• Головна
  • «Поезія над хвилями міста Марії». Поет та підполковник ЗСУ присвятив поетичні твори Маріуполю
10:00, 26 серпня 2022 р.
Надійне джерело

«Поезія над хвилями міста Марії». Поет та підполковник ЗСУ присвятив поетичні твори Маріуполю

«Поезія над хвилями міста Марії». Поет та підполковник ЗСУ присвятив поетичні твори Маріуполю

Володимир Тимчук – підполковник ЗСУ та викладач Національної академії Сухопутних військ Збройних Сил України імені гетьмана Петра Сагайдачного, автор багатьох поетичних творів, а також перекладач і упорядник книжок про Україну. За найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури і мистецтва поет у 2016 році отримав премію імені Богдана Хмельницького.

Перебуваючи на службі на Сході України упродовж восьми місяців Володимир написав три книги-щоденники про враження та події, свідком та учасником яких він був особисто.

Перші дві збірки з цієї трилогії , яка охоплює території Волноваха – Маріуполь – Краматорськ, поет вже встиг випустити у 2020 році. Одну з них він представляв на конкурсі буктрейлерів у Маріуполі того ж року, а зараз він готується випустити заключну книгу про пережитий досвід служби в регіоні Приазов’я.

Також Володимир став першим з поетів, хто відгукнувся та подарував свої книги на прохання волонтерів-бібліотекарів з Маріуполя допомогти у відновленні бібліотеки, яку спалили російські окупанти.

В червні цього року Володимир Тимчук разом із Національним музеєм літератури України організував онлайн-захід до Дня визволення Маріуполя у 2014 році від російських загарбників під назвою «Поезії над хвилями міста Марії».

Поет каже, що скоро таких заходів, як про Маріуполь, так і про інші міста України, буде набагато більше. Він особисто планує брати участь в їх організації та представляти на них свої поетичні твори.

Про що пише поет

Володимир Тимчук родом із Закарпатської області, він має дві освіти – технічну та філологічну.  Служить у Збройних Силах України з 1996 року, а з 2008 почав писати власні твори. За цей час поет вже випустив близько 20 книг.

До початку війни у 2014 році Володимир писав переважно поетичні твори. Він має одну прозову книгу – це короткі новели, а також він перекладав різні мистецькі та краєзнавчі поетичні твори.

Крім цього, автор книг започаткував свій власний проєкт під назвою «Муза мандрівної пісні».

Володимир об’єднує твори у поетичні збірки саме за часом і простором.

“Писати твори, не будучі присутнім в часі в просторі – це не для мене. Я пишу саме про те місце, в якому я перебуваю в цей час. І так здається, що об’єдную поетичні твори поезії по локації та по часу”, - поділився своєю творчою родзинкою поет.

Перебуваючи в певному краї у відповідний момент, Володимир пише про свої відчуття, враження та роздуми саме тут і зараз. Тому деякі з його творів є своєрідними щоденниками, які несуть в собі свіжі емоції та зберігають кожну побачену деталь та момент.

Маріуполь у творчості Володимира Тимчука

Володимир Тимчук, перебуваючи на службі неподалік Маріуполя, писав поетичні твори, пов’язані з цим регіоном. Вони були різними – як про війну, так і про його особисті переживання та філософські роздуми.

“Вони були в хронологічному порядку, в якому я їх об’єднував. Тобто в день перебування – якщо є твір, він потрапляє до збірки, якщо немає – то ні”, - каже Володимир.

За вісім місяців служби в Приазов’ї Володимир написав три книги про цей регіон. Перші дві збірки - «Азовом... Зіскрижалені» та «Зі сходом сонця» він випустив у 2020 році.

Книга «Зі сходом сонця» - це своєрідний щоденник Володимира на лінії фронту (який охоплює території міста Волноваха, сіл Новотроїцьке, Старогнатівка, Гранітне та міста Маріуполь). Автор написав її як військовий, який безпосередньо брав участь у цих подіях, пережив та пропустив все через себе і дав свідому оцінку тому, що бачив.

Заключна збірка цієї трилогії також написана та майже готова до випуску. До неї навіть вже зроблені ілюстрації, але з організаційних питань автор книги відкладав її випуск.

“Я підходжу до того, що кожна книжка має знайти свого редактора і отримати певне слово від  літературознавця. Ну так сталося, що поки що передмови від такої людини до цієї книги не було. І трішки затягнулося в часі, і то я так відклав це. Я думаю, що вона вийде найближчим часом”, - каже Володимир.

