• Головна
  • Останні зміни щодо визначення вартості розроблення містобудівної документації місцевого рівня
Новини компаній
17:30, 20 грудня 2021 р.

Останні зміни щодо визначення вартості розроблення містобудівної документації місцевого рівня

Новини компаній

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівна документація місцевого рівня включає три наступні види: комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту та детальний план території. Цим же законом визначається, що «фінансування робіт з планування… територій територіальних громад (у тому числі населених пунктів), районів у містах, кварталів, інших частин території відповідної територіальної громади, проведення містобудівного моніторингу здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, коштів міжнародної технічної та/або фінансової допомоги, у тому числі у вигляді грантів» (ст. 10, 2.).

Останні зміни щодо визначення вартості розроблення містобудівної документації місцевого рівня, фото-1

Реальна договірна вартість розроблення, оновлення та внесення змін до містобудівної документації визначається шляхом проведення тендерних закупівель (відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу) відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» та має стати найбільш економічно вигідною для замовника цієї документації.

Процедура формування стартової ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі є найскладнішим завданням. Річ в тому, що стартова ціна повинна базуватися на нормативно обґрунтованих кошторисах на розроблення містобудівної документації або окремих її частин. Вартість їх підготовки, своєю чергою, формується на основі спеціальних нормативних актів.

З урахуванням вимог Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації (затверджений Постановою КМУ від 1 вересня 2021 р. №926) та сформованого Завдання на розроблення проєкту містобудівної документації, в якості окремих складових процесу розроблення проєкту містобудівної документації можуть виступати:

  • картографічна основа у цифровій формі;
  • власне містобудівна документація місцевого рівня (комплексний план просторового розвитку, генеральний план, детальний план території);
  • історико-архітектурний опорний план для населених пунктів, включених до Списку історичних населених місць України;
  • стратегічна екологічна оцінка проєкту містобудівної документації;
  • інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони);
  • експертиза проєкту містобудівної документації.

Визначення кошторисної вартості розроблення, оновлення, внесення змін до містобудівної документації місцевого рівня (зокрема, комплексного плану просторового розвитку) є достатньо складним, багатоаспектним і не завжди врегульованим процесом. Підґрунтям для визначення такої вартості залишаються норми кошторисної вартості, розроблені ще за радянських часів та адаптовані до сучасних умов. Цими документами передусім є:

  • Збірник цін на проєктні роботи для будівництва, зокрема його Розділ 40 «Районне планування, планування та забудова населених пунктів». Документ був затверджений наказом Державного комітету з цивільного будівництва та архітектури при Держбуді СРСР від 31 серпня 1987 р. № 103. https://ips.ligazakon.net/document/FIN11318
  • Збірник цін (ПР 86) «Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг». https://msmeta.com.ua/ua_open_norma_dbn_sbornik_sou.php?id=339&kat=11
  • Збірник цін (ПР 87) «Ціни на проєктні та вишукувальні роботи із землеустрою та земельному кадастру (тимчасові)», Москва, 1986. https://msmeta.com.ua/ua_open_norma_dbn_sbornik_sou.php?id=340&kat=11

Вищезазначені нормативні документи наводять розрахункові показники для визначення вартості розроблення містобудівної документації в рублях. Для переведення її в сучасний гривневий еквівалент, знадобляться спеціальні поправочні коефіцієнти та індекси, які регламентувалися державними стандартами України. Проте, згідно Наказу Мінрегіону від 01.11.2021 р. № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», низка Державних стандартів України з цього питання втратила чинність. Серед них:

  • ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва»;
  • ДСТУ-Н Б Д.1.1-3:2013 «Настанова щодо визначення загальновиробничих і адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва»;
  • ДСТУ Б Д.1.1-7:2013 «Правила визначення вартості проєктно-вишукувальних робіт та експертизи проєктної документації на будівництво».

Замість них в дію втупили наступні Кошторисні норми України, затверджені Наказом Мінрегіону від 01.11.2021 р. № 281:

Саме на підставі останньої Настанови визначають відповідні поправочні коефіцієнти, які наведені у в таблицях 1, 2 додатку 7, та індексів, що наведені у таблиці 3 додатку 7, для визначення вартості розроблення містобудівної документації на підставі Збірника цін.

Проте є окремі види робіт, які не враховані у збірниках цін, зазначених у таблиці 1 додатку 7. Наприклад, виконання стратегічної екологічної оцінки документів державного планування. В цьому випадку вартість виконання робіт може бути визначена за калькуляційним методом шляхом складання кошторису за формою 3-П, наведеною в додатку 5 цієї Настанови. При цьому має враховуватись обґрунтована трудомісткість даного виду робіт, вимоги положень бухгалтерського обліку, кошторисний прибуток, адміністративні витрати та податки, збори та обов’язкові платежі, встановлені чинним законодавством.

Плешкановська А.М.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...