• Головна
  • Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині
10:00, 17 липня 2023 р.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині

Сайт 0629 вже розповідав про Телеграм-канали, які масово створювались на окупованих територіях одразу із початком окупації. «Ми поза політикою», - демонстративно заявляли адміністратори цих каналів. Проте дуже швидко вони перетворились на джерело дезінформації і антиукраїнської та антиєвропейської пропаганди на захоплених територіях. (Що це за канали, скільки їх – читайте за посиланням).

Сьогодні ми пропонуємо вам свіженький аналіз пропаганди, відвертих фейків та маніпуляцій, до яких вдаються адміністратори російських пропагандистських каналів на території Донеччини.

Деякі тези дуже популярні у росіян і залишаються незмінними протягом всього часу, який ми досліджували. Дещо з’явилося новеньке, ситуативне. Тож, поїхали.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-1

Фейк. Українські військові катували дітей. Травили мирних людей у Бахмуті

Українські військові катували дітей на Донбасі, заявив на засіданні Ради безпеки ООН постійний представник рф при ООН Василь Небензя.

«Українські військовослужбовці з нацбатальйонів "Торнадо" та "Айдар" займалися тортурами та знущаннями над дітьми на Донбасі. Жорстокість злочинців київського режиму вражає уяву. В одній зі шкіл міста Лисичанська ЛНР бійці з сумнозвісного добровольчого загону "Торнадо" облаштували справжню тортурну. Дітей катували і ґвалтували, все це знімали на відео. У Щасті ЛНР за участю директора одного з ліцеїв було організовано підвезення дівчат-сиріт батальйону "Айдар" для знущань», - наголосив він 5 липня в ООН.

Подібні заяви непоодинокі. Як і раніше, російська пропаганда використовує місцевих мешканців для створення фейкових сюжетів про ЗСУ. Одне з таких – від Олени Мариненко з Бахмуту.

«Українські військові травили мирних мешканців Бахмуту газом»,  - заявила жінка, коли потрапила у окупацію.

Джерело поширення: майже всі проросійські пабліки з посиланням на ТАСС, «Известия» і інші російські пропагандистські видання. Про катування у Бахмуті – «Оплот ТВ».

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-2

Спростування. Небензя не надав жодного доказу свого твердження. Абсурдність його заяв доводить той беззаперечний факт, що батальйон «Торнадо» припинив своє існування ще в 2015 році через злочини, які дійсно скоїли деякі представники добровольчого підрозділу відносно цивільного населення.

Теж саме стосується і батальйону «Айдар». Батальйон був розформований в 2015 році. Після ретельного відбору військовослужбовців, перевірки кожного військового його було реорганізовано у 24-й окремий штурмовий батальйон Сухопутних військ Збройних сил України. З 2022 року підрозділ бере участь у боях за Бахмут.

Про катування мирних людей у Бахмуті писали переважно регіональні Телеграм-канали «Оплот-ТВ», «Донбасс решает», «Типичный Донецк».

Фейк зроблений за традиційною схемою «распятых мальчиков». Знайшли якусь жінку Мариненко Олену 1961 року народження. Вона значиться у списках місцевих мешканців, кого росіяни вивезли із Бахмуту.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-3

3,5 тисячі бахмутчан категорично відмовились евакуюватись на територію України. Ці люди знаходились під постійними обстрілами. Після окупації Бахмуту погодились виїхати на територію російської федерації, вочевидь, чекали на росію. І тепер на замовлення російської пропаганди розповідають, як їх у підвалах «травили» ЗСУ. 

Про програму евакуації, допомогу з поселенням і харчуванням, яка їм пропонувалась, ці люди, звісно, не розповідають.

Фейк. Польща під загрозою ядерного забруднення через поставки в Україну зброї із збідненим ураном

В травні після оголошення про поставки в Україну снарядів для танків із збідненим ураном російська пропагандистська машина запрацювала на всю свою потужність, щоб довести, що ці снаряди призводять до радіаційного забруднення. І байдуже, що експерти роз’яснювали, що це не так. І що снаряд зі збідненим ураном небезпечний лише для танкової броні, ну і, звісно, для екіпажу танку. 

А після підриву складу боєприпасів у Хмельницькому російські пропагандисти почали розповідати, що рівень радіації в повітрі підвищився не тільки у самому Хмельницькому, а і у Польщі.

