• Головна
  • Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО
14:13, 7 вересня 2022 р.

Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року російські та пов’язані з Росією посадові особи примусово переміщували українських цивільних осіб, у тому числі тих, хто тікав від бойових дій, на території України, окуповані Росією або до Російської Федерації, що є серйозним порушенням законів війни і є військовим злочином і потенційним злочином проти людства. Багато з примусово переселених тікали з обложеного портового міста Маріуполь.

Російська влада також піддала тисячі українських громадян процесу, який Росія називає «фільтрацією», формою обов’язкової перевірки безпеки, під час якої вони зазвичай збирали біометричні дані цивільних осіб, включаючи відбитки пальців та зображення обличчя спереду та збоку; проводили особисті обшуки, особисті речі та телефони; і запитував їх про їхні політичні погляди. Українські цивільні особи фактично були інтерновані, оскільки вони чекали, щоб пройти цей процес, і багато хто повідомляв, що їх тримали в переповнених і жалюгідних умовах на періоди від кількох годин до майже місяця.

Примусові переміщення та процес фільтрації являють собою та передбачають окремі та чіткі знущання щодо цивільних осіб, хоча багато українських цивільних зазнали обох.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch, яка фіксує порушення прав людини у світі, підготувала велике дослідження щодо фільтрації та примусової депортації українців під час російської агресії. Більша частина цього докладу присвячена саме Маріуполю. Тож ми вирішили познайомити вас з результатами цього дослідження.

Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО, фото-1

20 червня віце-прем'єр-міністр України Ірина Верещук заявила, що до Росії були примусово вивезені 1,2 мільйона українців, у тому числі 240 тисяч дітей. Наприкінці липня Російське агентство новин (ТАСС) повідомило, що до РФ з України в'їхало понад 2,8 млн українців, у тому числі 448 тис. дітей. У ньому повідомлялося, що близько половини цих громадян України мали паспорти «ДНР» або «Луганської народної республіки», території Луганської області, яка контролюється пов’язаними з Росією збройними формуваннями та наразі окупована Росією («ЛНР» використовується в цьому звіті як посилання на цієї території, а не як визнання будь-яких претензій на суверенітет).

Незважаючи на те, що загальна кількість українських цивільних осіб, перевезених до Росії – добровільно чи вимушено – залишається незрозумілою, багато з них були перевезені до Росії організованими масовими перевезеннями, навіть якщо вони сподівалися потрапити на контрольовану Україною територію, у спосіб і контекст, які роблять їх незаконні примусові переміщення.

Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО, фото-2

Російські та пов’язані з Росією чиновники організували транспортування до Росії та сказали деяким цивільним особам, що в них немає іншого вибору, окрім як залишатися на окупованих Росією територіях або їхати до Росії, і їм слід «забути» про поїздку на контрольовану Україною територію. Одна жінка з Маріуполя, яку перевезли до Росії, сказала: «Звичайно, ми б скористалися можливістю поїхати в Україну, якби могли, напевно . Але у нас не було вибору, не було можливості туди поїхати». Інші цивільні розповіли, що військові чи інші особи на блокпостах інструктували громадян України, які тікали від бойових дій, їхати до Росії чи «ДНР». Військові, які захоплювали мирних жителів на окупованих територіях, говорили їм те саме, хоча в деяких випадках російські сили дозволяли людям пройти на контрольовану Україною територію.

Деякі люди розповіли Human Rights Watch, що поїхали до Росії добровільно, в тому числі чоловіки, які хотіли уникнути обмежень на поїздки згідно з воєнним станом в Україні, який, за винятком, не дозволяє залишати країну чоловікам віком від 18 до 60 років.

Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО, фото-3

Жителі Маріуполя, які мали фінансові можливості організувати власний приватний транспорт, а не покладатися на російські організовані евакуаційні автобуси, змогли поїхати на контрольовану Україною територію, інколи після завершення процесу фільтрації, а іншим вдалося залишити місто українцям. контрольованої території без проходження процесу.

Щоб втекти з Маріуполя, багато людей пройшли через зони запеклих боїв і безперервних обстрілів вулицями, всіяними трупами та спаленими будівлями. Потім вони пройшли через численні контрольно-пропускні пункти російських або пов’язаних з Росією сил, де їх часто неодноразово допитували та обшукували, перш ніж нарешті дістатися до Запоріжжя на контрольованій Україною території, де волонтери та групи допомоги надають гуманітарну допомогу та іншу підтримку новоприбулим .

Мешканці деяких сіл і міст на сході Харківської області, що межує з Росією, зокрема сіл Липці, Руська Лозова та Тернова, також були примусово переселені до Росії, але не проходили фільтрацію на окупованих Росією територіях.

