«На кордонах»: в Україні розробили ігровий формат форуму громадянського суспільства
В якому напрямку має рухатися Україна, як громада може впливати на ухвалення важливих державних рішень і як українцям почути одне одного? Ці та інші теми стануть ключовими на форумі в унікальному ігровому форматі «На кордонах» 13-14 червня. Захід стане першою в Європі масштабною дискусією громадянського суспільства у віртуальному просторі.
Час поговорити
Нещодавні заміри настроїв жителів Донбасу продемонстрували, що серед проблем, котрі вимагають першочергового вирішення, опитувані визначили питання створення робочих місць. А серед форматів допомоги, яку б хотіли отримати від держави – надання безвідсоткового кредиту для початку власного бізнесу. Зазначається, що у порівнянні з 2018 роком цей запит значно вищий. Відтак, зростатиме і потреба в інструментах для розвитку бізнесу та покращення його ефективності. Питання того, як діяти більш професійно, відкривати власну справу та створювати організації, спроможні конкурувати на відкритих ринках, та як водночас виробляти корисний і важливий продукт для українського споживача, стає ще актуальнішим. Відповідь на нього неможливо отримати без спільного брейншторму підприємців, громади, представників місцевого самоврядування – всієї активної частини суспільства. Задля привернення уваги до цих питань, Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» за підтримки проєкту USAID Ukraine – USAID Україна «Демократичне врядування у Східній Україні» ініціювала форум нової доби «На кордонах».
За словами його ідейника Дениса Блощинського, подія є унікальною і першою у Європі за форматом, адже національна дискусія відбуватиметься в спеціально створеному ігровому середовищі. Крім того, захід пропонує практичні інструменти, обмін ідеями та практиками, що дозволять українцям почути одне одного й активніше брати участь у покращенні власного і громадського життя.
Віртуальний простір для вирішення реальних проблем
Спеціально для форуму українська компанія ZLAB створила нову віртуальну платформу для великого національного брейншторму, розрахованого на 2000 учасників. Взаємодія відбувається в ігровому форматі: учасники і спікери представлені як аватари, а спектр дій дуже схожий до реального життя. Наприклад, можна висловлювати емоції аплодуючи, мандрувати фантастичною територією фестивалю, знайомитися з однодумцями, презентувати свої ідеї, об’єднуватися й спілкуватися у секретних чатах. Учасники навіть зможуть робити селфі та ділитися відео у соціальних мережах.
«Наша платформа – це виклик нинішній ситуації. Ми хочемо довести, що важливі дискусії можуть відбуватися будь-де, а не лише у великих конференц-холах. Вони можливі у віртуальному середовищі і навіть мають до нього адаптуватися, аби йти в ногу з часом. Це зручно, доступно і безкоштовно. Більше того, учасники можуть легко під’єднатися з будь-якого куточка країни чи навіть світу, що актуально для мешканців віддалених регіонів. Це також і безпечно, особливо в умовах фізичного дистанціювання через пандемію COVID-19», – зазначають у ZLAB.
Форум, передусім, розрахований на людей, які через певні обставини опинилися в незвичних умовах – внутрішньо переміщених осіб, жителів Донецької та Луганської областей. Впродовж двох днів учасникам пропонують необхідну менторську підтримку, практичний інструментарій для втілення ідей та нетворкінг з однодумцями.
Про що дискусія?
За словами Дениса Блощинського, форум «На кордонах» має на меті розпочати велику національну дискусію, яка продовжиться і після завершення заходу. Упродовж двох днів будуть обговорюватися питання персональної ідентичності, ідентичності громади та національної ідентичності, теми бізнесу і громади, культури як національної безпеки, освіти та охорони здоров’я.
Ірина Бек, керівниця Інституту лідерства та управління УКУ й кураторка напряму «Бізнес і громада», зазначила, що в Україні варто підтримувати та навіть виховувати громадську залученість у процеси, що стосуються як персонально кожної людини, так і громади загалом. «Часто чуємо прогресивні ідеї, а на практиці бачимо, що людям потрібно допомагати їх реалізувати, познайомити з інструментами, що допоможуть їх втілити, скерувати, зорієнтувати. Проблема не у відсутності ресурсів, а у тому, аби навчитися ними користуватися», – наголосила вона, зазначивши, що бізнес і громада – не полярності, а дві грані суспільних процесів в Україні, котрі мають працювати в синергії.
У свою чергу, Младена Качурець, екс-заступниця міністра охорони здоров’я й кураторка напряму «Здоров’я як колективна відповідальність», наголошує на критичності питання персональної та колективної відповідальності. «Візьмемо, до прикладу, питання розвитку системи охорони здоров’я України. Важливо розуміти, що це не однобічний, а двосторонній процес, що залежить не тільки від спроможності державної машини, але й персональної відповідальності кожного громадянина».
Що далі?
За словами організаторів форуму, новий інтерактивний формат дискусії допоможе українцям брати більш активну участь у розвитку – як власному, так і держави в цілому. Ідейник форуму Денис Блощинський наголосив: «Насправді, наша Україна народжується та починається у наших головах. Але поруч із нами живе й Україна в головах інших. Для того, щоб знайти точки для побудови спільного вектору розвитку, нам потрібно навчитися говорити, прислухатися один до одного й діяти разом. Тоді зможемо вийти навіть за кордони можливого».