Поет-підполковник того ж 2020 року представляв свої книги на конкурсі буктрейлерів у Маріуполі, який відбувався у Центральній міській бібліотеці імені Короленка. Там він презентував три свої книги - «Озбручитися (з) Україною», «Вогнити! Вижити! Перемогти!» та «Зі сходом сонця».

“До цього конкурсу долучилися понад 10 учасників. Це був час пандемії, тому було важко зібрати аудиторію. Але тим не менш, конкурс було проведено, і за його підсумками я презентував там книгу, вже написану в тому краї, де фактично було і про Маріуполь”,  -  згадує Володимир.

Під час візиту до Маріуполя поет познайомився з багатьма креативними маріупольцями, з якими підтримує зв’язок й досі.

“Це місто мені запам’яталося людьми, які мені допомагали. Мені було дуже приємно проводити свій вільний час з цікавими маріупольчанами та проазовитись у морі, не зважаючи на холодний сезон”, - згадує Володимир.

Поетичні читання про вільний Маріуполь

Володимир Тимчук має кілька спільних проєктів у співпраці з Національним музеєм літератури України, один з яких – до Дня першого визволення Маріуполя від російських окупантів 13 червня 2014 року. Заступниця директора музею Раїса Сеннікова запропонувала поету Володимиру разом організувати захід до цієї події, попередньо домовившись про фотовиставку з маріупольським художником Євгеном Сосновським.

Поєднати фотовиставку «Маріуполь – місто мужності й звитяги» та поетичне слово було ідеєю Володимира Тимчука. Саме він взяв на себе ініціативу знайти та зібрати поетів-аматорів, які хочуть поділитися власними творами і емоціями про Маріуполь та трагедію, яка сталася з ним.

“Я, як упорядник, і мої друзі, маючи гідний для представлення твір, закликали людей доєднуватися до поетичних читань. Всім, хто має поетичні твори про Маріуполь, час та бажання. І без надзусиль ми змогли зробити програму більше ніж на годину”, - пояснює Володимир.

Крім цього, співорганізатор Володимир звернувся до ініціативних маріупольців – Алевтини Швецової та Кирила Долімбаєва, щоб вони допомогли проінформувати маріупольців про цей захід. Так вони поповнили списки бажаючих учасників, але через вимогу музею читати вірші українською мовою не всі поети змогли взяти участь.

“Але я думаю, що наступного разу поетів та віршів буде набагато більше. Бо ми збираємося робити це на регулярній основі. Адже День звільнення Маріуполя - це дуже важлива подія, яку скоро ми будемо відзначати двічі на рік”, - каже Володимир.

Ідеї для майбутніх проєктів Володимира

Зараз Володимир Тимчук працює над декількома новими творчими проектами. З них - проєкт «In principio erat Verbum». Поет збирає та угруповує поетичні твори цього етапу війни і сам особисто пише збірку на цю тему.

А на початку вересня він планує провести міжнародний поетичний марафон різними мовами, до якого запрошує долучатися всіх бажаючих поетів як з України, так і з-закордону.

Володимир видає всі свої твори переважно власним коштом або з допомогою друзів, інколи має додатковий наклад, який можна придбати на презентації або у соціальних мережах. Тому, щоб отримати бажану книгу, попередньо її треба замовити безпосередньо у самого автора, що можливо  через Фейсбук-сторінку: https://www.facebook.com/volodymyr.tymchuk.1

“У мене книжка жива, але не розкручена. Взагалі, це складана система між видавцями України і авторами, - якщо поет є розкрученим, то з ним створюють особову співпрацю, а так - дуже складно”, - пояснив поет.

Володимир мріє після завершення війни та перемоги України відправитися у мандри світом. Він вважає, що знайомство з іншими культурами допоможе більше зрозуміти та побачити, що можна зробити кращого для нашої держави.

“Маріупольцям я хочу побажати повернення до власних домівок. Я знаю, що багато зруйновано, але українці зможуть повернути Маріуполь та відбудувати. Бо це дуже гарне місто біля моря. Ще я хочу побажати зцілення душі, бо багато хто втратив не тільки дім, але й близьких, рідних, знайомих. Війна принесла втрат в мирне життя та втрат військових. А читачам бажаю продовжувати мене читати. Бо кожна книга розширює обрій та налаштовує серце на розмови, на роздуми і є зв’язком з автором”,  - висловив побажання Володимир Тимчук.

Переглянути онлайн-читання, присвячені визволенню Маріуполя, можна за посиланням: https://www.facebook.com/NMLUmuseumlit/videos/702771951018747/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##Маріуполь #Поезія про Маріуполь
live comments feed...