Особливості, переваги та недоліки травматичних пістолетів
Кожен громадянин повинен мати можливість самостійно захистити своє життя і здоров'я (як і своїх близьких) від злочинних посягань. Незалежно від ефективності роботи органів правопорядку, мати сьогодні засіб самозахисту – не розкіш, а потреба. Вибрати його непросто, і зараз ми розглянемо травматичні пістолети – нелетальну зброю, здатну швидко зупинити зловмисника.
Головні особливості травматів
Для стрільби травматичні пістолети використовують кулю з еластичного матеріалу, як правило, пластизолю. Вона має круглу форму та малу вагу (близько 0,53-0,71 г для найбільш поширеного калібру – 9 мм P.A.). Навіска пороху становить 0,08 г для сертифікованого боєприпасу вищезгаданого калібру. Ствол травматичного пістолета не має нарізів.
Ці параметри ключовим чином визначають балістичні та уражаючі характеристики кулі:
- Прицільна стрільба може вестися на відстань до 10 м, тому що куля практично не стабілізується у польоті.
- Уражаючий елемент має низьку енергетику – близько 38 Дж.
- При попаданні в ціль, куля сильно деформується, внаслідок чого тиск на кв.мм. площі знижується, що означає різке зменшення її пробивної спроможності.
У кінцевому рахунку, при стрільбі з відстані більше 3,5 м, уражаючий елемент не здатний пошкодити внутрішні органи, а значить і вбити нападника. У той же час, великі болючі гематоми змусять його зупинити напад. При скороченні вищезгаданої дистанції, наслідки можуть бути значно серйознішими, особливо якщо людина одягнена в легкий літній одяг, тому стрільба на дистанції до 3,5 м заборонена. Крім того, не дозволяється стріляти в шию, голову, пах, а якщо йдеться про жінок – ще й у груди.
Крім спецпристроїв для відстрілу гумових куль у калібрі 9 мм P.A., на українському ринку можна зустріти моделі у калібрі .45 Rubber. Їх відрізняє більші діаметр і вага уражаючого елемента (12,1 мм проти 9 мм, 1,45 г проти 0,71 г), навіска пороху (0,1 г проти 0,08 г). Внаслідок збільшеного розміру боєприпасу, ємність магазинів спецпристроїв у .45 Rubber менша, ніж у 9 мм моделях. Кулю в більшому калібрі відрізняє збільшена енергетика – 56 Дж проти 38. Разом з тим, пробивна здатність 12,1 міліметрового уражаючого елемента менша за таку ж у 9-ти міліметрового, через його більшу пляму контакту з ціллю (навіть підвищена енергетика великого калібру не дає переваги в даному параметрі). Ця особливість робить .45 Rubber більш безпечним та ефективним варіантом при застосуванні по легко одягненому нападнику (влітку), проте, як показує практика, взимку все змінюється навпаки – 9 мм зразки ефективніші при стрільбі по тепло одягненій цілі.
Форм-фактор
Розмір спецпристрою – важлива характеристика, яка впливає на цілу низку параметрів, зокрема на зручність щоденного носіння, можливість робити це потай, розмір боєзапасу.
Субкомпакти
Це травмати, що мають найменшу вагу та габарити, і це робить їх ідеальними для повсякденного прихованого носіння. Невелика рукоять суттєво обмежує ємність магазину, крім того, такою зброєю може бути незручно користуватися людям з великими долонями. Оскільки спецпристрій має невелику вагу, віддача при стрільбі у даному разі відчувається сильніше.
Деякі субкомпакти, представлені на українському ринку (Форт 9Р, 10Р) мають тип УСМ Double Action Onlу (DAO) – стрільба ведеться лише самозводом, прапорцевий запобіжник відсутній, функцію захисту від випадкового пострілу виконує відносно тугий спуск. Дана зброя має високу оперативність і простоту для слабо підготовленого стрільця, проте підвищене зусилля при спуску негативно позначається на кучності стрільби. Втім, на популярних дистанціях застосування цієї зброї – 4-6 метрів – це не так критично.
