Маріупольці подали в Гаагу найбільшу кількість заяв про пошкоджену та знищену нерухомість
У Гаазі в квітні 2024 року офіційно відкрили процес подання заявок про завдані російськими військами матеріальні збитки в Україні. Сумне лідерство належить маріупольцям. За півроку вони подали майже 1150 заяв.
За даними платформи "Свій дім", загалом українці подали вже понад 10 тисяч таких заяв щодо нерухомості з 621 населеного пункту 19 областей України та м. Києва. Прийом заявок триває.
65% - стосуються пошкодження або знищення квартир. Третина всіх заяв – це пошкодження, отримані внаслідок активних бойових дій, 27% – наслідки артилерійських обстрілів, ще 20% – наслідки повітряних атак (із застосуванням ракет, безпілотників, авіабомб).
Найчастіше заяви подають жінки – 61%, чоловіки – 39%. Вік заявників – від 18 до 94 років. Майже всі заявники вказали на конкретну суму збитків – середня сума становить близько 54 тис. євро.
Нагадаємо, міжнародний Реєстр збитків для України, створений Україною, ЄС та ще 42 країнами, запустили 2 квітня 2024 року в Гаазі (Нідерланди). Про технічний запуск RD4U та початок прийому заяв постраждалих від збройної агресії РФ було оголошено в рамках міністерської конференції "Відновлення справедливості для України".
Реєстр збитків для України служить для документального обліку доказів та інформації щодо заяв про відшкодування збитків, втрат або шкоди, завданих:
- 24 лютого 2022 року чи пізніше;
- на території України у її міжнародно-визнаних кордонах, включаючи територіальні води;
- міжнародно-протиправними діями РФ в Україні чи проти України.
Загалом міжнародний Реєстр прийматиме заяви від постраждалих фізичних, юридичних осіб, держави Україна по 40 Категоріях. Категорії заяв включають, зокрема:
- втрату життя,
- катування та сексуальне насильство, а також тілесні ушкодження,
- примусове переміщення та примусове переселення осіб,
- втрату майна та доходу,
- інші форми економічних збитків,
- пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів,
- збитки, завдані історико-культурній спадщині,
- збитки навколишньому середовищу тощо.
Завдання Реєстру – прийом та обробка заяв та пов'язаних з ними доказів. Безпосередньо розглядати заяви про відшкодування збитків, здійснювати оцінку збитків та вирішувати питання щодо призначення виплат і компенсацій буде спеціальна комісія.
Як подати заяву
Подати заяву до міжнародного Реєстру збитків можуть фізичні та юридичні особи, а також держава Україна.
Подати заяву по Категорії А3.1 "Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна" може кожен повнолітній власник майна. З правилами подання заяви можна ознайомитись тут. Якщо нерухомість має кілька співвласників, кожен має подати заяву особисто. По кожному пошкодженому чи знищеному об'єкту окремо. Документи можна подавати українською чи англійською мовою. Подання заяви є безкоштовним.
Якщо спочатку обов'язковою умовою була участь заявника у державній програмі "єВідновлення" та наявність акта про обстеження пошкодженого чи зруйнованого об'єкта, то пізніше ці вимоги скасували.
Подати заяву до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі можна на веб-порталі "Дія" або у мобільному додатку "Дія".
Сервіс у "Дії" доступний для всіх українців, чиє житло було пошкоджено або знищено, зокрема для тих, у кого:
- право власності не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- немає акта про пошкоджене майно від місцевої влади та вони не подавались на програму "єВідновлення";
- оселя на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.
Громадський аналітичний центр "Інститут законодавчих ідей" на основі офіційних документів Реєстру збитків (RD4U), розміщених на його веб-сайті, розробив практичні поради, покликані допомогти потерпілому отримати повну інформацію щодо можливості подання відповідної заяви.
Читайте за темою: Від сьогодні маріупольці через “Дію” можуть подати заяву до реєстру збитків про зруйноване або пошкоджене житло