• Головна
  • Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО
12:00, 1 квітня

Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО

На дитячому каналі «Плюс плюс» вийшов другий сезон дитячого мультсеріалу «Україна. Нескорені міста». Він складається з п’яти серій, остання з яких розповідає історію Маріуполя. Проте історія, яку розповіли автори мультфільму, містить неправдиві факти про минуле, і замовчує правду про сьогодення.

Розповідаємо, що не так із мультиком про Маріуполь.

Хто знімав і навіщо

Мультсеріал «Україна. Нескорені міста» створює «1+1 media» у партнерстві зі Smart Angel і VoxCheck за підтримки Євросоюзу. 

Мета такої роботи зрозуміла – розповідати і пояснювати дітям складні речі, які відбуваються зараз. Це важливо, і за це можна тільки подякувати авторам.

Історію міст, які потрапили під жорнова російської агресії, мабуть, розповідати складно, враховуючи  тривалість мультфільму всього у 5 хвилини. Тим не менш, авторам вдалося за ці 5 хвилини розповісти про те, яку насправді довгу історію мають міста України на півдні та сході, показати, що росіяни роблять з українськими містами зараз, а ще - пояснити, що таке фейки, простою мовою на зрозумілих дітям прикладах.

Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО, фото-1

За інформацією пресслужби «1+1 media», «Україна. Нескорені міста»  - класичний 2D-мультфільм. Цю вже застарілу технологію автори обрали навмисно, аби зображення трагічних подій, руйнувань міст не виглядало реалістично і не травмувало дітей.

Кожна серія – це окрема історія про місто (у другому сезоні таких міст п’ять). Всі серії розпочинаються оптимістично – твердженням, що попри те, що Росія напала і знищує наші міста, історія доводить, що ми обов’язково переможемо, і війна не буде тривати вічно.

Розповідь побудована так: спочатку невидимий закадровий голос розповідає про історію міста, а потім – про те, що з ним сталося зараз.

До назви серії обов’язково додається фраза – «правдива історія». Проте у випадку із Маріуполем історію, яка розповідається, важко назвати правдивою.

Історична частина серії

Основна теза, яку автори намагаються пояснити дітям про історію Маріуполя, - правильна: місто має багату історію, яка не починалася з росіян і росіянами точно не закінчиться.

Автори кажуть, що на теренах майбутнього міста довгий час мешкали кочові племена. Потім на ці землі прийшли запорізькі козаки. І ось тут починаються прикрі помилки.

По-перше, стверджується, що козацька паланка на місті сучасного Маріуполя називалась Домахою. Але жодного історичного документу про існування саме паланки Домаха не існує. А от про Кальміуську паланку документи є. 

Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО, фото-2

Тож навіщо ми кажемо дітям про непідтверджені історично факти? Навіщо вводимо їх в оману? Не зрозуміло.

Окрім того, що ми шкодимо власним дітям, ще й даємо в руки нашим ворогам козирі для того, щоб піддавати сумнівам козацьку історію Маріуполя в цілому.

Друга помилка, яку припустилися автори мультфільму, - твердження, що після заборони Запорізької Січі всіх українців із Кальміусу розігнали і заселили місто 75-ю росіянами, назвавши це місто Павловськом.

Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО, фото-3

Але історичні документи (перший перепис населення, проведений Російської імперією) свідчать, що саме малороси (так росіяни називали українців) складали переважну більшість населення Павловська до приходу греків з Криму. Стверджувати протилежне – це значить, свідомо викривляти історичні факти. Абсолютно не зрозуміло, навіщо це робиться з боку авторів мульсеріалу.

«Добрими намірами вимощена дорога до пекла. Буде ще один привід для кепкування над українськими патріотами з боку колабораціоністів», - так прокоментував історичну частину мультфільму кандидат історичних наук, дослідник історії Маріуполя Вадим Коробка.

Сьогодення

У частині сьогодення історія Маріуполя взагалі виглядає маніпулятивною. Автори мультфільму у попередніх серіях розповідали і про захоплення Донецька, і про захоплення Херсону. А от про Маріуполь всю трагедію міста звели всього лише до згадки про «Азовсталь».

Мультфільм про Маріуполь. Що не так з історією, яку розповів мультсеріал «Україна. Нескорені міста», - ВІДЕО, фото-4

Але Маріуполь – не «Азовсталь». Завод – лише маленька частина міста. А складається враження, що завод – і є місто.

«Азовсталь» назвали чомусь символом Маріуполя. Насправді, це не єдиний завод, далеко не перший і не самий важливий завод на території міста. Якщо вже казати про промисловий початок Маріуполя і певний символізм, то слід було б говорити про Маріупольський меткомбінат імені Ілліча, заснований у 19 сторіччі. Ось він точно був символом Маріуполя.

«Азовсталь» стала символом лише завдяки російські агресії. 

Підміна понять – Маріуполь/Азовсталь – відбувається постійно. Чомусь захисників міста у мультфільмі називають «захисниками Азовсталі». Це маніпуляція. Воїни захищали Маріуполь, а не «Азовсталь». На заводі вони опинилися через те, що росіяни їх туди відтіснили. 

Далі автори мультфільму поширюють ще одну маніпуляцію, розповідаючи дітям, що росіяни намагалися представити «захисників Азовсталі» як бандитів. Взагалі-то росіяни всіх українців представляють як бандитів та нацистів.  Не зрозуміло, навіщо допомагати росіянам поширювати таку брехню і витрачати безцінні секунди фільму на це, замість того, щоб сказати трохи більше про оборону Маріуполя. 

Помилка ще й у тому, що таким чином автори підтримують хибну думку, що серед захисників Маріуполя були виключно бійці «Азову» і не беруть до уваги, що місто захищали морські піхотинці, тероборонівці, прикордонники, нацгвардійці, поліцейські, морська охорона. 

Ну і головне.

У мультфільмі ані слова про повне оточення і блокаду міста. Немає жодного слова взагалі про оборону Маріуполя (там йдеться лише про «Азовсталь», і у глядача складається враження, що тільки на «Азовсталі» і були бої). Не згадується про тотальне руйнування Маріуполя.

І це дуже дивно. Звісно, інформація про тисячі загиблих навряд чи потрібна дітям, бо дуже травмуюча. Але ж про оборону, про повне оточення, про руйнацію варто було сказати. 

Хотілося б почути від авторів мультфільму, навіщо відбувається таке замовчування. Чи не тому, що дії української влади в історії оборони Маріуполя, виглядають, м’яко кажучи, не дуже героїчно? Але погодьтеся, це точно не привід для того, щоб брехати власним дітям.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #оборона #нескорені міста #правдива історія
live comments feed...