Чого не вистачає маріупольцям з інвалідністю, - ФОТО
У Маріуполі 700 дітей з інвалідністю відчувають потребу у постійному супроводі, а потреба у транспортуванні потрібна 553 дітям. Про ці та багато інших потреб людей з інвалідністю та їхніх сімей говорили на круглому столі 27 травня.
Запрошені експерти, представники місцевої влади та соціальні працівники обговорили проведене дослідження, яке виявило: з якими проблемами стикаються особи з інвалідністю, чого їм не вистачає у місті, а також, що вже зроблено у напрямку задоволення потреб таких людей.
Маріупольська громадська організація "Повір у себе", яка займається інклюзивним розвитком суспільства в Маріуполі, у рамках проєкту "Маріуполь - місто рівних можливостей для всіх" провела аналіз потреб осіб з інвалідністю з дитинства.
Для цього були опитані відповідні цільові групи (учасники фокус-груп).
- Батьки повнолітніх з інвалідністю з дитинства внаслідок інтелектуальних, комплексних і фізичних порушень;
- батьки повнолітніх з інвалідністю з дитинства внаслідок психосоціальних порушень;
- батьки дітей з інтелектуальними, фізичними, сенсорними і комплексними порушеннями;
- керівники НДО;
- спеціалісти, які надають соціальні послуги;
- спеціалісти, які розробляють соціальні послуги для осіб з інвалідністю;
- повнолітні особи з інтелектуальними порушеннями.
Опитано було 106 учасників фокус-груп (90 жінок і 16 чоловіків), які мають належність до системи надання соціальних послуг. З них 82 особи представляли людей з інвалідністю та членів їх сімей.
У Маріуполі наразі проживає 1786 дітей з інвалідністю та 2512 дорослих з інвалідністю з дитинства.
Потреби маріупольців з інвалідністю
Потребу у супроводі відчувають 700 дітей з інвалідністю, які відвідують звичайні заклади освіти, а потреба у транспортуванні потрібна 553 дітям, які відвідують групи і класи спеціальної освіти при закладах дошкільної і загальної середньої освіти.
Для людей з інвалідністю з дитинства здебільшого потрібні постійний догляд і супровід. Законні представники маріупольців з інвалідністю з дитинства вважають, що вирішення проблем сімей, які доглядають дітей з інвалідністю підгрупи "А" або повнолітніх осіб з інвалідністю першої групи підгрупи "А", лягає на плечі самих батьків. До підгрупи "А" першої групи інвалідності належать особи з виключно високою мірою втрати здоров'я, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і які фактично не здатні до самообслуговування.
15 осіб з інвалідністю з дитинства, учасників фокус-групи, повідомили, що головною є потреба у таких соціальних послугах:
- підтримане проживання (це комплекс заходів, спрямований на створення соціально-побутових умов для самостійного проживання осіб з інвалідністю та захист їх прав та інтересів).
- натуральна допомога (прибирання житла, прання, ремонт, перукарські послуги, ремонт взуття чи одягу та ін);
- інформування у доступному форматі;
- представництво інтересів;
- соціально-трудова адаптація (групові заняття в майстерні із виготовлення мила, свічок, виробів з глини, вирощування овочів у теплиці);
- фізичний супровід;
- транспортні послуги.
На думку батьків та опікунів, найважливіші послуги для дітей з інвалідністю часто залежать від нозології (класифікації) інвалідності. Однак, спільними для всіх і пріоритетними для дітей з інвалідністю є такі соціальні послуги:
- денний догляд;
- соціальна адаптація;
- соціальна реабілітація;
- натуральна допомога;
- супровід під час інклюзивного навчання.
Найважливішими послугами для повнолітніх осіб з інвалідністю з дитинства на думку батьків та опікунів є:
- денний догляд;
- підтримане проживання;
- натуральна допомога;
- тимчасовий відпочинок для доглядачів;
- фізичний супровід;
- соціальна адаптація;
- соціально-трудова адаптація;
- соціальна реабілітація;
- соціальний супровід;
- транспортні послуги;
- супровід на робочому місці.
Фахівці у сфері надання соціальних послуг більш диференційовано визначили потреби осіб з інвалідністю з дитинства, керуючись нозологіями інвалідності.
Підсумовуючи позиції усіх учасників опитування щодо пріоритетних потреб у соціальних послугах дітей з інвалідністю та повнолітніх, які мають інвалідність з дитинства найчастіше називалися:
- денний догляд (з елементами соціально-трудової адаптації);
- консультування;
- підтримане проживання;
- фізичний супровід;
- супровід при інклюзивному навчанні;
- переклад жестовою мовою.
Погана обізнаність про соціальні послуги
Під час дослідження було виявлено недостатню поінформованість про доступ до соціальних послуг у Маріуполі. Особи з інвалідністю мають найнижчий рівень обізнаності про соціальні послуги у місті.
Із 17 осіб з інвалідністю з дитинства, котрі брали участь у фокус-групі, лише 1 особа проживає самостійно, а інші мешкають з батьками. Ніхто з них не задумувався про потребу у сторонній допомозі. Догляд з боку батьків учасники фокус-групи сприймають як природнє явище, навіть незважаючи на свій вік (від 18 до 55, середній вік 33 роки).
Законні представники осіб з інвалідністю з дитинства також не мають чіткого уявлення про соціальні послуги. Вони помилково вважають соціальні та реабілітаційні послуги як єдину систему. Дехто з них згадали лише одну соціальну послугу - масаж, яка насправді відноситься до реабілітаційної послуги.
Більшість опитаних, окрім соціальних виплат, не користуються ніякими соціальними послугами.
Цікаві факти
Цікавим у дослідженні виявилося те, що особи з інвалідністю з дитинства отримують турботу від рідних сімей і не розуміють, що таке соціальні послуги, тому не мають власної думки щодо задоволення потреби у цих послугах.
Батьки та законні представники осіб з інвалідністю з дитинства висловили чітку негативну оцінку стану соціальних послуг у Маріуполі.
Опитані фахівці, які працюють у соціальній сфері, утримувалися від оцінки розвитку системи соціальних послуг.
Після проведеного дослідження рекомендації по покращенню забезпечення маріупольців з інвалідністю були подані у Департамент соціального захисту населення.
Читайте також: Про людей-невидимок, що живуть, працюють та творять поряд з нами
У Маріуполі стартував прийом заявок на інклюзивний фестиваль творчості
Маріупольські паралімпійці стали переможцями чемпіонату Європи з плавання, - ФОТО
Коментарі