Джерело поширення: «Донбасс решает», Телеграм-канал Басуріна.

Спростування. Після того, як фейк поширився, Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб 17 травня провів повторні дослідження у населених пунктах, наближених до епіцентру вибухів. Робили заміри одразу за 20-ма показниками. Висновок експертів був розміщений на сайті обласної адміністрації у відкритому доступі.

«Вміст хімічних речовин в повітрі не перевищує допустимої концентрації. Зразки води, відібраної у ставку села Осташки та криницях Грузевиці й Осташок, відповідають вимогам. Також не виявлено ділянок і вогнищ з перевищенням гамма-фону», - йшлося у повідомленні.

До речі, подібні заміри у Хмельницькому робляться регулярно, і вони викладаються на сайті екоконтролю, тож подивитися їх можуть всі бажаючі. 

Фейк. НАТО воює в Україні/НАТО ось-ось вступить у війну в Україні

Росіяни, представники російської влади та військові вже півтора року не можуть визначитись, з ким вони воюють – чи то з українцями, чи все ж таки із НАТО. 

«Країни Євросоюзу воюють проти нашої країни,  - заявив голова Державної Думи Росії В'ячеслав Володін, і його цитату поширили десятки Телеграм-каналів в окупації. - Їхня військова техніка та зброя, опинившись у руках бойовиків київського режиму, використовуються для терактів на території РФ, атак на мирне громадянське населення. Але при цьому лідери європейських держав вдають, що не мають до цього жодного відношення». 

В той же час в росії лунають і протилежні твердження. Практично всі проросійські канали та пропагандистські засоби масової інформації в росії цитували колишнього очільника Альянсу Андерса Фог Расмуссена про те, що теоретично НАТО може запровадити війська на територію України. Наприклад, країни Балтії та Польща можуть прийти на допомогу, якщо Захід недостатньо допомагатиме Києву. 

Ця заява викликала неабиякий резонанс, особливо  серед Z-спільноти в росії. Країна, яка вже півтора роки, так би мовити, воює з НАТО, перелякалась, що їй доведеться воювати з НАТО.

Джерело поширення: Маргарита Симоньян, ТАСС, «Известия» і регіональні медіа з посиланням на центральні пропагандистські медіа в росії, а також очільник терористичної організації "ДНР" Пушилін.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-4

Спростування. НАТО не воює в Україні і не збирається воювати. Поставка зброї країні, відносно якої здійснюється акт відкритої агресії, згідно з Уставом ООН, не вважається участю у війні, а є допомогою, яка дозволяється нормами міжнародного права.

Останній саміт НАТО у Вільнюсі ще раз довів, що НАТО воювати з росією не збирається. Закінчення війни, відновлення безпеки у країні є основною умовою, після якої Україну можуть прийняти до НАТО. 

Фейк. Зброя НАТО закінчилась

«Бої на Донбасі та Таврії спустошили снарядні склади країн Євросоюзу на 10 років уперед, заявив глава корпорації "Рейнметал" Армін Паппергер. За його словами, на відновлення запасів снарядів арміям ЄС потрібно від 6 до 10 років. І то – за умови, що Україна не отримає нічого, а «Рейнметал» із колегами збільшить виробництво снарядів із 450 тисяч до 600 тисяч на рік».

Ось таке повідомлення поширив Телеграм-канал «Донбасс решает» без посилання на першоджерело.

На цю ж тему виступили не тільки Телеграм-канали, а і деякі блогери. Один з найбільш поширюваним серед регіональних каналів був допис проросійського блогера Кіма Доткома. Це німецький інтернет-підприємець та політичний активіст російського походження. Дуже підтримує російську федерацію.

Він процитував главу НАТО Столтенберга: "Наші запаси зброї та боєприпасів виснажені". І додав від себе: «Члени альянсу витрачають 2% ВВП на військові потреби, і вони не мають коштів для ведення провальної проксі-війни з Росією. А нам казали, що у Росії все закінчилося 6 місяців тому і що Україна перемагає».

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-5

Спростування. Ми не знайшли жодної статті з текстом про «Рейнметал», де б вказувалось на катастрофічне становище з боєприпасами у ЄС. Проте німецьке видання DW в травні написало великий матеріал про «Рейнметал»  та його власника Арміна Паппергера. Ось за посиланням повний текст.

