#ЯМаріуполь. Місто, де люди приходять до своїх по своє, - ФОТО
Центр підтримки маріупольців відкрився в Дніпрі наприкінці квітня. Дніпро став тим містом, де оселилось найбільше біженців з Маріуполя. Саме тому маріупольський муніципалітет вирішив створити тут таке місце, де людям, які дуже багато страждали, буде затишно, тепло і де вони можуть отримати допомогу.
Ми вирішили завітати у гості в центр «Я Маріуполь» і подивитись, чи є попит на тепло.
Попит є. Центр допомоги відчиняється о 8.00, і вже зранку тут вишукуються черги людей.
«Взагалі ми намагаємось, щоб черг не було, - каже керівник хабу Світлана Штенда. – Я багато дивилась, як працюють центри допомоги Червоного Хреста, ООН. Всюди люди вимушені стояти в чергах, вони там люті, розсерджені. Вони там страждають. А ми хочемо, щоб після всього, що вони пережили в Маріуполі, вони отримували допомогу легко, без напруги, в умовах фізичного і психологічного комфорту. Здається, ми цього досягли».
Щоденно в дніпровський центр приходять від 500 до 1000 чоловік. Всі вони потребують допомоги.
«Люди різні. Деякі розгублені, в розпачі, потребують психологічної допомоги. Дехто розлючений, кричить, може сказати образливі слова на адресу адміністраторів. Я пояснюю нашим співробітникам, що люди не винні в такому своєму стані, тож не варто ображатись. Але інколи це буває важко…»
Поки ми розмовляємо, поруч пробігає «дитячий загін». У той час, коли батьки реєструються, отримують допомогу, їх малеча займається з педагогом, соціологом. Малюють, грають.
«Діти всі психологічно травмовані. Важкі. У всіх по-різному це проявляється, - каже соціолог Тетяна. – Хтось замикається всередині, хтось кричить і весь час плаче, хтось лається. Але через гру разом з фахівцями можна допомогти дітям вийти з цього стану…»
Допомога потрібна не тільки дітлахам. Дорослі теж дуже потребують психологічної підтримки. В центрі працюють фахівці, які мають спеціальну підготовку і досвід роботи з людьми, які пережили такі кризові стани через війну. І кожна хвилина у таких фахівців розписана.
Окрім психологічної допомоги, в центрі допомагають ось з чим:
- Видають гуманітарну допомогу, головним чином – продукти харчування, але також періодично в центр поступають санітарно-гігієнічні засоби, в них є велика потреба.
- Оформлюють матеріальну допомогу.
- Реєструють дані про втрачене або пошкоджене житло під час воєнних дій в Маріуполі.
- Надають первинну медичну допомогу. В центрі працює лікар терапевтичного профілю. Він також може видати необхідні ліки в разі призначення лікування.
- Надають юридичні консультації. Коло питань – широке. Як відновити документи, чи треба сплачувати податок або податок на землю, яка залишилась в Маріуполі, як розшукати родичів і багато інших.
«Більшість людей, які працюють в центрі, - маріупольці. Ми надаєм можливість людям працювати, коли вони втратили все. Мені здається, це дуже важливо, - каже Світлана Штенда. – Не маріупольці у нас тільки психологи, бо це дуже специфічна робота. Маріупольських фахівців виявилось недостатньо. Всі інші – наші».
Люди приходять до своїх по своє. Проблем – маса. Як відновити втрачені документи? Як повернути родичів, яких примусово депортували в росію без документів? Як отримати допомогу, якщо ти був поранений в Маріуполі? Що робити, якщо маєш на руках посвідчення про смерть родича зі штампом «ДНР»?
Питання бувають такі важкі і такі нестандартні, що юристам доводиться влаштовувати спільні наради, щоб знайти відповіді. На жаль, частіше за все більшість таких питань доведеться людям вирішувати у судах.
«Зараз найбільший попит у людей – це пошук родичів. Але ми розуміємо, що пройде трохи часу, і з’явиться інший запит – пошук роботи. Тож ми будемо змінюватись разом з потребами людей. І вже сьогодні готуємось до цього», - розповіла Світлана Штенда.