Виталий Горкун: 80% мариупольцев выходят из машины, чтобы дать взятку патрульному или просто "порешать"

Начальник Мариупольской патрульной полиции Виталий Горкун сейчас находится в Киеве, но согласился поговорить с нами по телефону. События последних дней (расстрел патрульных в Днепре) не могут не сказаться на работе всей службы, в том числе и в Мариуполе, а потому вопросы не могут ждать.

Были ли ошибочными действия днепровских патрульных? Увидят ли украинцы полное видео с камер погибших полицейских? Будут ли откорректированы правила работы службы? Не опасаются ли в Мариуполе, что после трагических событий в Днепре могут начаться массовые увольнения из ПС, ведь в прифронтовом городе риск столкнуться с вооруженным злоумышленником многократно выше, чем в городах, далеких от войны? И главное — можно ли сказать, что реформа патрульной полиции провалилась?

Обо всем этом мы говорили с Виталием Горкуном.

-Коротко про те, що сталося в Дніпрі. Була звичайна перевірка документів. Виявилось, людина в розшуку. Мала зброю.

Сказати, що щось було зроблене непрофесійно — не можу сказати.

Повне відео буде викладене обов'язково, я його бачив. І можу запевнити, що ніяких погрішностей патруль не допустив. Впевнений, відео буде обов'язково оприлюднено, коли закінчиться слідство.

Напарник не може стріляти, коли один із офіцерів, грубо кажучи, на мушці. У злочинця був свій пістолет. Читаю в інтернеті, що нібито зловмисник забрав зброю у патрульних. Все це суцільна брехня. Злочинець хотів забрати зброю. Він наставив свій пістолет на патрульного і вимагав у нього документи і зброю. Але той не віддав. За що і отримав кулю.

Злочинець був готовий використовувати зброю. Він був колишнім співробітником МВС, був у роті "Торнадо". Людина рік приймала участь у бойових діях. Неодноразово застосовувала зброю проти ворога. Ворог — це теж людина. А вбити людину в перший раз — це дуже непросто. Тому я і кажу: він був готовий убивати.

Да, ми потрапили на таку людину, яка мов загнана миша. Ії загнали у кут. Розуміє, що її зараз затримують і за який злочин. Тому він дістав свою зброю і так цинічно вбив двох поліцейських.

Зараз і у Дніпрі, і у нас проводиться інструктаж, але це звичайна робота. Сказати, що щось підсилено? Ні, куди ще підсилювати. Просто, я думаю, що підсвідомо патрульні будуть діяти більш жорстко.

- Чи не викликала загибель патрульних у Дніпрі страх серед маріупольських копів? Бо такі зустрічі з озброєними людьми у Маріуполі можуть трапитися набагато частіше. Чи не очікуєте ви відтік кадрів у зв'язку з цими подіями?

- Ні. Тому що кожен патрульний, коли він йшов на роботу, він розумів, куди він йде, розумів ризики. У кожного є табельна зброя, яка йому дається для захисту здоров'я і життя громадян і власного життя.

Ситуація, яка трапилась у Дніпрі, могла статися і на другий день служби, і в Києві, і у будь-якому іншому місті.

Проблема полягає в тому, що у нас немає чітких правил поведінки водія, коли його зупиняє патрульний.

Наприклад, у Сполучених Штатах все чітко прописано. Водій не має права покидати автомобіль, руки повинен залишати на кермі і з керма не прибирати. Якщо водій прибирає руки з керма, патрульний в США це розцінює як небезпеку і дістає зброю.

У нас таких правил немає. І я сподіваюсь, що події в Дніпрі підштовхнуть процес, і такі правила з'являться.

- А взагалі-то, повинен водій залишати автомобіль?

- Ні. Це звичка з радянських часів. Не повинен. Але, з свого досвіду, я вам скажу: 80% водіів у Маріуполі залишають машину, аби дати патрульному хабара чи просто вербально "порешать" питання.

То виходить так, що ми хочемо змін у країні, всі хочемо, щоб у нас на дорогах був порядок, але коли я порушив, то, будь ласка, мене не карайте.

То виходить так, що ми хочемо змін у країні, всі хочемо, щоб у нас на дорогах був порядок, але коли я порушив, то, будь ласка, мене не карайте.

Ми так порядку не наведемо. Люди відмовляються приймати участь у змінах — штрафуйте не мене, а когось іншого. Що, кажуть, бандитів у місті немає, їх штрафуйте.

Так ось, коли будуть чітко прописані правила, таких випадків не буде траплятись.

