• Головна
  • Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО
14:00, 10 червня 2022 р.
Надійне джерело

Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО

Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО

Маріупольська художниця Анастасія Пономарьова в квітні розпочала створення серії малюнків Маріуполя в подарунок його жителям.

На прохання маріупольців Анастасія зображує в електронному форматі важливі для містян обєкти міста.  Цим вона хоче оживити та зберегти у пам’яті Маріуполь квітучим містом, а також подарувати надію на майбутнє.

Зараз ця колекція робіт поповнюється щотижнево. Художниця малює не тільки туристичні місця-магніти Маріуполя, а й ті, які важливі для певної людини.

Анастасія каже, що цей проєкт немає жодної комерційної мети, але вона згодна на співпрацю за умови, якщо цим вона зможе допомогти ЗСУ та маріупольцям. Наразі ці малюнки Маріуполя планується представити в майбутній Резиденції «Вільний простір – LittleMariupol» у Дніпрі.

Дівчина зазначила, що вона малює саме для маріупольців. Хоче, щоб вони отримали свою улюблену частинку міста та мали змогу надрукувати її у бажаному форматі.

Маріуполь через призму художниці

До початку війни Анастасія була викладачем природничих наук, робототехніки та безкоштовних курсів програмування. Організовувала різноманітні фестивалі та освітні заходи для дітей. Також була ілюстратором багатьох різних проєктів у Маріуполі.

Художниця створила ілюстрації для розмальовок-антистрес із пам’ятними місцями Маріуполя під назвою «Розфарбуй місто». Історичні тексти про місто та його архітектуру для цього проекту писала Ольга Демідко.

До недавнього часу ці розмальовки були доступні тільки в друкованому форматі. Але нещодавно Настя вирішила опублікувати всі макети в електронному варіанті, адже маріупольці зараз як ніколи цього потребують.

«Це своєрідна терапія. Адже коли ти сам розмальовуєш рідне місто, за яким сумуєш, - ти ніби у нього повертаєшся. Саме тому я виклала їх у вільний доступ», - прокоментувала Анастасія.

Посилання на розмальовки-антистрес з обєктами Маріуполя: https://drive.google.com/drive/folders/0B5tlF8oe6i6iNXBGaFI1ZDB5YW8?resourcekey=0-kx02n48ei89DkNIKzu6BpA&usp=sharing

Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО, фото-1

Ще один проект про Маріуполь, який ілюструвала художниця – «Прогулянка з Маріком та Марічкою». Вона працювала над цим дитячим путівником по історичних обєктах міста разом з Оксаною Стоміною.

Анастасія розповіла, що всією своєю діяльністю вона завжди будувала Маріуполь як місто щасливих людей і навіть мала окремий проєкт під такою назвою.

«Місто щасливих людей» - це відображення нашого Маріуполя, який кожен будував сам для себе. І я його будувала як місто, в якому хочеться жити, і місце, в якому кожен має бути щасливим по-своєму. Тобто Маріуполь для мене - це місто щастя, яке ми саме і будували», - зазначила Настя. 

Як виникла ідея дарувати малюнки маріупольцям

Ідея малювати місто виникла не раптово. Ще до війни Настя планувала втілити подібний проєкт, але раніше на це не вистачало часу.

Зараз вона, як і більшість маріупольців, дуже сумує за містом. І малювання Маріуполя - це для неї своєрідна терапія. Їй хотілося зберегти рідне місто в памяті таким, яким воно було до війни.

Художниця розуміла: що якщо такі малюнки наразі є дуже важливими для неї, то, мабуть, їх потребують й інші маріупольці. Саме тому вона запропонувала жителям Маріуполя самим обирати обєкти, які вони хочуть бачити в її ілюструванні.

Спочатку її дуже просили малювати перемогу. Але Насті було важко її візуалізувати, зобразити, як саме вона її бачить. Тому дівчина вирішила дарувати малюнки квітучого міста Марії, адже вони дають надію на щасливе майбутнє українського Маріуполя.

«Я малюю Маріуполь для того, щоб кожна людина могла зробити з цими зображеннями те, що вона хоче. Якщо хоче чашку, футболку, картину, листівку, - то в неї є те місце намальоване, яке дороге саме їй. І воно буде поруч із нею в тій формі, в якій вона того хоче», - поділилася своєю метою Анастасія.

