• Головна
  • Вступна кампанія-2024: через що пройшла молодь з окупованих територій, щоб навчатися в українських вишах
16:47, 14 листопада

Вступна кампанія-2024: через що пройшла молодь з окупованих територій, щоб навчатися в українських вишах

Вступна кампанія-2024: через що пройшла молодь з окупованих територій, щоб навчатися в українських вишах

Завершилася вступна кампанія до українських вишів. Цього року до українських університетів вступили 15 667 осіб із ТОТ та зон бойових дій, а також 8 179 вступників із числа внутрішньо переміщених осіб.  

Про це повідомив Офіс омбудсмана

“Завдяки скоординованій роботі Офісу Омбудсмана, освітніх центрів, та інших установ, цього року вдалося надати підтримку більш ніж 23 тисячам абітурієнтів, які скористалися пільговими умовами для вступу”, - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що ці показники свідчать про зростання інтересу до української освіти серед молоді з окупованих територій та значну важливість підтримки, яку їм надають. 

Проте Росія на тимчасово окупованих територіях робить все для того, щоб ускладнити процес вступу дітей до українських ЗВО.

На ТОТ не просто обмежується, а забороняється все українське. Таким чином українська мова не вивчається, а історія України настільки спаплюжується, що не надає жодної правдивої інформації школярам. Більше того, вивчення деяких тем з історії України може підпадати під кримінальне переслідування зі сторони окупантів, позаяк може розцінюватись як кримінально каране діяння, наприклад, як заклики до порушення територіальної цілісності РФ (ст 280.2 КК РФ) та пропаганда терроризма (ст 205.2 КК РФ). Українські вебсайти на ТОТ блокуються, а через проукраїнську позицію, яка у тому числі проявляється в бажанні навчатися в українському університеті, можна піддатися погразам та залякуванню.

У таких умовах зростають діти на ТОТ. Та попри насаджування російської пропаганди, наративів, переважання російськомовного середовища та спонукання до використання саме російської мови, вони все одно шукають можливості, аби підготуватись до оцінювань з української мови та історії України та висловлюють своє бажання навчатись тут.

Офіс омбудсмена оприлюднив відео-інтерв’ю зі студентами з окупованих територій, які поділилися своїми емоціями, розповіли про труднощі, з якими зіткнулися під час вступу, і чого очікують від студентського життя.  

“Виїжджати з тимчасово окупованої території було дуже важко, бо окупанти на кордонах дуже прискипливо відносилися до чоловіків, а мене забрали “на разговор”, - поділився один зі студентів. - Довго спілкувалися, питали, куди їдеш, навіщо. Я казав, що їду до Білорусі поступати”.

Всього на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, за даними Центру громадянської просвіти “Альменда”, перебуває більше 1,6 мільйонів дітей. Тим часом за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), 2023 року до українських ЗВО вступили 3675 дітей із ТОТ. Ця кількість вступників становить лише 1,7% загальної кількості здобувачів освіти зарахованих на освітній рівень «бакалавр» у 2023 році. 

Тож в Україні вирішили максимально полегшити процес вступу для випускників з ТОТ. 

Спрощена процедура вступу для молоді з ТОТ на сьогоднішній день передбачає певні пільги, наприклад:

  • вступ без національного мультипредметного тесту

  • дистанційну подачу документів та складання вступних іспитів

  • врахування відсутності певних документів державного зразка у вступника через неможливість їх отримання на таких територіях

  • вступ на навчання за кошти державного бюджету

  • безкоштовне проживаня в гуртожитку.

Вступна кампанія для осіб з ТОТ починається раніше, ніж загальна та, відповідно, закінчується пізніше. А саме: з 1 червня по 30 вересня починають працювати Освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”. Простою мовою це такі допоміжні “частини” приймальних комісій закладів вищої освіти, чия пріоритетна задача – консультування, допомога особам з ТОТ при вступі та отриманні документів як освітніх, так і тих, що посвідчують особу. Можна сказати, що сама процедура вступу відбувається безпосередньо через ці Освітні центри.

Проте навіть попри таку спрощену систему молодь проходить надзвичайно складний етап, щоб вступити до українського вишу та виїхати з ТОТ.

Джерело фото: Офіційний сайт Національного медичного університету імені О.О. Богомольця

Що можливо зробити для молоді з ТОТ вже сьогодні

З початку війни в 2014 році громадська організація “Центр громадянської просвіти “Альменда” консультує осіб з тимчасово окупованих територій з питань доступу до освіти. 

Там зауважують, що основним запитом в період вступної кампанії є питання щодо алгоритму вступу з ТОТ, проте під час надання консультації виникають й інші питання, які особливо турбують вступників, їхніх батьків та представників. 

Проаналізуваши найпоширеніші проблемні питання, з якими стикаються вступники з ТОТ, в “Альменді вважають, що є необхідність в:

● покращенні доступу до інформації - можна створити єдиний ресурс з розміщенням актуальної, чіткої та зрозумілої інформації, що буде доступна дітям на ТОТ, враховуючи блокування українських вебсайтів, а також з розміщенням різних варіацій контактів для консультацій, аби особи, що перебувають на ТОТ мали реальну можливість отримати інформацію;

● можливості дистанційного навчання – дистанційний вступ забезпечується, проте дистанційне навчання – ні. Наразі дистанційне навчання проводиться не у всіх закладах освіти, тому вступник, який перебуває на ТОТ, вимушений самостійно контактувати з різними ЗВО аби дізнатись про можливості дистанційного навчання, адже може бути ситуація, коли особа вступає до університету, не має можливості виїхати з ТОТ та, відповідно, приєднатись до очного навчання та ризикує бути відрахованою;

● доопрацюванні пункту про обовʼязкову особисту подачу оригіналів документів у 3-х місячний термін після початку навчання. Ми маємо передусім памʼятати про безпекові ризики, повʼязані із виїздом з ТОТ.

Отже, попри наявність спрощеної процедури вступу для абітурієнтів з ТОТ, в ній вбачаються певні недоліки, які можуть стати причиною відрахувань дійсно вмотивованих студентів або ж загалом негативно впливати на рішення особи на ТОТ вступати до українського закладу вищої освіти.

Тому певні положення, що репрезентують позицію Міністерства освіти і науки України щодо доступу до освіти особами на ТОТ, потребують перегляду та додаткового доопрацювання, що може здійснюватись у тому числі у синергії із громадськими організаціями, які опікуються питаннями доступу до освіти осіб, котрі перебувають на ТОТ.

Ці діти долають неймовірний шлях, що складається з безлічі перешкод, шлях, який людям, що перебувають на підконтрольних територіях, важко осягнути. Кожна така дитина робить свій свідомий вибір на користь України, розуміє всі ризики та все одно йде на них. Тому нам зі свого боку потрібно зробити все можливе, аби покращити ситуацію з доступом до освіти дітей на ТОТ, вносити певні зміни, які сприятимуть вступу та поширювати інформації про можливості вступу до українських закладів вищої освіти.

Читайте також: 

Як абітурієнтам з окупованих територій отримати український паспорт, - покрокова інструкція

Навчання під час війни. Як абітурієнту з окупованих територій вступити до українських вишів

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #студенти #ТОТ #вступна кампанія
live comments feed...