І тут йдеться не про упадок, а про розквіт галузі з виробництва озброєння, про великі плани щодо озброєння України і рекордний пакет замовлень.

Що стосується допису блогера, то він спотворив заяву, яку дійсно робив Єнс Столтенберг в інтерв’ю виданню Bloomberg (ось пряме посилання на цитату

«У країн НАТО запаси боєприпасів підходять до кінця. Наразі потрібно працювати над збільшенням обсягів виробництва. Країни-члени оборонного блоку мають збільшити свої витрати на Альянс мінімум до 2% ВВП у найкоротші терміни. Що нам справді потрібно, то це підписання контрактів, бо тоді промисловість буде готова інвестувати та нарощувати виробництво», — сказав Столтенберг.

Тобто мова про збільшення витрат до 2% ВВП, а не про те, що у країн ЄС вже немає грошей.

Фейк. В бюджеті Європейського Союзу закінчилися гроші

«Що сталося із бюджетом? Єврокомісія, де гроші?» Угорський прем’єр Віктор Орбан у соцмережах виставив картинку із актором Траволтою і поставив питання про те, чому в ЄС закінчилися гроші.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-6

Цей мем підхопили практично всі російські ЗМІ. RT, АиФ, Лента.ру і десятки інших стали поширювати цю картинку. Підхопили мем і регіональні проросійські Телеграм-канали.

Джерела поширення в регіоні: «Типичный Донецк», «Маріуполь наш», «Донбасс решает», «Мариуполь 24» та інші.

Спростування. Орбан випустив цю картинку в саркастичному сенсі. Таким чином він не стверджує, що в бюджеті ЄС не залишилося грошей, а протестує проти того, що гроші витрачають на війну в Україні, замість того, щоб допомагати Угорщині.

Фейк. Підрив ЗАЕС. Захід та США схвалили рішення України на підрив станції

Після підриву Каховської ГЕС, російська федерація доклала чималих зусиль, щоб відвести звинувачення від себе. І чи то дійсно вирішили перемкнути увагу і підірвати Запорізьку атомну станцію, звинувативши в цьому Україну, чи то вирішили використати цю тему виключно для залякування і демонізації України, але підготовчу кампанію пропагандистська команда Кремля розгорнула дійсно вражаючу.

Навіть на регіональному рівні не було жодного інформаційного каналу, який би не розповсюдив в тому чи іншому вигляді тезу про те, що провокацію з підривом ЗАЕС уже погоджено, отримано найвище схвалення і в Європі, і в США.

На Донеччині найбільше поширювали повідомлення  воєнкора Дмитра Стешина.

«Винних призначено — це ми, а наші спроби відбитися від неї дипломатичними методами не викликають жодного інтересу навіть до ООН. Ось тільки Україна провокацію не переживе, бо після того, що сталося, ні про які «паузи», «підморозки» та переговори не буде й мови.

Що буде після аварії, якщо київський режим все ж таки влаштує її, і що вона має спільного з маріупольським драмтеатром і пологовим будинком?» - погрожує Стешин.

Спростування. Ну, власне, росіяни самі себе спростували, відмовившись від підриву ЗАЕС. Поговорили і поки що відклали тему. Будемо сподіватись, що у них вистачить розуму і почуття самозбереження, щоб не робити цього.

Фейк. Українські біженці – загроза для ЄС

Дискредитація українських біженців у Європі  - це давня тема російських пропагандистів. Особливо дістається українцям у Польщі. Оскільки Польща стала країною, яка прийняла найбільшу кількість українців, то відповідно і нападів на неї більше.

До традиційного фейкового наративу про українців в Польщі, мовляв, «невдячні потвори», цього разу пропагандисти додали безпековий фактор, мовляв, українці, яких спеціально тренували для протестів на Майдані в 2013 році, зараз роблять бунти в західних країнах, наприклад, у Франції.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-7

Джерело: поширюють ці тези не тільки Телеграм-канали на кшталт каналу колаборанта Басуріна, Оплот тв, а і радикальні польські канали. Наприклад, ось таке відео поширив польський сайт «Садистський».
Спростування. На відео – хтось написав у парадній багатоповерхівки у Вроцлаві образливі вислови на адресу поляків.

