“Євробляхи” по українськи. Чи повинні біженці реєструвати свої авто в ЄС
Багато українців вимушено поїхали до країн Євросоюзу на власних авто. У ЄС українські біженці отримують весь комплекс прав практично нарівні з місцевими мешканцями. Проте на українців накладаються й обов’язки. Один з них - перереєстрація автомобілів. Закони ЄС говорять, що, в залежності від країни, при перебуванні там понад 6-12 місяців, авто з українськими номерними знаками необхідно зареєструвати там, де тимчасово проживаєте. Проблема посилюється тим, що в цьому питанні немає повної ясності, що породжує серед біженців різні чутки. До того ж МЗС України також не поспішає з роз'ясненнями ситуації.
0629 з’ясовував, як регламентується транспорт на українських номерах у найпопулярніших серед біженців країнах ЄС та, що робити з авто далі.
На превеликий жаль, інформації, яка б повною мірою розкривала суть та вимоги до українських водіїв у цій ситуації, викладеної в єдиному систематизованому вигляді, немає.
Низка міжнародних документів дозволяє українським водіям використовувати українські посвідчення водія разом з особистими транспортними засобами з українською реєстрацією протягом усього періоду дії тимчасового захисту в країнах ЄС.
Однак кожна країна самостійно приймає рішення про строк дії цього захисту на її території, а після його завершення до українців, які залишатимуться в цих країнах, застосовуватимуться загальні вимоги та правила щодо експлуатації транспортних засобів іноземцями та використання іноземних транспортних засобів на територіях цих країн.
Наразі у більшості країн ЄС для українців на тимчасовому захисті зробили виключення і дозволили не змінювати реєстрацію авто ще 1 рік.
Польща
Польща продовжила дозвіл до 31 грудня 2023 року.
Тобто усі громадяни, які в’їхали на територію Польщі автомобілем на державних реєстраційних номерних знаках України та мають свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, видане в Україні, можуть вільно пересуватись територією країни до кінця 2023 року без виїзду на територію України.
Це стосується всіх громадян України, які легально перебувають на території Республіки Польща — зокрема й тих, які перебували до 24 лютого 2022 року.
Відповідне рішення введене в дію змінами до «Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави», прийнятими у січні цього року.
“Я у Польщі живу вже рік. - розповіла 0629 жителька Маріуполя Анна. - Приїхала на своїй автівці. Наразі живу у Польщі у невеличкому селі, тому іноді доводиться приїжджати до найближчого міста Торунь у справах. За рік у місцевих поліціянтів до мене жодного разу не було претензій ні до моїх прав водія, ні до мого автомобіля. Дуже важливо, що тут потрібно - це страховка. А вона коштує понад 1000 гривень щомісяця.”.
Чехія
Згідно діючого законодавства Чехії? після закінчення 6-місячного терміну є можливість зареєструвати український транспортний засіб в Чехії, отримати чеський номерний знак і оформити обов'язкову страховку (Згідно § 6 Закону 56/2001 Coll.). Для цього необхідно проживати на території Чехії, а транспортний засіб має відповідати вимогам щодо реєстрації, зокрема § 34 і 35 Закону 56/2001 Coll., умовам експлуатації транспортних засобів на дорогах загального користування.
Варто підкреслити, що ця норма сформульована як варіант дії. Іншими словами маємо можливість, але не обов'язок.
Юрист видання “Українка в Чехії” звернулись за роз’ясненням до Міністерства транспорту Чехії із питанням чи зможуть українці, які приїхали після 24 лютого 2022 року на автомобілях з українськими реєстраційними номерами, перереєструвати автомобілі на чеські номери.
На що отримали відповідь, що тимчасовий захист, який має українець понад 6 місяців, не є тотожним “проживанню на території Чехії понад 6 місяців” в розумінні Закону 56/2001 Coll, а тому не виконується обов'язкова умова для отримання чеського номерного знаку для автомобілю.
Нідерланди
З початку повномасштабного вторгнення країна зробила виняток для українських біженців – дозволила не реєструвати автомобілі, які перебувають у Нідерландах. Зазвичай іноземці, які проживають в країні понад пів року, зобов'язані зареєструвати свій транспорт, проте українці звільнені від сплати податків до 3 березня 2024 року.
У майбутньому так нововведення для біженців з України можуть скасувати. У такому разі водію потрібно зареєструвати авто й подати декларацію на мито, а це своєю чергою створить необхідність сплачувати податки:
• Оподаткування легкових авто та мотоциклів;
• Податок на транспортний засіб.
Італія
З 21 березня 2022 року всі транспортні засоби , мотоцикли та причепи , зареєстровані за кордоном, які перебувають в Італії, повинні бути зареєстровані в REVE (Реєстр іноземних транспортних засобів), щоб отримати італійську реєстрацію іноземного транспортного засобу.
