• Головна
  • 8 березня втрачає популярність. Як велика війна змінила ставлення українців до свят, - ІНФОГРАФІКА
09:00, 8 березня
Надійне джерело

8 березня втрачає популярність. Як велика війна змінила ставлення українців до свят, - ІНФОГРАФІКА

За час повномасштабного вторгнення ставлення українців до Міжнародного жіночого дня 8 березня погіршилося, його популярність в останні роки постійно зменшується. Якщо ще в 2017 році це свято було одним із найбільш улюблених і його відзначали як улюблене приблизно половина населення (49%), то зараз – лише кожний п’ятий (21%). У п’ятірку найбільш популярних увійшов День захисників і захисниць, який відзначають 1 жовтня.

Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, яке впродовж 17-23 лютого 2024 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

“Дослідження показало, що загалом українці ставляться до свят з любов’ю та повагою. Якщо рік тому 2% опитаних  не ставилися до яких-небудь офіційних свят, як до важливих або улюблених, то зараз таких взагалі не залишилося. Більшість населення України (приблизно 70%) святкує Різдво Христове та Великдень (Пасху) як найбільш популярні свята, далі йдуть День Незалежності України (64%) і День захисників і захисниць України (58%)”, - наголошують соціологи. 

Зазначається, що з 2023 року до 2024 року суттєвих змін не відбулося, найбільші зміни відбулися у порівнянні з 2021 роком (періодом до повномасштабного вторгнення). Так, зросло значення всіх державницьких свят. День Незалежності України до початку повномасштабної війни з росією цінували лише 37% населення, а зараз – 64%, тобто на 27 процентних пунктів більше. День захисників і захисниць України був популярним лише серед 29%, а зараз – серед 58%, тобто на 29 процентних пунктів більше.   

"Високі показники для Дня Незалежності України є свідченням національної гордості та патріотизму. День захисників і захисниць України має також високу популярність, що свідчить про значну повагу до військовослужбовців і вдячність за захист і героїчну боротьбу з ворогом у відстоюванні незалежності та суверенітету країни", – зазначили в КМІС.

Стосовно Міжнародного жіночого дня, соціологи констатують, що ставлення до нього погіршилося, його популярність за останні два роки знизилася з 34% до 21% (зокрема, є зниження з 25% у 2023 році до 21% зараз, у 2024 році). 

За даними КМІС, серед жінок воно трохи більш популярне (23%), ніж серед чоловіків (18%). У 2017 році це свято було одним з найбільш улюблених, його відзначали як улюблене приблизно половина населення (49%).

Соціологи опитали 1052 людини, які проживають в Україні. Опитування провели методом телефонних інтерв’ю. Випадкова вибірка мобільних номерів не містила контактів громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Статистична похибка вибірки не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%.

Чи буде 8 березня цього року вихідним днем

13 лютого 2023 року у Раді зареєстрували законопроєкт №9009 про внесення змін до "Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят". Нардепи хотіли скасувати державний вихідний 8 березня, а натомість запровадити День української жінки. "Аналог" жіночого дня пропонували святкувати 25 лютого – у день народження Лесі Українки. Цей же законопроєкт пропонує скасувати радянське свято 1 травня (День праці) та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня).

Згодом на порталі "Дія" створили опитування щодо долі 8 березня в Україні. Майже 62% українців проголосували за те, щоб залишити Міжнародний жіночий день вихідним.

Наразі законопроєкт №9009 перебуває на порядку денному і за нього ще не голосували.

Однак відповідно до закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" (воєнний стан був продовжений до 13 травня 2024 року) цьогоріч цей день не буде вихідним.

Водночас приватні компанії можуть робити скорочений день або й відпускати працівників відпочити.

Читайте також: День Миру. У ВР вважають, що ми маємо перемогти росію до 21 вересня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Чому Вадим Бойченко - досі мер Маріуполя?
проголосувало 1728 відвідувачів
Тому що він гарний мер та піклується про громаду
14,3%
Тому що ніхто не хоче створювати ВЦА
22,0%
Тому що це вигідно для найбагатшої людини України
63,7%
#Україна #КМІС #8 березня #опитування
live comments feed...