Зараз ми не можемо змусити водія залишатись в автомобілі. Ну не діставати ж нам зброю? Всі ж почнуть кричати, що патрульні зовсім знахабніли, дістають зброю з будь-якого випадку. Але як може в такому випадку захистити себе патрульний? Водій що хоче, то і робить, де хоче, там і ходить. Немає чітких правил поведінки, і в цьому є проблема.

- В такому випадку, як, на вашу думку, треба вчинити владі — прийняти правила, про які ви кажете, чи прийняти закон про превентивне право, який анонсував Аваков?

- Ментальність наших людей — не підкорюватись. «А чого це ви мені щось забороняєте?» - ось наша ментальність. Людей не обурює власна безпека чи небезпека. Іх обурює: «Я тут вже 20 років так їжджу, і чого це ви мене зупинили».

Ось уявіть, в темну пору ми зупиняємо автомобіль. Патрульний підходить, просить документи, водій тягнеться за ними, а поряд - пластмасова іграшка - пістолет. І рука водія над пістолетом. Дії патрульного?

Він повинен в такому випадку застосовувати зброю. Досвід Дніпра про це свідчить. Патрульний не повинен втрачати перевагу.

Ось чому, коли патрульний просить вас не залишати автомобіль, покласти руки на кермо — треба виконувати.

Патрульний повинен точно оцінювати з самого початку ступінь небезпеки для себе і для інших.

Тому правила повинні бути. А законопроект про превентивне право поліції я поки ще не можу коментувати. Законопроекту ще немає. І я не розумію, як можна коментувати те, чого нема.

У Фейсбуці розганяють тему стосунків Майдану і поліції і цього закону. Послухайте, я був на Майдані, і я прийшов у поліцію для того, щоб щось змінити. Але не змінюється в першу чергу ставлення людей до закону.

- Люди, які залишають лави патрульної поліції у Маріуполі, кажуть про те, що все пропало, реформа пропала, реформи поліції нема — вона провалилася. Як ви до цього ставитесь?

Наприклад, людина була впевнена, що вона така впливова, що зразу зможе стати командиром. А цього не сталося. 

- Патрульна поліція працює в Маріуполі 3 місяці. На мою думку, за 3 місяці нічого не можна зрозуміти. Що там могло пропасти за такий короткий термін? Просто у когось не здійснилися плани щодо служби. Наприклад, людина була впевнена, що вона така впливова, що зразу зможе стати командиром. А цього не сталося. І це її образило. І ось ця людина вже пише про зраду, все пропало, пропала реформа.

Я у таких людей питаю: розповіси конкретно, що ти знаєш, що пропало. У відповідь — тиша, ніякої конкретики.

Да, не все ідеально. Да, є проблеми. Да, потрібно ходити в підсилення. Да, ми не можемо взяти нашу будівлю на баланс, тому що ДАІ залишила нам 1 млн. грн. боргу. Тому ми не можемо навіть кондиціонері там встановити. Да, ми не встигли за 3 місяці з усіма роззнайомитись, з тією ж міською владою, щоб звертатись до неї за допомогою, бо ми не є юридичною особою і не можемо вирішувати багато питань.

Да це є. Але писати, що все пропало?!

Я спілкуюся з патрульними. Єдине, що для них важко, - це йти на підсилення. Але коли вони всі шли на співбесіду, всі казали: ми йдемо змінювати нашу країну. І ми її дійсно змінюємо. Але не все відразу.

Я в системі до цього не працював, але коли стикнувся — там настільки все закольцовано, що волоси на голові дибом.

Але ніхто не казав, що буде легко.

За півтора роки роботи поліції — лише три випадки хабарництва. Причому всі ці випадки сама поліція розкрила і довела до суду. Скажіть, скільки хабарників виявляла ДАІ? Нуль!

Ми не можемо гарантувати, що всі люди, які прийшли працювати в поліцію, дійсно прийшли з ідеєю змін. Але ми намагаємось робити природній відбір. Я кажу колегам: якщо ви виявили факт хабара — приходьте до мене, і я сам особисто оприлюднюю цей факт на всю країну.

Я пишаюся формою своєю. Пишаюся тим, що мій керівник — така людина, яка два роки на пузі проповзла, захищаючи Україну і зараз пішла робити реформу. Впевнений, і йому складно.

Але дуже хочеться, щоб не тільки ми змінювали систему, а і суспільство почало мінятися теж.