70-річний чоловік із Руської Лозової розповів про те, про що його попереджали російські сили, намагаючись переконати його залишити свій дім: «Ти жив під нами, і тому, якщо прийде українська армія, вони тебе покарають», — сказав він. Російські сили сказали йому. «Вас стратять». Поки він не піддався, сотні родин із села, включно з його сусідом, таки виїхали до Росії.

За словами членів їхніх сімей і волонтерів, які допомагають українцям, на російському кордоні більшість українців пройшли ще один процес перевірки, перш ніж їх відправили в різні частини Росії, де багато хто зараз відірваний від своїх сімей і друзів, боячись і не знаючи, що їх чекає попереду. Багато тих, які перебувають у Росії, але хочуть виїхати.

Перебуваючи в Росії, на деяких опитаних чинили тиск, щоб вони підписали, а інші люди підписували документи про те, що вони були свідками військових злочинів українських військових. Деякі з тих, хто мав доступ до смартфонів і соціальних мереж, змогли зв’язатися з активістами, які допомогли полегшити їх транспортування з Росії через Естонію, Латвію чи Грузію. Проте, як тільки вони дісталися кордону, дехто зіткнувся з труднощами при перетині з Росії через відсутність належних документів, що посвідчують особу, оскільки вони залишилися в Україні, рятуючись від обстрілів та іншого насильства.

У звіті також задокументовано процес фільтрації або перевірки безпеки, який офіційні особи «ДНР» і російська влада використовували для отримання величезної кількості особистих даних про українських цивільних, включно з їхніми біометричними даними. Хоча Росія може мати законні підстави для проведення перевірки безпеки осіб, які добровільно бажають потрапити на російську територію, процес фільтрації за своїм масштабом і системний спосіб, у який російські сили та влада організували та примушували українських цивільних осіб проходити його, є каральними та образливими. Це масовий незаконний збір даних, який проводять російські та пов’язані з Росією сили за межами території Росії, націлені на неросійських громадян, без правового підґрунтя. Це передбачає явне порушення права на приватність і може поставити тих, хто підпадає під його дію, під загрозу стати мішенню або постраждати від інших зловживань протягом багатьох років. 

Наприклад, у Маріуполі російські та пов’язані з Росією сили затримали цивільних осіб, підозрюваних у зв’язках з українськими військовими, і відправили їх на фільтрацію. Це стало більш звичним явищем, оскільки Росія намагалася зміцнити контроль над окупованими нею територіями на півдні України. У деяких випадках українські цивільні особи розуміли, що якщо їм потрібно дозволити безпечний проїзд із районів активних бойових дій або навіть пересуватися дорогами, контрольованими російськими та пов’язаними з Росією силами, вони повинні пройти процес фільтрації або перевірки.

Російські та пов'язані з Росією сили затримали цивільних осіб, яких підозрювали у зв'язках з українськими військовими, і відправили їх на фільтрацію. Це стало більш звичним явищем, оскільки Росія намагалася зміцнити контроль над окупованими нею територіями на півдні України. У деяких випадках українські цивільні особи розуміли, що якщо їм потрібно дозволити безпечний проїзд із районів активних бойових дій або навіть пересуватися дорогами, контрольованими російськими та пов’язаними з Росією силами, вони повинні пройти процес фільтрації або перевірки. Російські та пов'язані з Росією сили затримали цивільних осіб, яких підозрювали у зв'язках з українськими військовими, і відправили їх на фільтрацію. Це стало більш звичним явищем, оскільки Росія намагалася зміцнити контроль над окупованими нею територіями на півдні України. У деяких випадках українські цивільні особи розуміли, що якщо їм потрібно дозволити безпечний проїзд із районів активних бойових дій або навіть пересуватися дорогами, контрольованими російськими та пов’язаними з Росією силами, вони повинні пройти процес фільтрації або перевірки.

У селах Безіменне та Козацьке в «ДНР» майже 200 осіб були фактично інтерновані після того, як вони завершили процес фільтрації та отримали «квитанції про фільтрацію», що свідчить про успішне завершення процесу. Понад 40 днів бійці «ДНР» відмовлялися повертати їм паспорти та не пускали їх із села, де вони переховувалися в місцевих школах чи будинку культури в антисанітарних умовах з мізерним пайком.

