«Потяг до перемоги». Вагон «Маріуполь» курсує у напрямку Львів – Запоріжжя, - ФОТО
Пасажирський залізничний вагон «Маріуполь» розпочав курсувати у складі залізничного составу напрямком Запоріжжя - Львів. Його розписав відомий художник Дмитро Косянюк, зобразивши на вагоні героїв Маріуполя, героїв «Азовсталі».
Але цей вагон не один такий. Він став одним з семи вагонів, присвячених тимчасово окупованим територіям України.
Розповідаємо, що це за вагони такі, і у кого виникла ідея створити цей арт-потяг.
Проєкт «Потяг до перемоги» — це 7 вагонів, розписаних українськими митцями. Кожен вагон присвячений окремій тимчасово окупованій території України та подвигам людей, які чинять опір російським військам. Історії про це можна прочитати на сайті проєкту, відсканувавши QR-код на вагоні.
З 4 вересня «Потяг до перемоги» курсуватиме маршрутом Запоріжжя - Львів.
«Потяг до перемоги» — спільна ініціатива «Укрзалізниці», комунікаційної агенції Gres Todorchuk та сучасних українських митців під кураторством Каті Тейлор.
У своїх ілюстраціях Андрій Присяжнюк закарбував мужність Богдана Зізи, який облив синьо-жовтою фарбою міську адміністрацію у Євпаторії.
Сергій Туркіневич — мешканців Енергодара, які беззахисні вийшли проти танків.
Роман Синенко розкрив історію лікарів із Луганщини, які рятували життя, залишаючись в окопах і підвалах.
Аліна Коник — фермерів Миколаївщини, які збирали врожай на замінованих та охоплених полум’ям полях.
Максим Кільдеров — рух опору Херсонщини.
Дмитро Касянюк зобразив сталевих оборонців Маріуполя та сміливих залізничників, які евакуювали людей із Харківщини.
«Азовсталь» став могутнім символом героїзму українського народу. Два місяці тяжкої оборони в повній осаді наші воїни тримали оборону.
Дуже тяжко прийшлося людям, які перебували кожен день під масивними обстрілами з усієї зброї, яку має ворог. Але вони не здалися, вони трималися до кінця, вони вистояли. Тяжко уявити те що пережили мешканці Маріуполя та військові. Вічна слава всім тим людям, котрі забули про страх, тримали оборону та боролися за перемогу України», - так пояснив вибір сюжету для маріупольського вагону Дмитро Касянюк.
А це - Харківщина
«Потяг до перемоги» — це наша подяка всім сміливим українцям, які чинять спротив окупантам, — говорить голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін. — Мета проєкту — показати, що Україна пам’ятає про тих, хто знаходиться в тимчасовій окупації, що ми не забули ні про Херсонщину, ні про Донеччину, ні про Крим. Із 23 серпня потяг курсував маршрутом Київ-Ужгород, а з 4 вересня курсує від Запоріжжя до Львова. І ми впевнені, що одного дня він прибуде на вокзали тих міст, які поки що окуповані».
«Коли живеш в окупації та чуєш, що люди по всій країні приєднуються до флешмобів на твою підтримку, розповідають про тебе та привертають увагу до злочинів, котрі чинять окупанти, — це надає сил боротися далі, — говорить Максим Щербина, колишній працівник Запорізької АЕС і учасник руху спротиву Енергодара. — Мрію, що «Потяг до перемоги» зможуть на власні очі побачити всі герої, з усіх регіонів, яким він присвячений».