• Головна
  • Хочу стати соціальним підприємцем. Що для цього потрібно
14:15, 29 вересня 2020 р.

Хочу стати соціальним підприємцем. Що для цього потрібно

Покращувати людям життя, заробляючи гроші. Так, це можливо, якщо зайнятися соціальним підприємництвом. Розповідаємо, що це таке соціальний бізнес, які його переваги та як створити соціальне підприємство.

Я хочу займатися бізнесом. А ви говорите про соціальне підприємництво. Що ж це?

Це бізнес із соціальною метою. Ти заробляєш гроші і покращуєш життя інших людей. Мета такого бізнесу – створити щось корисне для суспільства, щоб вирішити соціальну проблему чи принаймні пом’якшити її. 

Ти можеш створити інклюзивні робочі місця для людей чи виготовляти потрібні населенню товари і послуги. Наприклад, влаштувати людей з інвалідністю на своє підприємство, виробляти і продавати інноваційні протези чи мобільні енергосистеми з сонячними панелями. Тобто бути корисним для суспільства, вирішуючи якусь соціальну проблему.

Цим соціальне підприємництво відрізняється від звичайного бізнесу. який орієнтований лише на збагачення.

А які є конкретні приклади такого бізнесу?

Слабочуючий Віталій Потапчук зі своєю командою створив сервіс для людей з вадами слуху на базі мобільних додатків «Перекладач ЖМ» https://play.google.com/store/apps/details?id=com.getbewarned.connectinterpreter&hl=uk (для людей) і «ConnectPro» (для компаній). Завдяки цьому сервісу слабочуюча людина може користуватися послугами перекладача жестової мови у будь-який час. Для державних та приватних установ – платна підписка. Для інших – похвилинна тарифікація.

Студентка-екологиня Дарина Антоненко та її команда придумали, як утилізувати використані банери безпечним шляхом. Адже банер розкладається протягом 500 років. Команда ініціативи RE:BAN http://selab.chasopys.ua/reban використовує матеріал повторно: відшиває із вживаних банерів унікальні сумки, рюкзаки, гаманці, бананки в єдиному екземплярі. Ці вироби потім продають.

А Владислав Малащенко заснував першу в Україні інклюзивну пекарню «Good bread from good people» https://www.facebook.com/goodbreadfromgoodpeople/, де працюють 15 людей з інвалідністю. Роботу в пекарні людям підбирають, враховуючи їхні сильні сторони і можливості. Вони працюють меншу кількість годин і мають і їх менше навантажують.

Які ж переваги соціального підприємництва?

  1. Ти можеш зайняти нову нішу на ринку з низькою або відсутньою конкуренцією.

  2. Можеш використовувати ресурси, які не задіяв традиційний бізнес, – працівники, недооцінені матеріальні і нематеріальні ресурси.

  3. Можеш обрати найоптимальніший варіант юридичного оформлення соціального підприємства як з точки зору бізнес-моделі, так і з урахуванням особливостей оподаткування.

  4. Обрати безкоштовні навчальні курси та матеріали, можливість отримати безкоштовне консультування від провідних експертів міжнародних компаній.

  5. Можеш вирішити значиму соціальну проблему для себе, близьких, громади, країни.

  6. Реалізуватися у соціально важливій справі, зможеш відчути себе цінним для інших.

  7. Можеш сформувати спільноту змінотворців та однодумців у своєму місті.

Окей,переконали.З чого почати?

Для початку треба визначити, яку соціальну проблему хочеш вирішити. Ключовим експертом, який допоможе, може стати той, хто живе у складній ситуації. Саме така людина може розповісти більше про те, що не так і чого їй бракує. Коли зануришся у проблемну ситуацію, то побачиш її очима людей, які опинилися в ній, дізнаєшся їхні думки, переживання, страхи, біль та очікування.

І тоді зрозумієш, чому подолати проблему – важливо.

Що робити далі, щоб створити соціальний бізнес?

Щоб створити проєкт, який дійсно матиме цінність і сенс, спочатку потрібно визначити, як ти можеш змінити ситуацію, який бізнес сприятиме вирішенню проблеми. Для цього треба відповісти на такі запитання: чому подолати проблему – важливо, які зміни мають виникнути, що нового (інноваційного) пропонуєш, що вже роблять інші для вирішення проблеми.

