• Головна
  • Як громада Маріуполя зустрічалась з авторами фільму «Юрик», і що з цього вийшло
14:19, 11 вересня 2023 р.
Надійне джерело

Як громада Маріуполя зустрічалась з авторами фільму «Юрик», і що з цього вийшло

На фото: документальний кадр із фільму "Юрик". Джерело - Фейсбук-сторінка Євгена Сосновського

На фото: документальний кадр із фільму "Юрик". Джерело - Фейсбук-сторінка Євгена Сосновського

6 вересня відбулася зустріч групи маріупольців з генеральним продюсером "Основа фільм продакшн" Тетяною Куц та автором ідеї та сценарію фільму "Юрик" Валентиною Руденко. Гучний скандал, який виник після прем’єри стрічки через спаплюження реальних фактів про блокадний Маріуполь, змусив знімальну групу шукати контактів з маріупольським активом і шукати порозуміння.

Зустріч була не публічною, так би мовити, «не для преси». Тому ми не будемо називати імена всіх присутніх. Зазначимо, що серед маріупольців були представники творчої спільноти, бізнесу, волонтери.

«Одразу скажу, що ініціаторами цієї зустрічі стала творча команда фільму,  - написав публічно на свій сторінці у Фейсбуці один із учасників зустрічі Євген Сосновський. -  Не буду розповідати про подробиці діалогу, але він був, як прийнято казати у таких випадках, абсолютно конструктивним. Тетяна Куц та Валентина Руденко ще раз вибачились перед маріупольцями за ту ситуацію, яка склалась навколо фільму. Вони також коротко розповіли історію створення "Юрика". І, як сказала Валентина Руденко, прив'язкою місця подій до Маріуполя вони щиро хотіли ще раз нагадати про наше місто, про яке, дійсно, останнім часом вже стали потрохи забувати. А багато хто ще й досі не має уяви про реальний масштаб того жахіття, яке творилось у Маріуполі навесні минулого року. Саме недостатність правди у фільмі і стала причиною того конфлікту, який виник між маріупольцями і творчою командою "Юрика". І я дуже вдячний цій команді за те, що почули і зрозуміли маріупольців», - написав Євген Сосновський. 

Інша учасниця зустрічі, яка також вирішила розповісти про це публічно, Людмила Завалей написала про перемовини з авторами фільму так.

«Маріупольська громада перемогла. Перемогла не тим, що фільм зняли зі всіх платформ, а тим, що змогла знайти в собі сили піти на перемовини. 

Фільм було модифіковано. Він повернеться на екрани.  Але це вже буде не про Маріуполь.

 Все, що просили, - я передала знімальній групі і сценаристу. 

 Це перший прецедент. Але будуть і інші. Якщо просто "бодатись" і не розмовляти. 

На зустрічі я була не сама, були і інші люди від громади, які взяли на себе силу прийти і сказати ротом, все те, що ви пишете в інтернеті. 

Віддаю честь Тетяні Куць, вона вислухала і про те, як вона не права, і як ми її ненавидимо, вона вибачалась. Я сказала, що вибачень мало. Неможна фарш провернути назад. Її прийдеться це пережити».

Розмова між маріупольцями та кіношниками була тривалою, часто емоційною, проте результат досягнутий. Фільм «Юрик» більше не буде про Маріуполь. Він буде про трагедію дитини на війні. Фільм  перемонтували повністю, і представники переговорної групи вже мали змогу подивитись перероблений варіант.

«Все вийшло органічно. Згадування про Маріуполь зникли, практично не змінивши фабули фільму», - поділилася враженнями з 0629 одна із учасниць зустрічі.

Єдине, що залишилось, це деякі кадри документальної хроніки. Але без жодної згадки про Маріуполь.

«Можливо, це перший випадок в нашому сучасному українському кіно, коли вже показаний глядачу фільм відправляють на "ремонтаж". І вже в той же день, точніше, вночі, ми мали можливість подивитись нову версію фільму, в якій події відбуваються вже не в Маріуполі, а "на сході України" без прив'язки до конкретного міста. В цьому варіанті вже повністю відсутня будь-яка згадка і про ОБСЄ та організовану цією місією евакуацію мирного населення. Є і деякі інші зміни і уточнення. І я можу впевнено сказати, що після такого "скорочення", як це не дивно, фільм став більш чеснішим. 

Так, реальність набагато страшніша, про що можна судити навіть по кількох документальних вставках, які є у фільмі. І нам зараз потрібно показувати це на широкий загал, у тому числі і за кордоном. Мабуть, ні для кого не буде секретом той факт, що художнє кіно більш доступне і завжди користується більшою популярністю, ніж документальне. Тому, на мою думку, цей жанр треба активно використовувати для поширення інформації про війну в Україні. Але, повторю те, що казав на початку цієї дискусії: такі фільми повинні максимально чесно відображувати цю війну, незважаючи на те, що це буде важко сприйматись глядачем. Якщо люди дивляться "Пилу", то нехай дивляться  і фільми про реальні жахи нашого реального сьогоденного життя», - резюмував Євген Сосновський.

На фото: документальний кадр із фільму "Юрик". Реалії війни на сході України (і не тільки).

Як громада Маріуполя зустрічалась з авторами фільму «Юрик», і що з цього вийшло, фото-1

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

«Юрик». Після прем’єри виник гучний скандал через брехню у фільмі про Маріуполь, - ВІДЕО, ФОТО

Скандал навколо військової драми "Юрик": продюсерка фільму звернулася до маріупольців

20 днів в Маріуполі VS "Юрик". Післясмак від перегляду від Олени Золотарьової

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Юрик
live comments feed...