• Головна
  • Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло
13:42, 21 червня
Надійне джерело

Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло


Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло

30 травня Кабінет Міністрів України затвердив порядок  надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Раніше, в квітні, він затвердив правила роботи для «єВідновлення»  - системи, яка буде публічною електронною державною системою для роботи з компенсаціями. 

І ось тепер ми можемо дізнатись, якою саме буде компенсація за зруйновану маріупольську квартиру або приватний будинок.

Як подати заяву на компенсацію

Заява на отримання компенсації може подаватися як у паперовій (через центри надання адміністративних послуг), так і в електронній формі (через портал «Дія»). 

Заява подається по кожному зруйнованому або пошкодженому об’єкту окремо. Тобто якщо у вас в Маріуполі було три квартири, то ви подаєте три окремі заяви на компенсацію.

Якщо ви отримаєте компенсацію за зруйновану квартиру або будинок, то право власності на знищений об’єкт припиняється. Проте якщо у вас у власності була ще і земельна ділянка, то держава сплатить компенсацію і за нею. Тобто викупить у вас право власності, для того щоб ви могли придбати іншу і побудувати на ній нове житло.

Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло, фото-1

Кабмін розробив механізм розрахунків вартості зруйнованого майна

Розрахунок для квартир

Формула: Ві=Вср х Кр х Ккімн х Крік х Sзн 

де Ві — розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна (квартири), гривень;

Вср — показник вартості 1 кв. метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні, що становить 36 422,33 гривні;

Кр — регіональний коефіцієнт, який враховує відмінність ціни за 1 кв. метр залежно від розташування знищеного об’єкта нерухомого майна (квартири), наведений у додатку 3;

Ккімн — коефіцієнт, який враховує відмінність ціни за 1 кв. метр залежно від кількості кімнат знищеного об’єкта нерухомого майна (квартири), наведений у додатку 4;

Крік — коефіцієнт, який враховує відмінність ціни за 1 кв. метр залежно від року забудови знищеного об’єкта нерухомого майна (квартири), наведений у додатку 5;

Sзн — площа знищеного об’єкта нерухомого майна, кв. метрів.

Приклад розрахунку для трикімнатної квартири в Маріуполі площею 62,6 кв.м

36 422,33 (грн) х 0,5 х 0,9096 х 0,69 х 62,6 (кв.м)  = 715 тисяч грн

Розрахунок для приватних будинків і дач

Формула: Ві=Вср х Кр х Sзн 

де Ві — розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна (індивідуальний житловий будинок), гривень;

Вср — показник вартості 1 кв. метра індивідуальних житлових будинків на вторинному ринку в цілому по Україні, що становить 22 197,14 гривні;

Кр — регіональний коефіцієнт, який враховує відмінність ціни за 1 кв. метр залежно від розташування знищеного об’єкта нерухомого майна (індивідуального житлового будинку), наведений у додатку 6.

Приклад розрахунку для приватного будинку в Маріуполі площею 80 кв. м

22 197,14 (грн) х 0,5 х 80 (кв.м) = 887 885,6 грн

Коефіцієнти, які допоможуть вам порахувати вашу власну компенсацію

Ми детально вивчили, які коефіцієнти встановлює держава для різних міст, навіть різних районів всередині одного міста. На жаль, щодо Донеччини, то тут Кабмін не став заморочуватися і встановив єдиний коефіцієнт вартості квадратного метра житла – 0,5.

Це означає, що вартість квартири у Волновасі та вартість квартири у Маріуполі для держави є однаковою. А це не так.

Вартість квартир різниться навіть межах одного Маріуполя. Це призведе до того, що власники, наприклад, двокімнатної  квартири на «Пентагоні» та власники квартири на проспекті Миру (самий центр Маріуполя) отримають однакову суму компенсації. 

Звісно, це несправедливо. Але саме такі правила розробив уряд.

Хто буде отримувати гроші в першу чергу

Черговість проведення виплат компенсації формується автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна з урахуванням пріоритетного права на отримання компенсації, визначеного статтею 9 Закону. Це військовослужбовці, багатодітні родини, прийомні родини тощо.