У звіті зазначається, що в «ДНР» були затримані особи, які «провалили» процес фільтрації в «ДНР», ймовірно, через підозру у зв’язках з українськими військовими чи націоналістичними угрупованнями. Частина затриманих, місцезнаходження та доля яких невідомі, за словами членів родини, вважаються насильницькими зниклими. Хоча цей звіт не може задокументувати їхню долю, крім цього, є серйозні підстави для занепокоєння, що цим особам загрожує серйозна шкода, включаючи тортури чи інше жорстоке поводження; зокрема, під загрозою можуть бути життя тих, хто насильно зник.

Воєнні злочини росії в Маріуполі задокументовані. Звіт Human Rights Watch, - ФОТО, фото-4

Практика, задокументована в цьому звіті, відрізняється від свавільного затримання українських цивільних осіб російськими та пов’язаними з Росією силами та їх подальшого незаконного переміщення до слідчих ізоляторів і виправних колоній у Росії. Human Rights Watch задокументувала цю практику в інших публікаціях.

Цей звіт базується на інтерв’ю Human Rights Watch з 18 людьми, які виїхали до Росії — 15 з Маріупольського напрямку, 1 з Донецької та 2 з Харківської області — 10 з яких також пройшли процес фільтрації. Х’юман Райтс Вотч опитала ще 8 осіб, які пройшли через процес фільтрації в «ДНР», але змогли продовжити шлях на підконтрольні Україні території та уникнути передачі Росії.

Звіт також базується на інтерв’ю з 21 жителем Маріуполя та Харкова, чиї родичі та друзі були переведені до Росії, більшість із яких, наскільки відомо опитаним, залишилися в Росії. Human Rights Watch також опитала вісьмох юристів та активістів у Росії та Європі, які допомагали новоприбулим українцям виїхати з Росії.

Human Rights Watch також поспілкувалася з десятками мирних жителів Маріупольського напрямку, які змогли втекти із зони бойових дій на підконтрольну Україні територію без фільтрації. Ми розмовляли з ними, щоб зібрати інформацію про порушення міжнародного гуманітарного права в Маріуполі, включаючи невибіркові бомбардування та обстріли, доступ до їжі, води та інших гуманітарних потреб у місті, а також про їхній досвід втечі з міста в безпечне місце.

Більшість задокументованих Human Rights Watch випадків транспортування українців з Маріупольської та Харківської областей до Росії є примусовими переміщеннями. Закони війни забороняють російським або пов’язаним з Росією силам примушувати українське цивільне населення, індивідуально чи масово, до евакуації до Росії. Примусове переміщення є військовим злочином і потенційним злочином проти людяності та включає переміщення за обставин, коли особа погоджується переїхати лише тому, що вона побоюється таких наслідків, як насильство, примус або затримання, якщо вона залишиться, а окупаційна влада користується цим. 

Переміщення або переміщення цивільних осіб не є виправданим або законним з гуманітарних міркувань, якщо гуманітарна криза, що спричинила переміщення, сама по собі є результатом незаконної діяльності окупаційної влади.

Щонайменше в п’яти випадках, задокументованих Human Rights Watch, згода опитаних на передачу могла бути справжньою, оскільки вони казали, що хотіли поїхати до Росії, щоб потім поїхати до Європи. Такі випадки не можуть вважатися примусовими переміщеннями.

Російські та пов’язані з Росією сили в усіх частинах України, які вони зараз окуповують, повинні забезпечити, щоб цивільні особи могли безпечно виїхати на контрольовану Україною територію, якщо вони захочуть, незалежно від того, чи є у них приватні транспортні засоби для втечі. Вони повинні забезпечити, щоб люди, які сідають на борт автобуси, які прямують до Росії, отримують повну інформацію про те, куди прямують автобуси, і їм надаються варіанти, якщо вони не хочуть їхати до Росії. Вони повинні припинити будь-які форми тиску на українських громадян, щоб вони виїжджали до Росії, і повинні сприяти поверненню в Україну всіх українських цивільних осіб, які бажають це зробити.

Хоча російська влада може проводити необхідні перевірки на безпеку тих, хто хоче в’їхати в Росію, вона повинна припинити всі поточні процеси збору та зберігання біометричних даних. Російські органи влади повинні збирати біометричні дані лише тоді, коли це законно, пропорційно та необхідно, і повинні інформувати суб’єктів даних про те, чому їхні дані збираються, як вони використовуватимуться та як довго вони зберігатимуться.

Щоб забезпечити розслідування та притягнення до відповідальності винних у грубих порушеннях законів війни в Україні, включаючи примусове переміщення та інші серйозні порушення проти цивільних осіб, такі як фільтрація, Україна має ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, який вона підписала у 2000 році.

Читайте нас в Телеграм-каналіМаріуполь 0629

Надсилайте свої повідомлення вТелеграм-бот 0629

Обговорюйте новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
Останні новини
live comments feed...