• Головна
  • Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО
13:29, 17 березня 2023 р.
Надійне джерело

Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО

Волонтерську діяльність Андрій Гежа розпочав ще у 2014 році в об’єднанні “Новий Маріуполь”: разом з земляками допомагав військовим, котрі обороняли місто. Через окупацію Маріуполя був змушений евакуюватися, але й там знайшов для себе корисне заняття: став соціальним працівником у благодійній організації. А у вільний час разом з однодумцями ремонтує дрони, пошкоджені на полі бою.

Дрона в руках не тримав 

Андрій Гежа розповідає про своє волонтерське хобі у невеличкій майстерні у Черкасах, де щодня нове життя отримують крилаті воїни сучасної війни. Ремонтом дронів він почав займатися з травня минулого року, а до того, зізнається, навіть у руках їх ніколи не тримав. 

Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО , фото-1

“Я ж усе життя ремонтував електроніку промислового обладнання. Це, звісно, дотично, але все одно — нова справа, - каже Андрій, тримаючи одного зі своїх залізних підопічних. - Те, що така допомога буде дуже необхідна, я побачив ще у Маріуполі. Довелося трохи ремонтувати дрони військовим ще там. Виїхавши до Запоріжжя, одразу почали думати, як розгорнути більш системну роботу, бо розуміли — це дуже потрібно. Розумієте, вартість ремонту набагато нижча, ніж новий дрон”. 

Спочатку активісти відшукали потрібне обладнання, зв’язалися з друзями за кордоном, котрі надіслали інструменти, запчастини. Бо рятуючись з окупації, хлопці не змогли нічого вивезти. Андрій згадує, що навчатися доводилося по ходу справи. По усій країні знаходили контакти майстерень, що вже налагодили ремонт, якщо чогось не знають.

А замовлення не забарилися. Спочатку допомогти просили ті військові, з якими хлопці контактували раніше. Потім вони самі вийшли на командування певних підрозділів — мовляв, можемо ремонтувати ваших “пташок”. І дуже скоро щодня почали привозити поранені дрони: працювало “сарафанне радіо”, люди ділилися контактами у соцмережах. Причини поламок дуже різні: і падають самі через погодні умови чи помилки операторів, і вороги збивають їх. А якщо майстри розуміють, що дрона не можна привести до ладу, то, як хлопці дозволяють, залишають його в майстерні -  на запчастини, рятувати інших поранених. 

Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО , фото-2

“Халабуда” - поруч

Андрій не дуже говіркий, бо помітно, що зосереджений на виконуванні головного завдання: під час розповіді не перериває процесу відновлення чергового пошкодженого дрона. Але краще за слова кажуть результати роботи ентузіастів: в місяць виходить полагодити десь 50 одиниць техніки. 

“У нас зібралася невелика команда — четверо однодумців, є у Запоріжжі, а є тут, у Черкасах. З кимось ми знайомі давно, з 2014 року, але є і новенькі, котрі доєдналися вже після евакуації до Запоріжжя”, - розповідає Андрій. 

Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО , фото-3

Сам Андрій родом з Нікольського, а до Маріуполя переїхав після навчання: він здобував освіту в Запоріжжі, а в Маріуполі знайшлася робота за фахом. Чоловік згадує події 2014 року, коли в його житті сталося об’єднання, “Новий Маріуполь”: дуже багато людей тоді допомагали військовим, возили їжу, одяг, купували бронежилети. До речі, у Черкаси переїхало багато тих, з ким Андрій познайомився ще тоді, на волонтерській роботі, тож, активісти не просто підтримують зв’язки один з одним, а й відновили волонтерський центр “Халабуда”, який працював у Маріуполі. 

“Ми допомагаємо іншим й самим собі триматися. Саме за підтримки “Халабуди” вдається залучати кошти для закупівлі запчастин: перераховують багато маріупольців, також часто допомагають люди з інших країн. Та й починали працювати у Черкасах ми у приміщенні “Халабуди”, але зараз переїхали, бо там багато різних заходів проходить”, - каже Андрій. 

Невідомість 

З Маріуполя Андрій виїжджав у середині березня. День запам’ятав на все життя: саме тоді відбулося трагедія, коли росіяни прицільно бомбардування Драмтеатру, де переховувалося багато місцевих мешканців. 

“Я знав, що вже кілька днів люди виїжджали, була інформація, як можна вибратися з міста. Так вийшло, що у місті залишилася машина моїх друзів, бо на моїй вивезли ще 25 лютого дружин та дітей, - пояснює Андрій. - А чоловіки залишилися. Вважали за потрібне бути корисним саме у місті. Товариш пішов до тероборони, а ми почали допомагали військовим, поліції, госпіталям”. 