Компенсації здійснюються в межах наявного обсягу коштів на небюджетному рахунку Мінінфраструктури до його закриття. Тобто є гроші на рахунку – є і виплати, немає грошей на рахунку – не буде і виплат.

У випадку призупинення фінансування, утворюється черга за допомогою електронного реєстру.

Компенсація за знищені об’єкти нерухомого майна надається її отримувачам через АТ “Ощадбанк”, в якому виконавець програми відкриває рахунок.

Якщо людини витратила на придбання нового житла за сертифікатом менше, ніж отримала в рамках компенсації, то залишок їй виплатять за рахунок репарацій російської федерації.

Комісії мають розглянути заяву на отримання компенсації протягом не більше ніж 30 днів, за винятком тих випадків, коли знищена нерухомість розташовується у районі проведення воєнних (бойових) дій або в тимчасовій окупації.

Стало відомо, скільки грошей отримають маріупольці за зруйноване росіянами житло, фото-6

Нагадаємо, що власники знищеного житла отримуватимуть грошові кошти для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку або житлові сертифікати на придбання житла.

Для отримання компенсації на фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку заявник має відкрити поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування компенсації в одному з банків України, з яким Мінцифри уклало відповідний договір електронної інформаційної взаємодії. Компенсації виплачуватимуться заявникам через АТ «Ощадбанк». Після ухваленого рішення про виплату компенсації АТ «Ощадбанк» не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня отримання грошових коштів перераховує їх на спеціальні рахунки отримувачів компенсації, відкриті в банках.

Тим не менш, якщо нараховані кошти компенсації не були повністю витрачені, то через 3 роки з дня їх зарахування вони повертаються банками на рахунок АТ «Ощадбанк», а АТ «Ощадбанк», у свою чергу, повертає їх державі.

Знімати готівку зі спеціального рахунка, на який було зараховано компенсацію за знищені об’єкти нерухомого майна, неможливо. Тільки перераховувати за виконані роботи будівельникам або магазинам будівельних матеріалів.

Якщо заявник обрав компенсацію у вигляді житлового сертифіката, то у такому випадку виконавцем цієї програми надання компенсацій буде АТ «Укрпошта».

Коли запрацює комісія з прийому документів для маріупольців

Маріупольська міська рада вже створила комісії для збору та обробки заяв на компенсацію від маріупольців, набрала людей, які готові розпочати працювати.

Про це йшлося на останньому Дні депутата, який відбувся в травні 2023 року.

Проте комісії, які б мали почати прийом людей на базі центрів соціальної допомоги «ЯМаріуполь» ще в травні, так і не розпочали свою діяльність через відсутність нормативних актів. І ось нарешті, такий нормативний акт від уряду з’явився. Вже з 15 липня можна буде подаватися в «Дію», а з 15 серпня запрацюють комісії.

Ми спитали у маріупольського муніципалітету, чи готові в Маріуполі комісії приймати заяви від населення.

В пресцентрі міськради нам повідомили, що фахівці готові. Вони вже зараз консультують людей, які приходять в центри «ЯМаріуполь» з такими питаннями.

«Як тільки отримаємо правові підстави, одразу розпочнемо цю роботу, - заявили в пресцентрі. – Головне, що законотворці не підвели, і все, що ми обговорювали, а саме право маріупольців, чиє майно було знищено під час окупації, і які можуть це довести, мало право на отримання компенсації ве зараз, не чекаючи звільнення Маріуполя від російських окупантів», - запевнили у міськраді.

ВІД 0629: ми плануємо і надалі поступово пояснювати окремі моменти і правила закону щодо компенсації зруйнованого та пошкодженого майна. Створюємо для цього спецтему, де будуть зібрані всі публікації на цю тему. Сподіваємось, будемо корисними для вас.

СПЕЦТЕМА ПРО КОМПЕНСАЦІЇ. Читайте всі новини на цю тему

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #майно #житло #компенсації
Спецтема
Як отримати компенсації від росії за зруйноване життя, зламане здоров'я, знищені квартири та приватні будинки. Верховна Рада ухвалила закон, який допоможе людям отримати компенсації. Ми стежимо за його реалізацією

live comments feed...