• Головна
  • Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада
16:25, 2 червня 2023 р.
Надійне джерело

Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада

В останній день квітня 2023 року 35 маріупольських родин отримали ключи від комфортних, красивих, але тимчасових кімнат в гуртожитку в Дніпрі. Більше ніж пів року знадобилося маріупольському муніципалітету, щоб завершити реконструкцію і заселити людей. Витратили величезні гроші – більше 40 млн гривень. І це викликало шквал критики як з боку журналістів 0629, так і з боку представників громадськості і депутатів міської ради. Тож на Дні депутата представники муніципалітету пояснили, чому саме таке рішення обрали, і які подальші кроки влади щодо забезпечення тимчасовим житлом маріупольців. Розповідаємо деталі.

Про потреби

Згідно з опитуваннями, які робили журналісти 0629 у себе на сайті, а також згідно до соціології, яку замовляв муніципалітет, близько 80% маріупольців вважають проблему житла найгострішою станом на зараз.

Маріупольська влада провела попередній аналіз стану будинків в окупованому Маріуполі і з’ясувала, що демонтувати доведеться близько 40% будівель – 934. Окупанти вже демонтували 311 будинків, поспішають сховати сліди своїх злочинів. Ще 600 будуть демонтовані після звільнення Маріуполя.

600 будинків – це 60000 квартир – це 180 тисяч людей, які не мають зовсім ніякого житла.

Найбільш складна ситуація у тих, хто залишається в Україні, не має роботи або має роботу з низьким рівнем зарплати і через це не може орендувати нормальне житло.

Протягом двох місяців центри «ЯМаріуполь» збирали заяви від маріупольців і назбирали 1200 звернень. Тобто це та кількість кімнат або квартир, яка вкрай потрібна людям.

Чому саме гуртожитки

Як пояснив заступник міського голови Сергій Захаров, маріупольський муніципалітет не може купувати квартири. Для цього потрібна спеціальна програма. Її ухвалити може тільки сесія, а у нас зібратись на сесію депутати не можуть.

Тому і виникла ідея брати в оренду занедбані гуртожитки, які можна швидко та за невеликі гроші переобладнати і роздати людям кімнати.

По-перше, маріупольці отримали б безкоштовне житло на весь період воєнного стану та у перші роки відбудови Маріуполя.

По-друге, люди, яким надають тимчасове житло, скоріш за все, після війни повернуться в Маріуполь. Маріупольська міська влада зацікавлена саме в цьому -  поверненні людей. (Якщо купувати квартири у інших містах, людей не повернути).

І на старті ця ідея виглядала привабливою.

За 2-3 місяці зробити недорогий ремонт і дати людям житло – ну чим не гарна ідея. Але саме тут і почались проблеми.

Швидко не вийшло. Оббивати пороги довелось довго. З початку червня 2022 року почали працювати над пошуком будівлі – і тільки в травні 2023 перший гуртожиток змогли заселити. Майже рік! Погодьтесь, це точно не швидко.

Дешево не вийшло теж. На початку мер Маріуполя Вадим Бойченко обіцяв, що ремонт обійдеться в 30 млн грн. Потім став казати про 35 млн грн. У фіналі вийшло більше 40 млн (12 млн грн в цій сумі не належала міському бюджету – це була державна субвенція від Міністерству спорту). На таке удорожчання вказав і депутат Дмитро Забавін. 

Проте Захаров пояснив зростання цін тим, що у процесі ремонту довелося підлаштовуватися під нові обставини. Наприклад, нам заборонили використовувати в гуртожитку газові плити. А електричні плити потягнули за собою необхідність повної заміни проводки. Так і зростали ціни.

В результаті вийшло, що вартість житла на 1 родину обійшлася Маріуполю в 1,5 млн грн. Занадто дорого для вирішення житлового питання, особливо якщо врахувати, що свого житла чекають 1200 родин пільгових категорій.

Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада, фото-1

Саме про це казав на Дні депутата Максим Бородін.

Проте пояснення, яке надали в муніципалітеті, а також перспективи подальших реконструкцій відкрили нові факти, які значно покращили ставлення депутатів до ідеї з гуртожитками.

А справа ось у чому

Міжнародна організація міграції, яка підключилась до ремонту першого гуртожитку у Дніпрі на фінальній стадії реалізації проєкту, вирішила взяти на себе реконструкції наступних гуртожитків. От настільки їм сподобалась реалізація задуму, що вони погодилися реконструювати 323 квартири у двох гуртожитках у Дніпрі на суму 7,5 млн євро.

Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада, фото-2
Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада, фото-3
Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада, фото-4

Подивитися на дніпровський гуртожиток приїхав і посол Франції в Україні. Йому теж сподобалось, і він підписав угоду з маріупольським муніципалітетом на 9 млн євро.

Тобто, як запевняють нас в муніципалітеті, вклавшись в реконструкцію першого гуртожитку (40 млн грн), Маріуполь отримав 660 млн грн. І тепер зможе коштом донорів відремонтувати 2000 квартир. Це будуть вже саме міні-квартири, зі зручностями у кімнаті і маленькою кухнею.  

Якщо це правда…

Якщо обіцянки влади правдиві, і донори дійсно виділяють Маріуполю такі гроші, то 2000 тисячі родин зможуть отримати тимчасове житло вже до кінця року.

Дніпро

Тут вже є домовленості про ремонти двох гуртожитків. Міжнародна організація міграції вже замовила проєкти реконструкції, і приблизно через 2 тижні починаються ремонтні роботи. Вони мають бути завершені у листопаді.

Чернівці

Чернівецький національний університет надав також два гуртожитки. Маріупольський муніципалітет коштом платників податків замовить там проєкт реконструкції, а сам ремонт буде відбуватися коштом уряду Франції. Термін здачі гуртожитків – грудень цього року.

Івано-Франківськ

Тут знайшли один гуртожиток. Схема реалізації проєкту тут буде така саме, як і в Чернівцях. Термін здачі гуртожитка – грудень 2023 року.

Запоріжжя

Тут поки на стадії домовленостей. Поки зарано казати про терміни реалізації проєкту. Запоріжжя буде наступним за Чернівцями та Івано-Франківськом.

Крім того, маріупольський муніципалітет шукає приміщення в Києві і Львові, поки що безрезультатно.

Але 5 гуртожитків з міні-квартирами до кінця року влада обіцяє залізобетонно.

І що важливо! Міжнародна організація «Адра» бере на себе зобов’язання щодо сплати комунальних послуг за маріупольців. А це дуже суттєва допомога.

Критика

Основний докір на адресу проєкту з боку депутатів  - це, звісно зависока собівартість ремонтних робіт. Були питання, чи варто купувати таку дорогу сантехніку або побутову техніку.

На що Сергій Захаров відповів, що всі побутові прилади та меблі залишаються у власності громади Маріуполя і будуть використані після повернення у Маріуполь.

Житло для маріупольців. Що запропонувала міськрада, фото-5

Щодо грошей, то він вкотре запевнив, що в наступних 5 гуртожитках маріупольські платники податків будуть платити лише частково за дріб’язкові речі. Весь масив ремонтних робіт сплачуватимуть виключно донори.

Проте варто уважно слідкувати, як влада буде дотримуватись своїх обіцянок. Бо в комунікаціях влади і громади, вочевидь, склався брак довіри.

Тож слідкуйте за нашими публікаціями. Будемо тримати вас в курсі справ.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #житло
live comments feed...