Після того, як визначишся з ідеєю, треба проаналізувати ринок подібних товарів/послуг, визначити актуальні потреби й очікування клієнтів. Далі вирішувати конкретні задачі за допомогою бізнес-інструментів, використовуючи знання з маркетингу, менеджменту, PR, управління фінансами:

  • розробити концепцію бізнес-моделі;

  • порахувати потенційні фінансові результати і скласти бізнес-план на 1-3 роки;

  • розробити критерії ефективності роботи соціального підприємства;

  • тестувати свій продукт і аналізувати відгуки;

  • співпрацювати з іншими організаціями з твого та інших міст, що працюють в обраній тематиці;

  • розробити чітку комунікаційну стратегію і посилювати бренд;

  • публічно звітувати про соціальний вплив, платити податки.

А як юридично оформити соціальне підприємство?

Соціальне підприємство можна оформити як громадську чи благодійну організацію, ФОП, ТОВ та їхні комбінації. Існують й інші форми – приватне підприємство, кооператив, релігійна організація, підприємства, засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, відкриті акціонерні товариства.

Важливо зважено вибирати форму реєстрації соціального підприємства, оскільки від цього залежить оподаткування, розподіл ризиків і відповідальність засновників.

А якщо я не маю відповідних знань, щоб відкрити соціальне підприємство, що тоді?

Вчитися. Курс «Соціальне підприємництво» викладають у кращих вищих навчальних закладах України. У вересні 2020 року ще понад 20 вишів запустять цей курс. Онлайн-курси із соціального підприємництва українською мовою можна пройти на освітніх платформах Prometheus https://edx.prometheus.org.ua/courses/ course-v1:WNISEF+SE101+2017_T4/about та ED-ERAhttps://courses.ed-era.com/courses/course-v1:EdEra-PLEDDG+SE+2018/about.

Також в Україні існують інкубатори та акселератори із соціального підприємництва від«Української соціальної академії»http://social-academy.com.ua/startups/ чи SELab ACCELERATOR http://selab.chasopys.ua.

Врешті, де взяти гроші, щоб започаткувати соціальний бізнес?

Якщо немає власних заощаджень, щоб відкрити бізнес, можна взяти кредит в банку чи попросити разову фінансову підтримку від фізичних або юридичних осіб як благодійну пожертву. 

Також можна отримати гроші через краудфандингову платформу: «Спільнокошт» https://biggggidea.com, RazomGo https://razomgo.com та інші. Ти реєструєш на платформі свій проєкт, а люди, які  хочуть підтримати його, перераховують гроші на спеціальний рахунок. Люди добровільно об’єднують свої гроші, щоб вирішити значиму соціальну проблему, зібравши необхідну суму для того, щоб запустити соціальне підприємство. Ще гроші можна отримати завдяки грантам. Міжнародні донорські організації чи бізнес-компанії дають гроші або ресурси для того, щоб зробити щось корисне для людей, які цього потребують.

Матеріал створений у рамках в рамках проєкту Simple SE, що реалізується ГО «Простір 500» у співпраці з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Мариуполь

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Анна
29 вересня 2020 р., 18:39
Ви якісь неадневатні тут чи що?  Нормальна стаття для людей, з нормальною і соціальною ідеєю, повністю її підтримую.  Навіщо ви пишете тут про "укробизнесменов"" і цим зневажаючи інших просто тому, що стаття написана українською мовою? Неподобаються "укробизнесмени" їдьте в Росію, все просто)
Грантожерам
30 вересня 2020 р., 01:32
Безграмотная псевдонаучная статья. Предпринимательство в любом его виде ведется предпринимателем на свой страх и риск, и целью предпринимательства всегда и везде является получение прибыли. Если прибыль не является целью, как пишется здесь, то это что угодно, но не предпринимательство, а благотворительная, социальная, гражданская, политическая ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ.   Этот оксюморон (совмещение несовместимого) делается, как мне думается, с единственной целью - имитировать бурную грантоедскую деятельность.
live comments feed...