Пленум верховного суду Росії оголосив про початок роботи судів на окупованих українських територіях (частина Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей) з 21 вересня. У новостворених створених окупаційною владою судах працюють переважно судді з Росії, бо місцеві не погоджуються працювати з окупантами.
Як повідомляє підконтрольне кремлю російське агенство ТАСС, з посиланням на першого заступника голови верховного суду РФ Петра Сєркова, у чотирьох окупованих регіонах вже призначено 258 суддів, а найближчим часом очікується призначення ще 152 кандидатів.
Зокрема, до судів так званої "ДНР" призначено 107 суддів, призначення ще 53 кандидатів очікується найближчим часом. У суди "ЛНР" призначено 125 суддів, очікується призначення ще 28 суддів. у окупованій частині Запорізькій області призначено 16 суддів, буде призначеноще 41 судді, до судів окупованої частини Херсонської області призначено 10 суддів, незабаром буде призначено ще 30 суддів.
На думку українських експертів, головною метою впровадження російської судової системи на окупованих територіях є демонстрація, що ці території начебто стали Росією. Проте впровадження російської судової системи на окупованих територіях не означає, що стане менше цивільних заручників, яких утримують без жодних судових рішень.
Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя», що на окупованих частинах Донецької і Луганської областей так звана судова система почала впроваджуватися ще з 2015 року. А ось на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей судова система формуватиметься повільніше, ніж у Маріуполі.