Як почались бомбардування, багато людей опинилися в імпровізованих сховищах, була велика потреба у їжі та воді. А у хлопців залишалося багато контактів власників бізнесу - крамниць, аптек. Бо як не стало світла, десь 2 чи 3 березня, торгові точки зачинилися, тож, гуманітарну допомогу вони отримували безпосередньо від власників. 

Кілька днів лютого Андрій жив вдома, потім перебрався до “Халабуди”, щоб не витрачати час на переміщення. 

Крила надії. Андрій Гежа з Маріуполя “лікує” поранені дрони у Черкасах, - ФОТО , фото-4

“Чесно кажучи, у місті панував хаос. Влади, як такої, не було, хоча відбувалися якісь наради, на яких нічого не вирішувалося. Пам’ятаю, як ми питали — чому пізно почали барикадувати в’їзди у місто? Купи піску- хіба це якісні споруди? - згадує пан Андрій. - Виїхало багато поліції, основний тягар ліг на “патрульку”, але їхніх ресурсів не вистачало. Вони виїжджали й на допомогу пораненим від обстрілів, бо нормально не працювала Швидка. Намагалися запобігати мародерству, хоча б на тому етапі, коли це ще не стосувалося питання життя чи смерті від голоду”. 

Також щільно працювали з військовим госпіталем: привозили ліки, що збирали по аптеках, набори медичної перев’язки надав грецький консул — на території були контейнери з медичною допомогою. Встановлювали освітлення, коли власники магазинів надавали безплатно ліхтарі для лікарень.

“Невідомість, - відповідає Андрій на питання, що було найважчим у ці дні, - коли не знаєш, що відбувається навколо, немає ніякої правдивої інформації. Якийсь час ми не мали жодного зв’язку з “великою землею”, шукали мобільний зв’язок на дахах будівель, наражаючись на небезпеку. А потім хлопці, які зналися на електриці, за допомогою генератора змогли встановити “тарілку”, тож, ми дивилися стільникове телебачення. Кожну вільну хвилинку бігали на новини. Звісно, сподівалися, що Маріуполь буде деблокований”. 

Порятунок - у допомозі іншим 

Лінія фронту постійно наближалася до центра міста. Стало небезпечно переховуватися й у районі “Халабуди”. Час, як то кажуть, йшов на години. У автівці, за кермо якої сів Андрій Гежа, рятувалися ще 5 жінок та 2 собаки. Зараз навіть неможливо уявити, як можливо вмістити у старий легковик стільки, але тоді це було справжнім порятунком. Всі, хто їхав, до останнього залишалися у “Халабуді”.  

“Поки доїхали до Запоріжжя, пройшли десь 15 блокпостів. На щастя, мене не змушували роздягатися. Я мав два телефони, один основний, інший — робочий. Основний я заховав під обшивкою машини, нікому не показував, бо особливо нічого не видаляв з нього. А робочий — там нейтральні записи, контакти, не причепишся, - розповідає Андрій. -  Ще пощастило: коли доїхали до Мангуша, вже був зв’язок. Дружина сказала, що хтось поїхав через Пологи й це безпечніше, ніж в основній колоні. Ми заночували в Мангуші, а зранку виїхали тим маршрутом. В Пологах, правда, перевіряли найретельніше. Лякали, що не треба їхати до Запоріжжя — мовляв, там теж будуть обстріли”. 

На усе життя закарбувалася у пам’яті Андрія картина, яку він побачив, покидаючи місто: наші розбиті танки на під’їзді до Мангуша. А ще, як ворожа артилерія гатить по місту...

Спочатку Андрій з родиною залишався у Запоріжжі: там працевлаштувався у благодійний фонд “Карітас-Маріуполь”. А коли той відкрив свій офіс у Черкасах, разом з ним поїхав і Андрій. Він - соціальний працівник, який допомагає у розподілі гуманітарної допомоги, впровадженні різних проєктів підтримки ВПО. Часто у пунктах допомоги доводилося зустрічати й земляків, котрі облаштовують своє життя в Черкасах.

“Це дуже затишне, тихе місто, тут набагато безпечніше, ніж у Запоріжжі. Можливо, я б міг тут залишитися жити. А от знайти тут роботу — складніше, - розмірковує чоловік. - В Маріуполі, думаю, при відновленні буде багато роботи. Мабуть, будемо повертатися після деокупації. Батьки — точно планують, в них й будинок цілий. У нас не залишилося житла, але батьків ми не покинемо, їм потрібна підтримка”. 

Андрій каже, що це, безумовно, вже буде інший Маріуполь. Бо міста — це не тільки будинки, це люди. І він вже розмірковує над питанням, що робити з тими, хто зараз підтримує окупантів. Йому доволі складно уявити, як з ними спілкуватися. Попри це, чоловік налаштований оптимістично і не просто вірить у перемогу, а й підтримує її корисними справами. 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...