• Головна
  • Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО
15:07, 23 грудня 2022 р.
Надійне джерело

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО

По всьому Маріуполю росіяни щонайменше один раз на день зносять розбомблені будівлі. Разом із уламками вони вивозять на сміттєзвалище розтрощені тіла, пише в своєму розслідуванні Associated Press.

Широкими алеями міста, що стрімко стає військовим, гуркочуть російські військові колони, а російські солдати, будівельники, адміністратори та лікарі замінюють собою тисячі загиблих або тих маріупольців, які виїхали з міста.

Багато українських вулиць міста повертаються до радянських назв, а проспект Миру, що прорізає Маріуполь, знову названо проспектом Леніна. Навіть велику табличку з назвою міста на в’їзді русифікували, перефарбували червоно-біло-синіми кольорами російського прапора та російською орфографією.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-1

Через вісім місяців після того, як Маріуполь потрапив до рук Росії, Росія знищує з нього всі сліди України, а також докази військових злочинів, поховані в його будівлях. У кількох відкритих школах викладають російську програму, телефон і телебачення російські, українська валюта вимирає, а Маріуполь тепер у московському часовому поясі. На руїнах старого Маріуполя виростає нове російське місто з матеріалами щонайменше однієї європейської компанії.

Але розслідування AP про життя в окупованому Маріуполі також підкреслює те, що його жителі вже дуже добре знають: що б росіяни не робили, вони будують місто смерті. Понад 10 000 нових могил тепер урізноманітнюють Маріуполь, за даними AP, і кількість загиблих може бути втричі вищою за попередні оцінки  в 25 000. За підрахунками AP, колишнє українське місто також спустошилося, і Росія планує знести понад 50 000 будинків.

ЯК АП ПІДРАХУВАЛА КІЛЬКІСТЬ НОВИХ МОГИЛ У МАРІУПОЛІ

 Як АП оцінила 10300 нових могил в окупованому Маріуполі

Журналісти Associated Press були останніми міжнародними ЗМІ в Маріуполі, які уникли потужного обстрілу в березні, перш ніж російські війська захопили місто. Це історія того, що сталося з того часу. AP відновила зв’язок із багатьма людьми, чиї трагедії були зафіксовані на фотографіях і відео під час найжахливіших днів російської блокади.

___

Смерть оточує Маріуполь на цвинтарях, що стрімко розростаються на його околицях, а її сморід стояв над містом до осені. Це переслідує спогади тих, хто вижив, як у Маріуполі, так і в еміграції.

Кожен із десятків мешканців, з якими спілкувався AP, знав, що когось убили під час облоги Маріуполя, яка почалася з вторгнення 24 лютого. Щодня в морг приходить близько 30 людей, які сподіваються розшукати близьку людину.

Лідія Єрашова спостерігала, як її 5-річний син Артем і її 7-річна племінниця Ангеліна гинуть після російського обстрілу в березні. Сім'я поспішно поховала маленьких двоюрідних братів у імпровізованій могилі на подвір'ї та втекла з Маріуполя.

Вони повернулися в липні, щоб перепоховати дітей, але по дорозі дізналися, що тіла вже викопано і вивезено на склад. Коли вони наближалися до центру міста, кожен квартал був ще похмурішим за попередній.

Росіяни відбудовують зруйноване українське промислове портове місто Маріуполь. Але вони також стирають колишню національну ідентичність того, що було символом української непокори. 

«Це жах. Куди не подивися, куди не подивись, – сказала Єрашова.  - Все чорне, зруйноване».

Ні вона, ні її невістка не могли зайти на склад, щоб упізнати тіла своїх дітей. Їхні чоловіки, які є братами, вибрали крихітні труни – одну рожеву та одну блакитну – щоб покласти разом в одній могилі.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-2

Єрашова, яка зараз перебуває в Канаді, сказала, що жоден російський план відновлення не зможе повернути те, що втратив Маріуполь.

«У нас забрали наше життя. У нас забрали дитину», – сказала вона. «Це так смішно і безглуздо. Як відновити мертве місто, де на кожному кроці вбивали людей ?»