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-8
Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-9

Проте абсолютно не зрозуміло, хто саме зробив ці написи. Ніде більше, окрім цього сайту з передруком в російських Телеграм-каналах, інформація не з’являлася. Тому це відео схоже на провокацію, виготовлену у співпраці польських радикалів з російською ФСБ.

Що стосується участі українців у протестах у Франції, то такі факти не мають підтвердження, як і факти використання зброї, наданої Україні, на вуличних протестах у ЄС.

Більше того, перевірки, які проводили представники НАТО після публікацій у ЗМІ про те, що зброя з України потрапляє у країни ЄС, не виявили таких фактів.

Фейк. Мета України – геноцид російського народу

В’ячеслав Володін звинуватив Україну в геноциді російського народу та пригрозив ООН розпуском, якщо та не покарає українців.

«Світова спільнота, перш за все ООН, зобов'язана притягнути послідовників нацистів — кривавий київський режим до відповідальності. В іншому випадку ООН чекає доля ліквідованої Ліги Націй, яка не змогла запобігти поширенню фашизму та Другої світової війни».

Джерело: Телеграм-канал голови Державної Думи російської федерації. Його поширили на Донетчині Телеграм-канал колаборанта Ходаковського, «Оплот ТВ», «Маріуполь наш».

Спростування. Звернемося до словникового визначення поняття «геноцид».

Геноцид – це цілеспрямовані дії з метою повного або часткового знищення груп населення чи народів за національними, етнічними, расовими або релігійними мотивами. 

До таких дій належать:

  • вбивство членів цієї групи;
  • нанесення тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам такої групи;
  • створення членам групи умов, які розраховані на повне чи часткове її знищення;
  • унеможливлення народження дітей в середовищі групи;
  • насильницька передача дітей цієї групи іншій групі.

Увага! Кожен з цих пунктів є в переліку злочинів, скоєних російською федерацією на території України.

Рф оголосила про початок військової операції, вдерлася в іншу суверенну країну, почала знищувати українців, заборонила українську мову, українськи символи, навіть кольори українського прапору і карає людей за їх використання і навіть просто за схильне ставлення до України. Знищила пологові будинки, школи. Системно знищує чоловіче населення, відправляючи мешканців сходу України на м’ясні штурми. Викрадає дітей і вивозить їх на територію рф. 

Здається, нічого не забули.

Перенесення власних злочинів на супротивника – це класична метода пропаганди, описана ще на початку 20 сторіччя в працях нацистського пропагандиста Геббельса.

Фейк. В Збройних Силах України 50 тисяч представників ЛГБТ-спільноти

Виправдати, відвести підозри і принизити. Чим займалась російська пропаганда протягом трьох останніх місяців на Донеччині, фото-10

Атака на представників ЛГБТ-спільноти – це ідеологічне кредо «великої руської душі», тому такі атаки не припиняються. Законопроєкт, який був внесений в стіни Верховної Ради про цивільні партнерства серед військових однієї статі, викликав новий приступ сарказму у росіян.

Ідея законопроєкту полягає ось у чому. Одностатеві браки в Україні заборонені. Тож під час війни одностатеві партнери не мають можливості у випадку поранення, загибелі свого партнера ані на інформацію про нього, ані на допомогу, ані на спадок. По закону такі партнери один одному ніхто. Тож законопроєкт хоче створити умови для того, щоб прибрати цю несправедливість.

На скріні - реакція російських каналів на український законопроєкт 

Законопроєкт не ухвалений. Є багато позицій проти нього. Триває дискусія. Не факт, що він взагалі пройде через ВР. Але у росіян вже істерика…

Вони дуже агресивно відреагували на розповсюджену виданням «Телеграф» інформацію, нібито в ЗСУ служать 50 тисяч представників ЛГБТ-спільноти. Тепер шукають цій вигадці підтвердження.

Спростування. В Збройних Силах України дійсно захищають Батьківщину дуже різні люди, в тому числі і представники ЛГБТ-спільноти. Проте ніякої статистики, скільки їх воює проти російських нацистів і расистів, немає. В Міністерстві оборони офіційно повідомили, що не мають такої інформації. 

Взагалі немає мети порахувати, скільки солдатів мають одностатеві стосунки у цивільному житті.  Тому що нікому не важливо, кого кохає людина і з ким розділяє ліжко. Це особиста справа будь кого. На фронті важливо, який ти снайпер, танкіст чи артилерист. Тому хай росія рахує. Нам робити своє. 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...