Для іноземних громадян, які мають місце проживання в Італії, термін реєстрації транспортного засобу в REVE становить 3 місяці з дати отримання місця проживання.
Іноземні громадяни, які зберігають своє місце проживання за кордоном, мають у своєму розпорядженні один рік. Протягом цих термінів транспортний засіб має право перебувати в Італії. Тобто,якщо українці не планують залишатися в Італії перереєстрацію автівки не вимагають. Наразі термін продовжили ще на рік.
Німеччина
Є у Євросоюзі принаймні одна країна, де перереєстрація автомобілів, зокрема для українських біженців, є обов'язковою. Це – Німеччина. У якій, нагадаємо, зараз мешкає приблизно мільйон наших громадян. Не всі вони перебувають там із машинами, але очевидно, що таких чимало.
“Я про це чула і навіть зверталася тут до відповідної організації. Проте вони навіть самі не визначились з цим. Ця процедура досить велика. Спочатку треба реєструватися, потім проходити техогляд, купити місцеву страховку і наприкінці растаможити автівку”, - розповіла 0629 маріупольчанка Катерина, яка наразі мешкає у Берліні.
Наразі вона вже подала заяву на перереєстрацію, та невдовзі планує пройти техогляд, який коштує близько 150 євро. Після техогляду повинні видати німецькі автономери. Проте Катерина переймається, що буде з українськими номерами, чи віддадуть їх
“Нам кажуть, що віддадуть, але здається вони сам в цьому не впевнені. Тут у різних Землях своя інформація. В деяких Землях дозволили цього не робити ще протягом року. Тому ми реєструємо, але досить повільно”, - пояснює Катерина.
На офіційному сайті Генерального консульства України в Дюсельдорфі наголошується, що “кожен, хто керує транспортним засобом на дорогах загального користування в Німеччині, який не зареєстрований тут, повинен зареєструвати його в Німеччині (найпізніше) через один рік. Термін в один рік обчислюється з дня в’їзду в Німеччину.
“Після терміну в один рік в Німеччині заборонено керувати транспортним засобом в Німеччині, який не зареєстрований. Ви вчиняєте адміністративне порушення. За таке правопорушення передбачено штраф.”, - попереджають у консульстві.
Продавати чи перереєструвати
Невизначеність змушує людей нервувати і часто штовхає їх на радикальні кроки. Багато українців, щоб позбутися проблем вирішують продати власні автівки. Проте вартість продажу автомобіля в країнах ЄС набагато нижча, ніж в Україні.
«У мене є Toyota Yaris 2012 року. Розуміла, що на українській реєстрації вигідно не продам, але хоч спробувала… Почали дзвонити перекупники та сильно занижувати ціну. Я і так купувала в Україні авто за $9 тис., а продавала в Європі за $6 тис., хоча стан машини ідеальний», — розповідає виданню РБК-Україна киянка Світлана Єщенко, яка поїхала на своєму автомобілі до Гамбурга в перші дні російського вторгнення.
У результаті українка відвезла авто до України і продала його тут за $8000, купивши після цього машину у Німеччині вже на німецькій реєстрації.
Також українці побоюються, що після переєстрації авто у Німеччині при повернені до України його за українськими законами доведеться розмитнювати, а це знову додаткові витрати.
У цій ситуації ясність могли б внести українські державні інстанції, зокрема Міністерство закордонних справ, але вони вважають за краще відмовчуватися.
Зрозуміло, що зараз у вітчизняних дипломатів вистачає турбот, адже саме до них належить, зокрема, захист громадян за кордоном.
Що робити, якщо у вашій країні не продовжено термін перебування
На сайті WAH поширені рекомендації, як українцям реєструвати та отримувати іноземні номери
"У цьому випадку вам необхідно буде розмитнити авто, пройти технічний огляд та зареєструвати його", - радить видання.
На що слід звернути увагу:
Процедура у кожній з країн відрізняється. До моменту отримання місцевих номерних знаків етапи можуть змінюватися, також різною є система нарахування податків. Проконсультуйтесь та дізнайтесь умови саме в вашій країні.
До моменту проходження технічного огляду переконайтесь, що ваше авто в задовільному технічному стані та відповідає умовам отримання висновку (наприклад, якщо ваше авто пригнане з Америки, його скло та фари не відповідає європейським стандартам. Це значить, що ТО такі авто не пройдуть, та не зможуть зареєструватися у Німеччині без заміни відповідних елементів. Те саме буде стосуватися автівок, на яких були вирізані каталізатори, або ж наявні інші серйозні технічні недоліки).