• Головна
  • Складні питання. Кого в Маріуполі будуть вважати колаборантами, і яке покарання їх чекає
#Складні питання
09:46, 22 травня 2022 р.

Складні питання. Кого в Маріуполі будуть вважати колаборантами, і яке покарання їх чекає

#Складні питання
Складні питання. Кого в Маріуполі будуть вважати колаборантами, і яке покарання їх чекає

Останнім часом Маріуполем поширюються чутки, що кожного, хто зараз знаходиться в місті і намагається хоч якимось чином заробляти гроші (а для цього необхідно якось контактувати з окупаційною владою), в Україні будуть вважати колаборантом і саджати в тюрму.

Це не так.  Давайте розбиратися, що до чого у цьому складному питанні.

Спочатку давайте з’ясуємо, а хто ж такий цей колаборант.

Згідно із тлумачним словником, колаборант – це людина, яка навмисно, за власним бажанням співпрацює з ворогом і спричиняє шкоду своїй країні. Тобто для того, щоб людину записали в колаборанти, треба зробити дві речі:

1.Добровільно співпрацювати з ворогом.

2.Своєю роботою шкодити державі.

До лютого 2022 року в Україні точились дискусії щодо цього терміну. В законопроєкті про політику на тимчасово окупованих територіях, який презентував міністр Рєзніков, це слово спочатку було, потім його викреслили.

Відмова від використання терміну колаборант була зроблена на угоду політикам, які намагались «налагоджувати мости» та вважали, що цей термін може когось образити на окупованих територіях і зашкодить інтеграції. Інша думка від експертів була такою: відмова від терміну «колаборант» просто викреслює росію як учасницю війни на сході України. Раз нема колаборантів (тобто людей, які співпрацюють з окупантами), значить, у нас не війна з росією, а внутрішній конфлікт.

Реальність показала, що ці останні були праві. Тепер Україна має бути надзвичайно жорсткою в питаннях покарання колаборантів за скоєні ними злочини проти держави. Тому що безкарність за держзраду і колабораціонізм призводить до війни і загибелі тисяч людей. Власне, до того, що ми маємо з вами зараз.

Тому в березні 2022 року, вже після початку повномасштабного наступу росії на Україну, Верховна Рада внесла правки в закон і додала в Кримнальний Кодекс покарання саме за КОЛАБОРАЦІОНІЗМ.

Тому тепер людина, яка організувала незаконний референдум в Маріуполі, отримає не умовний термін, як було раніше, до ухвалення цього закону, а 10-15 років тюрми.

Причому перелік діянь, які підпадають під дію цього закону, дуже широкий. І зараз ми вам його наведемо.

Хто, згідно закону, може бути покараний за колабораціонізм

В першу чергу, це громадянин або громадянка України, який публічно (на мітингах, зборах, в пресі, в мережі Інтернет, тощо) заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини території України, закликає до підтримки дій держави-агресора, підтримує збройні формування агресора та його окупаційну адміністрацію, закликає співпрацювати з державою-агресором та її уповноваженими органами і т.д. Тобто якщо ви даєте коментарі російськім ЗМІ і кажете, що це українська армія знищила Маріуполь, а окупанти – навпаки, рятівники, то знайте: ви - колаборант, і вас посадять за грати, як тільки місто буде звільнене.

По-друге, якщо громадянин України добровільно обійняв різного роду посади у незаконних органах влади, правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також брав участь в організації та проведенні незаконних виборів чи референдумів або публічно закликав до проведення таких незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території. Тобто якщо ви добровільно – не під примусом – пішли працювати на будь-яку посаду в окупаційній адміністрації, знайте, вас посадять за грати, як тільки місто буде звільнено

По-третє, якщо ви працюєте в інтересах держави-агресора у будь-яких закладах освіти та займаєтесь  впровадженням стандартів освіти держави-агресора в Маріуполі – ви порушуєте закон і після звільнення міста будете відповідати за законом.

Тобто ще раз про важливе: наприклад, ви вчитель, і вас під загрозою безпеки для вашої родини змушують вийти працювати в школу – ви будете звільнені від відповідальності, ви НЕ ВИННІ. Але ви повинні  пам’ятати, що  своєю вимушеною роботою на окупанта ви не маєте наносити шкоду Україні. Ви не маєте займатися пропагандою країни-агресора на своєму робочому місці. Наскільки це можливо. І до вас у такому випадку не буде питань у правоохоронців. 

В-четвертих, якщо громадянин або громадянка України добровільно передає матеріальні цінності крайні-агресору, а потім посміхається на камеру і каже, що у всьому винен «Азов» (як це було, наприклад, з пані директоркою Маріупольського краєзнавчого музею), то ця людина буде сидіти за гратами багато років, і у нас немає в цьому сумнівів.

В-п’ятих, якщо людина або організація бере участь у політичних заходах, акціях та ін. в інтересах країни-агресора, вона також – зрадник  і колаборант. 

Яке покарання підготував для колаборантів Кримінального Кодекс України

Як роз’яснюють фахівці Новоград-Волинського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, залежно від тяжкості вчиненого колаборантом кримінального правопорушення, стаття 1111 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань:

  • позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років;
  • виправні роботи на строк до двох років;
  • арешт на строк до шести місяців;
  • штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років;
  • довічне позбавлення волі.
  • Крім того, як додатковий вид покарання до винної особи може застосовуватися конфіскація майна.

ВИСНОВКИ

Якщо вас примусили працювати на розчистці завалів – ви не колаборант

Якщо ви лікар  рятуєте життя людей в окупації – ви не колаборант

Якщо ви вчитель і вимушені викладати математику – ви не колаборант

Якщо ви ремонтуєте водогін або електромережу на окупованій території – ви не колаборант

Якщо ви працюєте в аптеці або магазині – ви не колаборант.

АЛЕ 

Якщо ті самі люди починають казати, що росія – рятівник, а не ворог і вбивця, і роблять вони це публічно, вони автоматично перетворюються на колаборантів, і сядуть за грати після звільнення Маріуполя.

Якщо ті самі люди прославляють росію під час виконання своєї роботи – вони перетворюються на колаборантів. Можна бути просто вчителем, викладати свій предмет, бо змушують. А можна розповідати про руський мир дітям в школі і перетворитися на колаборанта і зрадника.

Чесно кажучи, важко уявити, як можна зараз в окупованому Маріуполі викладати історію і не перетворитись на колаборанта (російські стандарти в школах вже запроваджуються), тому краще виїжджати з окупованих територій будь-яким шляхом у будь-який спосіб.

Друзі, маріупольці, Україна чекає на вас. 

Читайте більше про маріупольських колаборантів в нашій спецтемі "Колаборанти, брехуни і зрадники"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь
Спецтема
Складні питання про життя в окупованому Маріуполі і життя тих, кто вимушений був поїхати з міста через війну. Ми не боїмося складних питань. Готові відповідати на будь-які.
live comments feed...