Записала Анна Романенко

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Когда-то, на старте проекта 0629, мы придумали слоган «Мариуполь – город невероятных событий». Сто раз уже пожалели об этом. Невероятные события посыпались одно за другим. И до сих пор не прекращается поток. Кипяток сливают с окон, рыба нападает на людей, солнце «производит» формальдегид и «сеет» его возле ДОСААФа. И на этом фоне новость про бота Назара кажется самой адекватной... Важные новости Формальдегид. Этот опаснейший канцероген стал личным врагом н...
Новости компаний
Только 23 ноября скидки по всей ТС «Зеркальный» до -90%* в честь Черной пятницы.  Самая грандиозная распродажа года уже приближается и мы готовы вас приятно удивить: 08:00 - 11:00: скидка -90%  11:00 - 13:00: скидка -70%  13:00 - 15:00: скидка -50% 15:00 - 20:00: скидка -20% Скидки действуют на товары, которые отмечены будильником.  Рекомендуем не долго прогуливаться по торговому залу, а быстро брать интересующий товар и бежать на кассу, ведь на счету кажд...
Новости компаний
Статистика показывает, что более 25% вложенных инвестиций, совершенные жителями Украины, не приносят планируемый доход, а более 15% полностью теряют свой капитал. Какой продукт выбрать в качестве объекта инвестирования? Продукты инвестирования в 2018 г. Наиболее популярными вариантами инвестиций являются: недвижимость; стартапы; автомобили; банковские депозиты; солнечные электростанции и т.д. Какой из вышеперечисленных продуктов является наиболее выгодным?...
Общество
Вот и закончился последний тюбик шампуня, прихваченного мною (вместе с двумя полотенцами) в одном отеле в Швеции. Думаю, это достойный повод, чтобы поделиться воспоминаниями об этой дружелюбной северной стране. Добраться из Копенгагена до соседней Швеции можно на электричке прямо из аэропорта. Электричка идет всего полчаса через пролив Эресунн, по знаменитому мосту, который соединяет Данию и шведский полуостров Сконе. Мост знаменит тем, что воспет в однои...
Спорт
Нападающий "Мариуполя" Андрей Борячук дебютировал за сборную Украины.Об этом сообщает пресс-служба клуба. Игрок ФК "Мариуполь" Андрей Борячук дебютировал в составе национальной сборной Украины. Вчера нападающий вышел в стартовом составе нашей сборной в матче Лиги Наций против Словакии. Андрей провел на поле 62 минуты и был заменен на Виктора Коваленко. Он играл под номером 3. Игра завершилась победой Словакии со счетом 4:1. ""Большая честь выйти в такой иг...
Общество
В России мужчина палкой избил боевиков, воевавших на Донбассе за сепаратистов.Об этом сообщил в Facebook-е офицер Вооруженных сил Украины Анатолий Штефан "Штирлиц".Боевики из Донбасса получают не только от ВСУ, но и дома в России. Как стало известно, в Калуге неизвестный мужчина напал на двоих наемников, воевавших на Донбассе за террористов и палкой и избил их. Один впал в кому, ему предстоит операция по трепанации черепа.
Общество
ВСУ не пропустили ОБСЕ на свой военный объект.Об этом сказано в отчете СММ.Двое военнослужащих Вооруженных сил Украины отказали команде СММ в доступе к объекту в поселке Старогнатовка, что в районе Мариуполя.Военнослужащие обусловили свой отказ тем, что у СММ есть необходимость получить «разрешение от командиров».
Происшествия
В ходе обстрелов погиб один боец ВСУ.Об этом сообщает Штаб ООС. За прошедшие сутки боевики 16 раз открывали огонь по позициям украинских войск. При этом зафиксировано 10 случаев применения вооружения, запрещенного Минскими договоренностями. За прошедшие сутки НВФ обстреливали оборонительные пункты ВСУ из минометов калибра 82 мм в районах населенных пунктов Песчаное, Желобок, Новотошковское, Орехово, Свободный, Троицкое и Светлодарск. Кроме того, вблизи Жел...
Разговоры об истории
Пришедшие на смену готам гунны, оказались, пожалуй, самыми страшными соседями для европейской цивилизации того времени. А их имя стало символом ужаса для мирных жителей. Примерно как сейчас «бандеровец» для жителей «русского мира». Римский историк Аммиан Марцеллин так описывал народ гуннов: «При самом рождении на свет младенца ему глубоко прорезают щеки острым оружием, чтобы тем задержать своевременное появление волос на зарубцевавшихся надрезах, то они д...