Що просять намалювати маріупольці

В перший же день, коли Анастасія запропонувала маріупольцям надсилати свої пропозиції для малюнків, – вона отримала понад 100 замовлень. Але через те, що в багатьох з них обєкти дублюються, з усіх пропозицій вона обрала близько 35, частина з яких ще чекають на свою чергу.

Через зайнятість основною роботою художниця немає достатньо часу на хобі. Тому їй довелося визначатися, як вона буде обирати черговий обєкт для малювання.

Спочатку вона хотіла зображати ті місця, які є цінними саме для неї. Але бажання маріупольців скоріше побачити ілюстрацію улюбленого об’єкту виявилися сильнішими - і Насті довелося змінити порядок черги для малюнків.

Щоб все було по-чесному, дівчина вирішила покласти всі обрані нею прохання від маріупольців у банку та витягати їх рандомно. Щоразу вона дістає по три папірці з об’єктами Маріуполя та намагається їх намалювати упродовж тижня або частіше.

Встигнути швидко зобразити таку кількість ілюстрацій Насті дуже важко. Адже вона малює стилусом на телефоні в перервах між роботою та в інший вільний час. Тому інколи у неї виходить  створити на тиждень два-три малюнки, а інколи – лише один.

Анастасія отримує різні пропозиції, але є топ-місць, про які просять багато маріупольців. Найбажанішим об’єктом є пірс – він отримав найбільшу кількість прохань і тому з’явився поза чергою.

Не менш  актуальними є Вежа, Драматичний театр та Площа Свободи. Художниця також отримувала замовлення намалювати завод Азовсталь, адже тепер він є особливим місцем памяті про незламність для кожного жителя Маріуполя.

Настя планує намалювати всі обєкти, про які її просили. Це не тільки відомі всім туристичні магніти Маріуполя, а й місця, потрібні вузькому колу людей.

«Щоб маріупольці могли отримати свій куточок Маріуполя, який дорогий саме їм. Тобто щоб це було навіть трошки їх особисте. Те, що може їм допомогти це пережити», - розповіла Анастасія.

Посилання на малюнки Маріуполя від художниці Анастасії Пономарьової: https://drive.google.com/drive/folders/1RIF5PcjPijP2TnMHJ0ND0Q4JDRfQJgLi?usp=sharing

В яких проектах ще бере участь художниця

Після евакуації з Маріуполя Настя спрямувала свою діяльність ще й на терапевтичну допомогу. Крім власної арт-терапії, дівчина розробляє та адаптує спеціальні методики для подолання наслідків військових дій у дітей та ділиться ними з іншими.

Одним з таких терапевтичних проєктів стали «Казки на листівках 22». Ідея виникла у Насті спонтанно. Приїхавши до Дніпра, вона прихопила з собою мінімальний інвентар для ескізу і малювала ілюстрації лише трьома олівцями під звуки сирен, які заглушав радіоприймач.

Пізніше вона опублікувала ті малюнки у Фейсбуці - і на них відгукнулася письменниця-казкарка Галина Вдовиченко. Вона написала під ілюстрації історії, адже вони повністю підходили під її ідеї. Художниці довелося лише трохи доробити малюнків.

Настя каже, що ця ідея є дуже зручною в нинішніх умовах: “листівка – не книжка. Дитина може завжди взяти улюблену історію, яка їй відгукується, з собою. І вона не займе багато місця, вона мобільна” .

Терапевтичні казки вже надрукували накладом у 12 тисяч - кожної історії по одній тисячі. Їх безкоштовно відправили до дітей з різних міст України, в тому числі, з Маріуполя. Крім друкованого формату, листівки є у вільному доступі в інтернеті: https://kazka22.wordpress.com/

Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО, фото-2

На прохання Антона Тельбізова, - режисера маріупольського народного театру «Театроманія»,  Анастасія бере участь у проєкті «Ти-всесвіт». Вона додає деталі на фото, які ілюструють історії людей, що пережили війну та знайшли сили жити далі. Художниця штрихом проводить паралельний місток між минулим і сьогоденням як вона це бачить. 

Маріуполь, в який варто повертатися. Художниця малює важливі об’єкти міста, - ФОТО, фото-3

Настя розповіла, що вона повністю вся в тих проектах, які робить зараз. В неї є певні ідеї на майбутнє, але зараз їй важко планувати на далеку перспективу. І навіть при цьому Анастасія впевнено каже: Все буде добре, маріупольці, все буде Україна!.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##Маріуполь #Рідне місто #Культура та історія
live comments feed...