• Головна
  • Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО
16:57, 15 лютого 2023 р.
Надійне джерело

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО

Вчора, 14 лютого, в київському центрі «ЯМаріуполь» відбулось перше громадське обговорення проєкту відбудови Маріуполя «Mariupol. Reborn».

Презентація проєкту відбулась ще в вересні минулого року, проте вчора цей проєкт вийшов на стадію обговорення саме з маріупольцями.

На жаль, далеко не всі бажаючи мали змогу потрапити на захід. Але організатори обіцяють, що він – не останній. Подібні обговорення будуть проходити і в інших містах України, де є переселенці з Маріуполя.

Чи на часі

Далеко не всі погоджуються з тим, що обговорення майбутнього Маріуполя зараз на часі. Спочатку треба звільнити місто. А ситуація на фронті вкрай складна, щоб планувати, – вважають одні.

Проте є і інша точка зору. Якщо після деокупації міста у громади не буде чіткого плану відбудови, то весь процес відновлення затягнеться. І робити швидкі зміни не вийде.

Тому стратегія така: коли прийде час, ми маємо мати чіткий план швидких кроків, перспективний план, проєкти, під які буде надаватись фінансування, пояснив міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

Гроші

Вже зараз міська влада Маріуполя укладає меморандуми з європейськими банками та міжнародними фондами про співпрацю. Розраховують і на репарації.

Як зазначила представниця компанії SCM Наталя Ємченко, зараз над репараціями працює держава загалом, працюють окремі підприємства, що зазнали втрат. Досвід Маріуполя по репараціях конкретно для міста може стати першим і показовим для інших міст країни, які зазнали аналогічних руйнувань.

Ідеї 

Про ідеї відновлення Маріуполя коротко розповіла керівниця компанії «Біг Сіті Лаб» Вікторія Тітова. Виявляється, ця компанія давно вже залучена в розробку проєктів модернізації Маріуполя. Останній проєкт за участю «Біг Сіті Лаб» - реконструкція парку імені Гурова.

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО, фото-1

Вікторія Тітова зазначила, що готових  рішень немає. Триває розробка ідей. Саме тому є мета залучити максимально громаду до обговорення. Самі маріупольці мають вирішити, що зберегти від старого міста та відбудувати, від чого треба відмовитись, що треба зробити наново.

Економіка

Економічну частину проєкту представляла на заході одна пані Наталя Ємченко. Вона зазначила, що представляє найбільшого інвестора в Україні, компанію SCM Ріната Ахметова. Підтвердила плани інвестора відбудовувати заводи в Маріуполі. Проте підкреслила, що поки що ухвалених рішень, якими саме будуть заводи ММКІ та «Азовсталь», де вони будуть, - не має. Є тільки бажання зробити щось особливе, на кшталт Сінгапуру. 

Є також розуміння, що питання екології будуть при цьому в пріоритеті. 

«Те, що ми намагались зробити еволюційним шляхом, є можливість зараз зробити», - сказала вона. Наталя Ємченко підкреслила, що курс на декарбонізацію (тобто зелену, екологічно нешкідливу металургію) – це є не тільки узгоджений компанією курс, а і вимога Європейського Союзу.

Пані Наталя з гордістю сказала, що в питаннях енергетики ЄС поставив Україні тверду четвірку саме завдяки зусиллям компанії, на яку вона працює.

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО, фото-2

Проте Наталя Ємченко нічого не сказала, що зусилля її компанії в тому числі сприяли блокуванню в 2021 році ухвалення екологічних законів, які також є вимогою Європейського Союзу.  

Тим не менш, представниця Ріната Ахметова підкреслила, що компанія буде робити все задля того, щоб Маріуполь отримав сучасну, екологічну економіку.

Враження учасників заходу

Найцікавіша частина обговорення не транслювалась на you-tube. Всіх учасників поділили на невеличкі групи за напрямками – медицина, освіта, бізнес, соціальні послуги тощо  - і запропонували висказати свої думки: що варто по цих напрямках зробити в місті, від чого слід відмовитись, що побудувати. Люди могли вільно пересуватись залом, змінювати столики, тобто напрямки обговорення.

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО, фото-3

«Я прийшла сюди задля себе, - розповіла 0629 пані Тетяна. – Я спитала себе, чи мені байдуже, яким буде Маріуполь? І я відповіла собі – ні. Мені не байдуже, тож я прийшла. Я хочу зрозуміти, чим я можу бути корисною для відбудови мого міста.

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО, фото-4

Мене вразило, що прийшли дуже різні люди, не тільки молоді, а і пенсіонери. Їм важко пересуватись, але вони прийшли, були натхнені, писали в побажаннях дитячі майданчики, площадки для молоді. Тобто вони думають не про себе, а про майбутнє. Це було зворушливо. Сподіваюсь, наші побажання будуть враховані».

Маріупольський Сингапур. Про що говорили під час обговорення плану відновлення Маріуполя «ReBorn» у столиці, - ФОТО, фото-5

«Враження від заходу нормальні. Поки що все було на стадії попереднього обговорення, - поділився думками маріуполець Євген Сосновський. -  Тому особливої конкретики поки що не було. Обговорили головні етапи та напрямки відновлення Маріуполя після його звільнення. Під час "розмови за кухонним столом" зібрали пропозиції щодо цього процесу за різними напрямками (міське середовище, культура, економіка, екологія та інші) від присутніх на заході. Сподіваюсь, що вони будуть враховані при розробці цієї концепції відновлення, а, головне, буде реальне втілення їх під час реального відновлення міста».

«Для людей, які вчора зібрались, було дуже важливо не просто вірити в хороше, а долучатися до цього. Якоюсь мірою це була терапія для нас всіх. І це було якось радісно, наче ми вже почали відбудову. Я, наприклад, вчора подумки вже знесла паркан в Приморському парку, який загороджує вид на море! Це було приємно», - поділилася враженнями маріупольчанка Оксана Стоміна.

Роль Метінвесту 

Метінвест називає себе партнером проєкту відродження Маріуполя. Але ситуація виглядає так, що роль компанії у проєкті - провідна. 

Представниця компанії Наталя Ємченко назвала Ріната Ахметова основним інвестором. Попри те, що ми поки що не маємо інформації, який обсяг іноземних інвестицій в відбудову Маріуполя планується. Під час презентаційної частини Наталя Ємченко не приховувала, що проєкт «Mariupol. Reborn» – це проєкт SCM.  «Наш проєкт», «ми зустрілися з різними гілками, з молодіжкою», «ми довго обговорювали, чи на часі», - говорила вона.

В компанії SCM вважають особистим викликом не просто зробити щось круте і проривне в Маріуполі, а стати прикладом для інших міст України, які постраждали від російської агресії. 

«Наразі в Україні немає експертизи. Я з обережністю ставлюся до слів про лідерство, але думаю, Маріуполь може стати піонером», - наголосила вона. 

Раніше такий вплив компанії Ріната Ахметова на Маріуполь призводив до того, що, з одного боку, в місті ухвалювались швидкі і ефективні рішення, місто швидко змінювалось. З іншого, громада Маріуполя була фактично усунена від ухвалення рішень про те, як само має розвиватись місто. 

Чи будуть враховані думки представників громади цього разу, ми зможемо дізнатися лише поглянувши на фінальний документ. Тож будемо уважно слідкувати  за роботою над проєктом «Mariupol. Reborn».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...