Як зберегти здоров’я ахіллових сухожиль

Ахіллове сухожилля названо в честь Ахіллеса — могутнього героя давньогрецьких міфів, слабким місцем якого виявилася п’ята. В тілі людини це найміцніше сухожилля. Тим не менш воно частіше за інших схильне до травм.

Читайте більше на  lifehacker.in.ua

ТРАВМИ АХІЛЛОВОГО СУХОЖИЛЛЯ

Ахіллове сухожилля можна пошкодити прямим ударом. Але небезпеку представляють також невдалі стрибки або старти. При дуже високому навантаженні і при недостатньому розігріві різке скорочення литкового і камбаловидних м’язів призводить до мікротравм і згодом може викликати навіть розрив ахіллового сухожилля.

 Різкі стрибки і старт без розігріву м’язів найбільш небезпечні для ахіллового сухожилля.

При появі різкого постійним болю потрібно звернутися в лікарню: діагноз ставлять за допомогою МРТ та УЗД. Зволікати з цим не варто: лікувати розрив краще в перші дні. Правда, без операції обійтися не вийде.

 Менше зло — мікротравми ахіллового сухожилля. Але навіть вони можуть створити масу неприємностей: біль після і під час фізичного навантаження, обмеження рухливості стопи і болю ночами. Мікротравми теж не варто залишати без уваги, щоб проблеми не стали хронічними.

 ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ

Прозрілі — ті, хто збагнув, що потрібно вести активний спосіб життя.

Трудоголіки — ті, хто по буднях з ранку до вечора сидить за комп’ютером, а у вихідні компенсує це багатогодинними прогулянками.

Початківці бігуни — ті, хто бігає невеликі дистанції і вважає, що розминка не потрібна.

Фанатики — ті, хто, не даючи собі ні дня відпочинку, чергує тренажерний зал, бігову доріжку, велосипед і басейн.

Якщо ви впізнали себе в одному з цих типів, зверніть увагу на свої ахіллові сухожилля. Біль не обов’язково повинна бути різкою, частіше вона ниючий або тягне. Перевірте рухливість: чи легко вам встати на шкарпетки або здійснювати кругові рухи стопою.

 Один з симптомів проблеми з ахілловим сухожиллям — погана рухливість стопи.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

У разі розриву ахіллового сухожилля врятує тільки лікар. Але при мікротравмах ви в змозі допомогти собі самі.

 Якщо біль виникає на початку тренування, але проходить після розігріву м’язів, варто збільшити тривалість розминки і/або час відпочинку між заняттями.

Якщо дискомфорт відчувається і після тренування, потрібно зменшити навантаження і тримати ноги в теплі. При легких проблеми відпочинку і вовняних шкарпеток достатньо для відновлення.

Якщо немає бажання терпіти дискомфорт, допоможуть протизапальні гелі і креми: «Диклофенак», «Кетонал» або «Долобене».

 Також корисний масаж. 

ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМ

Щоб ахіллові сухожилля не перетворилися на вашу ахіллесову п’яту, не варто нехтувати універсальними правилами:

Збільшуйте навантаження плавно. Краще кілька коротких прогулянок, але кожен день, ніж одна тривала раз в тиждень.

Вибирайте взуття правильно. Спортивна і повсякденне взуття повинна добре підтримувати стопу.

Регулярно розминайте стопи. Під час робочого дня не забувайте потягатись, робити кругові рухи стопами, вставайте кожні півгодини, щоб трохи пройтися.

Знаходьте час для відновлення. Після важкої тренування необхідний відпочинок. Не обов’язково повністю утримуватися від фізичних вправ: можна просто зменшити навантаження або віддати перевагу крос-тренінгів. Але навантажувати одні і ті ж тканини день за днем не варто: це загрожує їх руйнуванням.

Стаття надана ресурсом www.lifehacker.in.ua

Правильно починайте і закінчуйте тренування. Не забувайте про динамічної розминці перед основним навантаженням і статичної розтяжці після.