Травмати середнього розміру (стандарт)
Мають магазин ємністю до 16 набоїв (для 9 мм моделей), при цьому їх можна носити потай, хоча і з деякими обмеженнями. На відміну від субкомпактів, у цьому асортиментному ряду можна зустріти моделі в калібрі .45 Rubber. Середньорозмірні зразки досить зручні як для жіночої, так і великої чоловічої руки. Вибір спецпристроїв у цьому форм-факторі найбільш широкий, завдяки чому можна підібрати модель, наприклад, з можливістю встановлення ліхтаря або лазерного цілевказівника.
Повнорозмірні (великогабаритні) моделі
Мають найбільш значний боєзапас – до 17 набоїв в кал. 9 мм P.A. (Форт 19Р). Ідеально лягають у велику долоню. Завдяки найбільшій довжині ствола та значній вазі показують найкращу кучність стрільби. Деякі моделі, наприклад Flarm T910, мають елементи управління з обох боків пістолета, що вкрай зручно для шульги.
Головні недоліки даних моделей – їх розмір і вага, внаслідок чого неможливе їхнє приховане носіння. Постійно мати при собі великогабаритний спецпристрій досить обтяжливо.
Щодо сучасних матеріалів виготовлення
Моделі травматичної зброї, що створені на базі сучасних бойових пістолетів, у своїй конструкції можуть мати полімерну рамку. Хімічна промисловість сьогодні дозволяє випускати матеріали високої міцності, що добре витримують стандартні умови експлуатації, але при цьому вони значно легші за сталь. Це дозволяє відчутно полегшити вагу пістолета, що значно спрощує його щоденне носіння.
Навіть люди, далекі від світу зброї, чули, що легендарні австрійські бойові пістолети Glock у своїй основі мають полімерну рамку. Серед популярних травматичних спецпристроїв з полімерною рамкою на українському ринку можна виділити моделі від бренду “Форт” (17Р, 10Р), Flarm (T910, TQ1), Sobr (GTR-17).
Виробники
Згідно з українським законодавством, на території країни дозволено продаж спецпристороїв лише вітчизняного виробництва.
Найбільшим та найвідомішим виробником є КНВО “Форт”, яке випускає зброю, у тому числі травматичну, під однойменною торговою маркою. Найбільш популярні спецпристрої для відстрілу гумових куль від даного бренду створювалися на основі конструкції бойових зразків. Наприклад, Форт 12Р з'явився невдовзі після виходу на ринок бойового пістолета Форт 12.
Привертає увагу виробник Flarm, який випускає популярні моделі T910 і TQ1, які у свою чергу мають в основі конструкцію бойових пістолетів від словацького бренду Grand Power.
Харківський виробник Sobr примітний як власними розробками, зокрема травматичним пістолетом GTR-17, так і спецпристроєм, виготовленим на базі пістолета Макарова – ПМР та травматом на основі легендарного пістолета ПСМ – ПСМ-Р.
На ринку присутні також моделі від брендів T-Rex, Ерма-Інтер та ін.
Переваги та недоліки травматичних пістолетів
Як і будь-яка інша зброя для самозахисту, травмат має сильні та слабкі сторони, які обмежують ефективність його застосування.
Плюси
- Спецпристрій дозволяє не вступати у безпосередній фізичний контакт із противником.
- Травмат здатний швидко зупинити нападника за умови кількох точних та кучних влучень. При цьому завдати тяжкої шкоди зловмисникові досить складно, що знижує правові ризики для жертви нападу.
- Спецпристрій можна швидко перезарядити. У продажу є додаткові обойми.
- Моделі середнього розміру з боєзапасом близько 16 набоїв дозволяють дати відсіч декільком нападникам одразу.
Мінуси
- Пістолети для стрільби гумовими кулями сильно втрачають в ефективності у разі застосування їх по тепло одягненій людині. Особливо це стосується калібру .45 Rubber.
- Досить висока ціна. Найдоступніші моделі коштують від 450 USD.
- Обмеження, накладені законодавством на купівлю та носіння: травмат доступний виключно особам віком від 21 року, які належать до будь-якої з наступних категорій: держслужбовці; журналісти; народні депутати України; військовослужбовці на контракті; працівники суду, правоохоронних органів (а також їхні найближчі родичі); особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві; учасники громадських формувань з охорони державного кордону та громадського порядку.