• Головна
  • Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО
08:47, 5 липня 2022 р.
Надійне джерело

Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО

Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО

На початку березня армія російської федерації почала масовані бомбардування Центрального району Маріуполя. Під обстріли потрапив і Центральний ринок. Він був розташований у самому серці міста, але виглядав дуже жахливо. Просто шанхай. Тому, мабуть, це єдиний зруйнований об'єкт в Маріуполі, який не засмутив містян. Окрім приватних підприємців, звісно, які втратили своє майно. А ще засмутились власники ринку, які дуже тісно  були пов’язані з кримінальними структурами.

На початку 90-х ринок повністю перебував у руках організованого збройного угрупування Вані Хана. Місцевий кримінальний авторитет Ваня Хан, він же Іван Ханча, контролював усі грошові потоки на Центральному ринку та ще чотирьох ринках Маріуполя. Формально ж комунальний ринок віддали в оренду постійному землекористувачу – Маріупольському міському споживчому товариству «Азовкооперація». 

Колись «Азовкооперація» була виробничим об'єднанням комунальної форми власності. З переходом до ринкової економіки вона перетворилася на ТОВ. На жаль, точних даних про осіб, які були фундаторами підприємства до 2004 року, немає. Відомо лише, що засновників було кілька, і серед них уродженець Батумі Зураб Гатамов, який до останнього часу був депутатом Маріупольської міськради, авторитетний бізнесмен Валерій Сгара (нині покійний), а також голова Донецької обласної споживспілки Василь Гончаренко.

Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

Як писала свого часу Тетяна Чорновіл із посиланням на міліцейське досьє від 1999 року: «Валерій Сгара після вбивства Вані «Хана» став ставлеником Ріната Ахметова у Маріуполі. За Маріуполем Сгара є «смотрящім» і вирішує практично всі питання». Маючи контроль над міською адміністрацією, нові-старі землекористувачі без жодного земельного аукціону взяли в оренду всю територію Центрального ринку, фактично привласнивши собі численні торгові об'єкти, зведені до того часу приватними підприємцями власним коштом (підприємців на Центральному ринку тоді було більше 400). Спроби підприємців відновити свої права на нерухомість, побудовану з дозволу виконкому на території Центрального ринку, чи взяти самим в оренду землю були марними.

Потрібно сказати, що правоохоронці один раз спробували зупинити діяльність ОЗУ на Центральному ринку. 1996 року силами спецпідрозділу «Альфа» було проведено операцію з ліквідації організованої злочинної групи Ханчі. Декілька бандитів було затримано, у тому числі й Валерія Сгару, якого було засуджено. Операція «Альфи» не змогла повністю очистити ринок від кримінальних структур, проте стала поштовхом до переділу власності та сфер впливу. У результаті розбірок у 1998 році Івана Ханчу застрелили, а контроль над ринком перейшов до рук Валерія Сгари та нинішнього директора та одночасно співвласника ринку Зураба Гатамова (на фото праворуч).

Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

Валерія Сгару було вбито у 2011 році. Міліції вдалось встановити виконавця, але затримати вбивцю не змогли. Він утік на територію Російської Федерації. Замовника злочину так і не було названо. За неофіційною версією причиною вбивства Сгари став новий переділ власності, який почався після приходу до влади Сім'ї – так називали клан Януковича. 

Від 2011 року Центральний ринок через ТОВ «Азовкооперація» на 66% контролюється сім'єю Сгари, а список засновників фірми мав такий вигляд:

Зураб Гатамов – директор ринку

Василь Терехов – заст. директора ринку

Ангеліна Нікітіна - головний бухгалтер

Едуард Сгара – син покійного Валерія Сгари

Тамара Степанова – вдова Валерія Сгари.

Але опис власників Центрального ринку був би неповним, якби ми не сказали про території, які безпосередньо прилягають до ринку. А це торгові ряди вздовж трамвайних колій та на трамвайному кільці. За даними кадастрової карти, ця земля знаходиться у власності комунального підприємства "Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління". Проте сьогодні вона орендується ТОВ «Ажур», засновниками якого є ті самі Зураб Гатамов і вдова покійного Валерія Сгари Тамара Степанова в рівних частках.

Племінник Валерія Сгари – Костянтин Костянтинович Сгара, відомий як член мисливського клубу «Ярик» з оточення президента Януковича-втікача, на якого було оформлено 30 тис. гектарів під полювання в Київській області.

У 2014 році вже після втечі Віктора Януковича та в розпал АТО бійці добровольчого батальйону знайшли у селищі на Донеччині стайню брата Валерія Сгари – Костянтина Сгари ПП «Кінний завод «Міленіум». Один із добровольців Володимир Парасюк повідомив, що це була неофіційна стайня Януковича, і що він отримував дзвінки з управління СБУ Києва та МВС із вимогами дати Сгарі спокій, бо він чесна людина.

Також цікаво, що син покійного Валерія Сгари – Едуард (на фото) – протягом 2014 року працював заступником начальника Державної податкової інспекції м. Чернігів. Чим займається зараз, невідомо.

Російська армія зруйнувала Центральний ринок в Маріуполі. Кому росія завдала збитків, окрім приватних підприємців, - ФОТО, ВІДЕО, фото-3

Враховуючи тісний зв’язок всіх згаданих кримінальних авторитетів із владою, важко було уявити ситуацію, коли б маріупольський муніципалітет наважився піти проти «крадіїв у законі», знести весь цей мотлох у центрі міста, навести лад в питаннях виділення землі тощо. Але зараз, коли все зруйноване, після відновлення української влади в Маріуполі, здається місто отримає шанс на повне очищення. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
live comments feed...