РОЗРАХУВАТИСЯ ЗІ СМЕРТЬЮ

Розслідування AP спиралося на інтерв’ю з 30 жителями Маріуполя, у тому числі 13, які живуть під російською окупацією; супутникові знімки; сотні відео, зібраних зсередини міста, і російські документи, що показують генеральний план. Взяті разом, вони є хронікою комплексних зусиль, спрямованих на придушення колективної історії та пам’яті Маріуполя як українського міста.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-3

Аналіз AP супутникових знімків, зроблених за останні вісім місяців окупації, показує 8500 нових могил тільки на околицях Старогокримського кладовища, з, можливо, кількома тілами під кожним похованням. Навколо міста є ще щонайменше три могили в траншеях, у тому числі одна, створена самими українцями на початку облоги.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-4

Загалом навколо Маріуполя розкидано щонайменше 10 300 нових могил, згідно з методологією AP, підтвердженою трьома судмедекспертами, які мають досвід масових поховань. Ще тисячі тіл, швидше за все, навіть не дійшли до кладовища.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-5

Ще в травні, коли місто остаточно впало, муніципальна влада у вигнанні підрахувала щонайменше 25 000 людей. Але принаймні троє людей у місті з червня кажуть, що кількість убитих втричі або навіть більше, виходячи з розмов із робітниками, які документували збирання тіл з вулиць для російської окупаційної влади.

Мешканка Маріуполя Світлана Чеботарьова, яка втекла в березні, розповіла, що її сусід помер у квартирі неподалік, а тіло досі там. Чеботарьова повернулася додому цієї осені лише на стільки часу, щоб забрати свої речі, оскільки мешканці можуть вільно приходити та виходити, поки вони проходять блокпости. За її словами, росіяни чекають подяки за пропозицію кількох нових квартир.

«Я не знаю, як зараз можна давати нам «цукерки» в обмін на зруйновані будинки і вбитих людей», – сказала вона в Києві. 

СТИРАННЯ УКРАЇНСЬКОГО МІСТА

Повідомлення приклеєні скотчем до облуплених рябих стін біля під’їзду та адресовані «ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ». Так ті, хто залишився в Маріуполі, дізнаються, що їхні будинки планують знести. Часто, незважаючи на розбиті вікна, замерзлі труби та відсутність електрики, вони все ще живуть всередині, тому що їм нікуди подітися.

Переглянувши сотні фотографій і відеороликів разом з документами окупаційної влади, AP виявила, що понад 300 будівель у Маріуполі були або збираються знести. Деякі з них – це індивідуальні будинки, але більшість – це багатоповерхові будинки в стилі «хрущовка», започатковані радянським лідером Микитою Хрущовим під час житлової кризи 1960-х років. З приблизно 180 квартирами всередині або більше, кожна будівля була спроектована для розміщення якомога більшої кількості сімей.

Це означає, що загалом, згідно з підрахунками AP, знесення призведе до знищення понад 50 000 будинків.

«Немає дискусії, люди не готові, – сказав активіст у Маріуполі, який, як і всі в Маріуполі, побажав залишитися анонімним через страх покарання. - Люди досі живуть у підвалах. Куди вони можуть піти, незрозуміло».

За словами іншого жителя міста, який працює на місцях, розбирають уламки тільки росіяни. За його словами, причина – уникнути аварій.

Але Петро Андрющенко, помічник мера Маріуполя, який перебуває у в Дніпрі, вважає, що справжня причина полягає в тому, щоб люди не бачили, як вивозять гнилі трупи. За його словами, багато будівель, особливо в районі Азовсталі , містять від 50 до 100 тіл у кожній, які ніколи не будуть гідно поховані. Ці смерті залишаться незафіксованими.

Митрополитська, 110 – одна з будинків у російському списку на знесення, яку планують знести найближчого дня.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-6

Запах свіжоспеченого хліба досі повертає лікарку Інну Н. в останню березневу ніч у її квартирі на шостому поверсі. Коли вона побачила вуличні ціни на хліб у своєму обложеному місті, то вирішила спекти власний.

