологу і так далі», - заявив пропагандист.

Маніпуляції через позицію Франції. Поляки виступили проти заяв Макрона.

Джерело поширення: знову пропагандистське видання «Политнавигатор», повідомлення якого розміщували і локальні проросійські медіа на Донеччині.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-6

Спростування. Власне, акція із засудженням заяв президента Франції дійсно відбулася у Польщі. Але її організатором виступила російська організація «Російсько-слов'янське об'єднання та відродження». Керівник організації Андрій Родіонов називає рух, який очолює, міжнародним, і не приховує, що акцію у Польщі організували «його соратники» в цій країні.

А от російські пропагандистські видання на окупованих територіях подали цей штучний протест як позицію польського народу і польської поліції.

УКРАЇНА, ЗДАВАЙСЯ 

Попри досить непогане становище на фронті для російської армії, останні два місяці наш ворог сильно активізувався, намагаючись примусити України до переговорів. Пропагандисти використовують залякування, приниження, відверту брехню.

Звісно, тиснуть на найболючіші точки в українському суспільстві, як, наприклад, мобілізація або неготовність Європи прийняти Україну до складу ЄС та НАТО, мовляв, дурні українці, які помирають за нездійснені мрії.

Фейк №3. В Україні моляться про вступ до НАТО та ЄС

Джерело поширення: «Маріуполь.Лайф». Цей канал посилається на канал «Про Мелитополь» і  повідомляє, що молитви за НАТО продаються за 2 грн у Вінниці. Канал «Про Мелітополь» в свою чергу стверджує, що молитву за НАТО продають у Запоріжжі.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-7

Спростування. Насправді, такої молитви в Православній церкві України не існує, і її ніхто ніде в Україні не продає. Як пояснили у ПЦУ, всі нові молитви затверджуються на Священному Синоді ПЦУ. Усі їхні рішення, зокрема тексти новозатверджених молитов, публікують на офіційному сайті ПЦУ. Проте на сайті ПЦУ молитви за НАТО немає.

Крім того, фахівці  StopFake звернулися до пресслужби Православної церкви України. У відомстві їм також повідомили, що це очевидний фейк і такої молитви у ПЦУ не затверджували.

Фейк №4. Робот Софія закликала Україну здаватися заради збереження своєї нації

Джерело поширення: Телеграм-канал «Мариуполь НАШ» - без посилання на будь-яке джерело. Проте точно таке повідомлення поширювалось в майже всіх проросійських телеграм-каналах на окупованій території Донеччини.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-8

Спростування. Відео з роботом Софією, яка нібито каже, що єдиний шанс для українців зберегти себе як націю, - це здатися, є підробкою. Фейк був створений в стилі німецького видання Deutsche Welle, проте невідповідність логотипів німецького видання тим, що зображені на відеопіробці, - очевидні. Помилковим є і вказаний рік виробництва відео контенту. В публікації заявлений  2024 рік, а на відео вказаний чомусь 2023-й.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-9

Крім того, на сайті Deutsche Welle взагалі немає новини про робота Софію. Тож це підробка.

Фейк №5. В банкоматах українських банків встановили ліміт у 100 грн для чоловіків, які не поновили свої дані у військоматі.

Суть фейку у тому, щоб переконати світ, що в Україні більше ніхто не хоче за неї воювати, і що держава вимушена йти на ось такі крайні кроки – позбавляти українських чоловіків можливості отримувати гроші, поки вони не поновлять свої дані у військоматі.

Джерело поширення: пропагандистський канал «Маріуполь НАШ».

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-10

Спростування. Картинка, яку поширюють  у соцмережах, є підробкою. Ніяких обмежень для чоловіків щодо зняття готівки у банкоматі в Україні не існує. Більше того, такої норми немає і в доповненнях до Закону про мобілізацію, який вступає в дію 18 травня.

Крім того, ми звернулись з питанням щодо можливих лімітів до державного Приватбанку (до речі термінал, зображений на фото, дуже схожий на термінал саме Приватбанку), де нам пояснили, що наразі у всіх українських банках існує обмеження щодо зняття готівки у розмірі 100 ТИСЯЧ грн. на добу, а не 100 грн. І пов’язано це з економічною ситуацією в країні, а не з ТЦК.

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-11

ФЕЙКИ ТА МАНІПУЛЯЦІЇ ПРО РІЗНЕ

Фейк №6. В Європарламенті запевнили, що Україна причетна до теракту в Крокус сіті холі

Джерело поширення: Російська газета, ФорПост, «Донбас решает».

