• Головна
  • Росія заборонила в’їзд у країну українцям. Маріупольці більше не можуть потрапити додому, - ВІДЕО
14:03, 23 жовтня 2023 р.
Надійне джерело

Росія заборонила в’їзд у країну українцям. Маріупольці більше не можуть потрапити додому, - ВІДЕО

З 16 жовтня Російська федерація заборонила в’їзд на свою територію, а також на окуповану нею територію України людям з українським громадянством.

Ця новина стала справжнім шоком для десятків тисяч українців, які через необхідність відвідувати своїх рідних або контролювати стан свого майна на окупованій території, вимушені були перетинати російський кордон.

Тепер або український громадянин має отримати російський паспорт, або він не потрапить до себе додому – в Маріуполь або Волноваху, Донецьк або Луганськ, в Генічеськ або Мелітополь.

І як тепер?

Російська федерація залишила лише один пункт пропуску для українців – це аеропорт Шереметьєво. Звісно, звідти літаки на окуповану Донеччину не літають, проте пункт пропуску росіяни розташували саме там.

Потрапити в Шереметьєво зараз можна двома способами: або через Стамбул, або через Мінськ. Всі інші країни не підтримують із Російською федерацією авіасполучення.

Але це не гарантує того, що навіть сплативши великі гроші за квиток до Мінська, а потім – до Шереметьєво, людину пропустять у РФ. Бо якщо немає паспорту РФ – будеш депортований.

Дехто з маріупольців мав для того, щоб відвідувати рідних, хотів отримати паспорт РФ у російському консульстві, але там пояснили ось що.

«Надання державної послуги згідно з указом російського уряду №440 здійснюється тільки у підрозділах МВС на території Росії. Консульські представництва прийому з цього питання не ведуть.

Як новину зустріли перевізники

Перевізники виявилися не готовими до такого повороту подій. Квитки були розпродані, рейси заброньовані заздалегідь. 

«Пощастило тим, хто встиг проскочити буквально в останні години до заборони в’їзду, до 16 жовтня, - розповіла представниця одного з перевізників Юлія Д. – Один чоловік встиг проїхати, але не пустили його кошеня – з документами, все за правилами. Не пустили і все. Так чоловікові довелось терміново прямо на кордоні шукати, кому віддати маленького».

Але це не найбільша трагедія. 16 жовтня тисячі людей, які купили квитки на автобуси заздалегідь, були депортовані з території РФ. Українців депортували у Мінськ або Стамбул – у тому напрямку, звідки люди прибули.

У зворотному напрямку, на виїзд із РФ, проблем у українців менше. Перевірку, звісно влаштовують, але хоча б пропускають, розповідає Юлія Д.

«Ми інструктуємо людей, як саме треба чистити телефони, що не було проблем. Які месенджери є найбільш безпечними. Легше власникам айфонів – росіянам не вдається відновити на таких смартфонах видалені повідомлення. А ось із андроїдами біда. Якщо щось не сподобається перевіряючому, і він захоче забрати телефон на відновлення даних, то в такому випадку відновлюють все. Виникають серйозні проблеми.

Найменше проблем з літніми людьми, їх пропускають майже без перевірок.

В цілому на виїзд із РФ людей випускають, а от на в’їзд тепер є лише один вихід – отримувати російські паспорти. Формально постанова про пришвидшену видачу російського паспорту громадянам України діє до 2026 року. Але щоб нею скористуватися, треба потрапити на «стару землю» - так тепер в Росії називають території до окупації. А це – неможливо».

Зараз перевізники шукають нові маршрути, щоб потрапити до Шереметьєво. Наприклад, дехто почав возити людей через Молдову. Але все одно, якщо немає паспорту РФ, українців не пускають, навіть якщо є місцева реєстрація, наприклад, у Маріуполі.

Історія маріупольчанки, яку Росія не пустила додому  

Тетяна Топтун виїжджала із розбомбленого Маріуполя навесні 2022 року. Оселилася в Дніпрі. Орендувала квартиру, на дому робила масажі. Спочатку, каже, не виходила із дому, була у стресі. А потім почала веселитися, ходити по розважальних закладах Дніпра.   Аж доки не засумувала за домом.

Раптом з’ясувалося, що Україна її не прийняла. Що ставлення до неї  - «скотське». Дівчині довелось – о Боже, який жах! – самостійно сплачувати за оренду квартири. Тож Тетяна вирішила, що може повернутися у Маріуполь і розпочати там свій бізнес масажистки. Робити масаж людям, які вбивали її місто.

Рік тому Тетяна Топтун розповідала, що не розуміє тих, хто веселиться, п’є коктейлі, коли війна. «Як можна робити вигляд, що нічого не сталося», - дивувалася вона. А тепер вона і сама вирішила робити вигляд, що нічого не трапилося, що можна їхати в Маріуполь та отримувати російський паспорт.

Коли її спитали у коментарях під відео, як можна їхати із дитиною в ОКУПАЦІЮ? Що там робити, Тетяна відповіла, що теж саме, що і всюди – виживати.

Але дорога додому видалася занадто складною. Спочатку ФСБ-шник у Мінську декілька годин її допитував, перевірив телефон, а потім – такий добрий – купив доньці Тетяни шоколадку.

Із Мінську Тетяна таки долетіла до Шереметьєво. Грошей, зароблених масажами у Дніпрі, вистачило на квитки, да і підписники її Тік-току допомогли грошима.  Але все марно.

ФСБшники Росії завернули Тетяну разом із дитиною туди, звідки вона приїхала – тобто до Мінську. Маріупольцям з українськими паспортами більше неможна потрапити до РФ. Кінець. І Україну образила, і Росії виявилась не потрібною, за її власними словами, «така відома людина».

А що ж робити тим, хто опинився на окупованій території і не хоче отримувати російський паспорт?

Такі люди теж опинились у дуже складній ситуації. Згідно до путінського наказу «Про особливості правового становища окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства в Російській Федерації», всі українці на окупованих територіях мають або до 1 липня наступного року отримати паспорти, або отримати вид на проживання як іноземні громадяни на території Росії.

В іншому випадку Росія обіцяє депортувати українців з їхніх власних домівок.

«У нас в це не дуже вірили, ну що ось прямо будуть викидати із власних квартир і силоміць вивозити до України. Але після 16 жовтня здається, саме так росіяни у будуть вчиняти. Тривожно. Як воно буде – не зрозуміло. Але ми тут серед своїх шуткуємо, що принаймні, зекономимо на перевізнику», - каже 0629 Сергій Ш., який через родинні обставини не зміг залишити Маріуполь.

Єдина надія таких людей - це що Збройні Сили України депортують з окупованих територій раніше, ніж РФ почне виганяти людей із власних домівок.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Наявність роботи
19,7%
Наявність доступного житла
11,5%
Щоб нове місто було схоже на Маріуполь
7,9%
Там, де є близькі, рідні
18,9%
Розвинута інфраструктура, соціальний комфорт
8,5%
Наявність ППО, віддаленість від лінії фронту
10,8%
Не обираю - куди доля занесе
22,7%
#Маріуполь #депортація РФ
live comments feed...