Запах зігрів повітря наступного ранку, коли прибув її зять. Настав час йти, наполягав він. Російські війська наближалися.

Інна була біля будинку доньки, коли в сутінках 11 березня до неї підкотилися російські танки . Журналісти AP спостерігали та записували з верхнього поверху сусідньої лікарні №2, як один танк підняв гармату по Митрополитській, 110 і вистрілив.

Снаряд розтрощив стіни квартири жінки та знищив стіни сусідів зверху, знизу та за нею. Більшість сусідів юрмилася в підвалі, але двом літнім жінкам Ліді та Наталії не вдалося піднятися сходами.

Невдовзі їхні тіла поховають у дворі. Кілька тижнів потому відео AP показало грубі могили, які все ще там.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-7

Оскільки сполучення з містом було перервано, Інна дізналася про долю своєї квартири лише тоді, коли її родина втекла на підконтрольну Україні територію. Як і багато тих, хто залишив Маріуполь, вона досі говорить про місто в теперішньому часі.

«Я живу в Маріуполі, це мій дім, — розповідає вона при свічках у кафе в Дніпрі, ще одному знеструмленому місті. - Цей будинок був моєю фортецею, і вони відібрали його в мене».

Також у списку на знесення є будівлі з обох боків. Один зазнав принаймні одного авіаудару 11 березня; стіни іншого в руїнах.

Зараз Росія переїжджає в історичний центр міста. Російська влада в жовтні демонтувала в Маріуполі меморіал жертвам Голодомору, голодомору 1930-х років, який убив мільйони українців, згідно з відео, опублікованим на російському телебаченні. Вони також зафарбували два мурали в пам’ять про жертв нападу Росії на Україну в 2014 році, зображення, отримані AP.

«Вони витрачають надмірну кількість часу на такі речі, як стирання демонстрацій української ідентичності, і дуже мало часу на потреби маріупольців», – сказав Майкл Карпентер, посол США в Організації з безпеки та співробітництва в Європі, яка протягом багатьох років спостерігали за східною Україною. «Це дійсно дуже жорстокий нелюдський колоніальний експеримент, який розгортається на наших очах».

БУДУВАННЯ РОСІЙСЬКОГО МІСТА

Намагаючись знищити залишки України, Росія розробила план нового міста з новим населенням. Згідно з генеральним планом, у серпні якого вперше оприлюднив російський сайт The Village і побачив Associated Press, у його серці лежатиме історичний Маріупольський театр.

Більше 10 тисяч нових могил в Маріуполі. Розслідування Associated Press, - ФОТО, фото-8

Величний драматичний театр став головним бомбосховищем міста, доки 16 березня не було завдано подвійних російських авіаударів. Розслідування AP виявило сотні загиблих, і жителі сказали, що все літо там тхнуло тілами. Щоб замаскувати руїни, російська влада поставила такий високий екран, що його можна було побачити з космосу, викарбувавши контури театру на панелях у вигляді примарного нагадування про його минуле життя.

Також у документі є плани відновлення руїн знищеного металургійного комбінату «Азовсталь» – останнього українського захисника. Планується, що це місце буде перетворено на індустріальний парк до кінця наступного року, хоча жодних ознак того, що будь-які роботи почалися, немає.

Але російський військовий комплекс зріс у рекордно короткий термін, згідно із супутниковими знімками Maxar Technologies , на яких видно величезну U-подібну будівлю з гаслом російської армії на даху.

Росія вже побудувала щонайменше 14 нових багатоквартирних будинків — невелику частку від кількості, що скорочується — і ремонтує щонайменше дві лікарні, які вона пошкодила внаслідок обстрілу. Відео, отримане Associated Press, показало ряди піддонів, складених стопками з ізоляцією від данської компанії Rockwool, яка зберігає свій підрозділ у Росії, незважаючи на критику. Будматеріали не підпадають під санкції.

У своїй заяві віце-президент із комунікацій Rockwool Майкл Зарін зазначив, що ізоляційні панелі були розповсюджені без «відома чи згоди» компанії, і він сподівається, що її продукція допоможе відновити здоров’я, тепло та дах для українців.