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-12

Спростування. Європарламент ніколи не ухвалював резолюцій чи спільних заяв щодо можливої участі України у організації теракту в «Крокус сіті холлі». Була заява окремого політика, Марсела де Грааффа, але це була його особиста думка.

Грааф – депутат від Нідерландів. Одразу після теракту він виступив із наступною заявою.

«Теракт спланований та сплачений Україною. Звідси і небилиця про проплачену Росією пропаганду. Тому що ми маємо продовжувати ненавидіти їх, бо нашим дітям скоро доведеться загинути на полі бою, захищаючи фінансові інтереси західної еліти», - написав він у своєму особистому блозі.

Про депатута Грааффа відомо, що він дотримується праворадикальних поглядів, у 2022 році вимушений був залишити фракцію "Ідентичність і демократія" в Європейському парламенті, бо він стверджує, що вона є антиросійською. Як повідомляла «Європейська правда», Граафа виключили із фракції за проросійську позицію на три місяці, проте це не змусило Грааффа змінити власну думку  щодо України.

Маніпуляція. Європа підкорена волі Вашингтону 

Джерело поширення: видання «Политнавигатор»

Суть повідомлення. Видання розмістило велику статтю, яку пізніше в скороченому варіанті поширили соціальні мережі на окупованих територіях Донеччини, в якій автор дає так би мовити «аналіз» політичної ситуації у Європі. 

Молитва за НАТО, ані гривні без дозволу ТЦК і негідник Макрон. Огляд російської брехні та маніпуляцій, фото-13

Ось декілька цитат із цієї статті.

«Здавалося б, Україна – одне, а ось Європа – зовсім інше. Ми ж пам'ятаємо: демократичні цінності, культура, свобода… Насправді Європа в її нинішньому стані не надто відрізняється від України в головному – у відсутності суверенітету, у жорсткому підпорядкуванні волі Вашингтона, у виконанні його забаганок руками колоніальних адміністрацій».

«Європі нав'язали ідею "Росія - ворог". Відключили від російських вуглеводнів, ввели санкції, на які ЄС сам страждає набагато більше, ніж РФ. Лякають – нібито Росія хоче напасти. І навіть у засиллі мігрантів винна Москва. Ситуація на межі шизофренії».

«Зараз США важливо не допустити до Європарламенту «євроскептиків», які закликають одуматися, повернути співпрацю з РФ. Не заради Росії, а заради себе! США важливо зберегти своє підконтрольне брюссельське болото. Якщо не вдасться утримати на посаді колишнього гінеколога Урсулу, знайти її клон. Умовну Бербок – тупу, але готову виконати будь-яке русофобське завдання».

Спростування. На справді, подобні випади на адресу Європейського Союзу важко спростовувати, це як сперечатися з людиною, яка несповна розуму. Проте, як і в будь-якій пропаганді, в цій статті теж закладені краплини правди.

Наприклад, ризики приходу до влади так званих євроскептиків у ЄС існують. Але це може статися не в результаті дій або бездіяльності США, а в результаті виборів, які мають пройти цього року.

Абсолютно очевидна брехня про те, що хтось у Європі вирішив позбавити ЄС російського газу, адже відключення Європи від вуглеводнів було рішенням самої Російської Федерації.

Вплив США на Європейський Союз, про який йдеться, дійсно був потужний, особливо у сфері безпеки та оборони. Країни ЄС жили в ілюзії, що в сучасному світі армії більше не потрібні. Реальність, в яку їх занурила Російська Федерація, змусила європейських політиків змінювати свої погляди.

І ось вже навесні 2023 року ми почули нову заяву від політичного керівництва ЄС. «Європейські лідери стають все більше прихильними до позиції президента Франції Еммануеля Макрона щодо "стратегічної автономії" від США», - заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель в інтерв'ю французькому телевізійному шоу La Faute à l'Europe.

Ситуація в американському конгресі під час розгляду закону про фінансову допомогу Україні ще більше переконала європолітиків підсилювати свою політичну автономію.

Тож і тут автор пропагандистського опусу зманіпулював фактами.

Загалом, мета російських пропагандистів, як ми бачимо, залишається незмінною: посіяти зерна ворожнечи, недовіри, неповаги один до одного українців і західних партнерів, зменшити підтримку України і послабити її.  Тож будьте уважні і дотримуйтесь інформаційної гігієни.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Донеччина #Донецька область #ЄС #НАТО #пропаганда #дезінформація
live comments feed...