На відео видно, що у вікнах нових квартир не видно меблів і мало людей на тротуарах надворі. Схоже, що отримують їх лише пенсіонери, інваліди та окупанти, стверджують численні жителі Маріуполя.

Один чоловік подав заявку до списку у вересні та опинився на 11 700 місці. У нього є 2000 друзів, які все ще чекають, як і він. А в одну з новобудов уже переїхав знайомий старий, дев’ятитисячний номер.

«Я не знаю, як це відбувається. Я не буду спекулювати", - сказав він.

Однак чоловік сказав, що у нього немає проблем зі знесенням непридатних для проживання будівель. Він обережно перезапускає власну компанію в новому місті.

Але плани російського Маріуполя залежать від населення, якого вже просто немає.

Тисячі колишніх жителів Маріуполя були вислані до Росії без права вибору, а ще тисячі втекли в інші регіони України. За підрахунками Андрющенка, з колишнього населення Маріуполя, яке налічувало близько 480 000 осіб, залишилося трохи більше чверті.

Російський генеральний план Маріуполя передбачає, що населення Маріуполя досягне 212 000 у 2022 році, а до 2030 року – 425 000. Наразі близько 15 000 людей у Маріуполі є російськими військами, сказав Андрющенко, який зробив свою оцінку з інформації про те, що солдати захопили над будинками та громадськими будівлями. За його словами, російський ОМОН почав патрулювати місто , щоб запобігти протестам через відсутність тепла, електрики та води.

Будівельники з Росії не подають ознак від’їзду, а біля ТРЦ «Порт Сіті» до зими стояли намети. Лікарі та адміністратори міста також прибули з Росії, згідно з оголошеннями російського уряду, і лікарі, які покинули місто після того, як відмовилися працювати на окупаційну владу.

«Зараз немає більш російського міста, ніж Маріуполь», — сказав Дмитро Саблін, російський депутат, який народився в Маріуполі, в інтерв’ю російським ЗМІ в червні після відвідин міста.

Кремль діє якнайшвидше, щоб ті українці, які залишаються, бачили своє майбутнє росіянами.

15 листопада президент Росії Володимир Путін присвоїв Маріуполю звання «Місто бойової слави» за героїзм людей, які він назвав його захисниками. 7 грудня Путін заявив, що його війна проти України перетворила Азовське море на «внутрішнє море Росії».

Багатьох із тих, хто залишився, це цілком влаштовує. У Маріуполі завжди були жителі, які вважали себе росіянами.

«Кому не подобається, той не повертається», – сказала одна жінка.

НЕМАЄ МАЙБУТНЬОГО

Російська окупація Маріуполя розділила родини та друзів на дві категорії: тих, хто залишився, і тих, хто втік. Обидва мають справу з тим, чим колись був і буде Маріуполь.

Коли Іван Калінін втік, він залишив позаду тіло своєї дружини Ірини та їхню ненароджену першу дитину, обох загиблих під час російського авіаудару по пологовому будинку 9 березня . Його та її батьки залишилися в Маріуполі.

Востаннє він бачив свою дружину того ранку, коли в неї почалися пологи, і вона послала його за одягом і пелюшками. Про авіаудар по військовій блокаді він дізнався по дорозі в госпіталь. Він і його батько знайшли її тіло наступного дня в іншій лікарні.

 «Навіть не знаю, як я це пережив, — тихо сказав він.  - Я пив щодня, щоб заснути».

Калінін, який зараз живе в Уельсі, не може уявити собі повернення додому. Він також не може уявити життя в іншому місці.

«Мені надто боляче бути там. Я, можливо, колись повернусь — це все-таки моє рідне місто», — сказав він. «Я засинаю кожен день, сподіваючись, що це сон. І я прокидаюся з розумінням того, що це реальність».

Зараз Маріуполь розривається між Росією та Україною. Деякі люди, які залишилися, чекають на російське громадянство, щоб просто жити далі. Проте українська літера Ї, якої немає в російській мові, з’являється у вигляді графіті по всьому місту — невеликий акт непокори в місці, яке багато хто описує як сповнене страху.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...